Psy po zapachu wyczuwają stres u ludzi. Ta wiedza może być przydatna w terapii

Psy po zapachu wyczuwają stres u ludzi. Ta wiedza może być przydatna w terapii
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Po zapachu potu i oddechu psy potrafią wyczuć u człowieka stres. Może to mieć szczególne znaczenie dla szkolenia psów przewodników czy zwierząt terapeutycznych.

W eksperymencie zorganizowanym na Queen’s University Belfast (Irl. Płn.) wzięło udział 36 ludzi oraz 4 psy - Treo, Fingal, Soot i Winnie. Naukowcy pobierali próbki potu oraz oddechu uczestników przed i po wykonaniu trudnego zadania matematycznego.

Psy wyczuły stres u ludzi

Ochotnicy określali swój poziom stresu, a dodatkowo naukowcy mierzyli ich ciśnienie krwi oraz tętno. Następnie badacze prezentowali zwierzętom zebrane próbki. Wszystkie psy były w stanie wyczuć różnicę w stanach emocjonalnych ludzi.

- Uzyskane wyniki pokazują, że jako ludzie, kiedy jesteśmy zestresowani, wydzielamy z potem i oddechem różne zapachy, które psy potrafią rozróżnić, nawet gdy nie znają danej osoby - podkreśla dr Clara Wilson, autorka pracy opublikowanej w piśmie „PLOS ONE”.

DEON.PL POLECA

- Badanie to pokazuje, że psy nie potrzebują wskazówek wzrokowych ani słuchowych, aby rozpoznać stres u człowieka. To pierwszy eksperyment tego rodzaju i dostarcza on dowody na to, że psy potrafią węchem wyczuć stres w oddechu i pocie. Może to okazać się pomocne w treningu psów-przewodników czy terapeutycznych. Eksperyment pozwala również zrozumieć relacje między psami i ludźmi, w tym sposób, w jaki psy mogą rozpoznawać ludzkie stany emocjonalne i na nie reagować - dodaje badaczka.

Psy różnią się w swoich zdolnościach.

W grupie uczestniczącej w badaniu szczególnie wyróżniał się cocker spaniel imieniem Threo.

- Jako właścicielka psa, który na co dzień posługuje się węchem, byłam ciekawa i bardzo cieszyłam się, że weźmie udział w eksperymencie. Nie mogliśmy doczekać się wyników, w każdym dniu, w którym odbieraliśmy psa. Zawsze był bardzo podekscytowany spotkaniem z badaczami w Queen’s i sprawnie poruszał się po laboratorium - opowiada Helen Parks, jedna z osób, która udostępniła psa do eksperymentu.

- Dzięki temu badaniu staliśmy się bardziej świadomi zdolności psa, który z pomocą nosa "widzi" świat. Wierzymy, że eksperymenty naprawdę pomogły rozwinąć umiejętności Threo, jeśli chodzi o rozpoznawanie zmian w emocjach ludzi w jego domu. Badanie utwierdziło nas w przekonaniu, że psy są wysoce wrażliwymi i obdarzonymi intuicją zwierzętami oraz o ogromnej wartości wykorzystania tego, w czym psy są najlepsze, czyli w węszeniu - dodaje.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Woydyłło, Martyna Harland

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Psy po zapachu wyczuwają stres u ludzi. Ta wiedza może być przydatna w terapii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.