Jak zapanować nad stresem? Poznaj trzy skuteczne sposoby

Jak zapanować nad stresem? Poznaj trzy skuteczne sposoby
Monika Kotlarek / Wydawnictwo SENSUS

Jak w zabieganej i pełnej napięć codzienności poradzić sobie ze stresem? Monika Kotlarek, autorka książki "Choroba afektywna dwubiegunowa", podzieliła się trzema skutecznymi metodami, które znacząco redukują stres.

Poczucie zdenerwowania, stres, napięcie czy bycie w silnym kryzysie to bardzo trudne emocje i doświadczenia. I nawet jeśli mnóstwo ludzi doświadcza tego w ciągu całego życia wielokrotnie, to łatwo poczuć się zagubionym i przytłoczonym, gdy się przez to przechodzi.

Co może pomóc w walce ze stresem?

1. Znajdź wsparcie

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Powiedz, co czujesz. To pomoże Ci poczuć wsparcie i da komfort bycia wysłuchanym. Jeśli zaczniesz odnosić wrażenie, że czegoś wydaje się za dużo, że coś Cię przytłacza, zwróć się do lekarza lub psychologa. Niech doradzą, jak możesz radzić w tej konkretnej sytuacji.

2. Znajdź swój sposób, by zdystansować się od trudnych myśli i emocji

To może się okazać bardzo przydatne, by się odciąć od tego co trudne i bolesne. Sprawdź, czy coś na Ciebie zadziała:

Aktywności. Zrób coś, co Cię zaangażuje. Wybierz się do kina, idź na spacer, poczytaj książkę, pograj w grę. Cokolwiek, co zadziała i jest dla Ciebie bezpieczne.

Zaangażowanie. Skoncentruj się na tym, by komuś pomóc, zrobić coś dla drugiego człowieka. Może wolontariat w schronisku? Zakupy dla starszego sąsiada? Zrób coś dobrego.

Czas w samotności. Odizoluj się fizycznie i mentalnie od sytuacji lub ludzi, którzy Cię stresują i męczą.

Intensywne doznania. Ściskaj kostkę lodu, posłuchaj głośnej muzyki, zmęcz się, zjedz pikantną potrawę.

3. Znajdź sposób, by o siebie zadbać

Bądź dla siebie dobry w chwilach silnego stresu i nie tylko. Badania wskazują, że zaangażowanie swoich pięciu zmysłów daje pozytywne efekty. To samo może świetnie zadziałać przy atakach paniki.

  • Co widzisz? Skoncentruj wzrok na czymś, co da Ci ukojenie, jak : płomień świecy, kwiat, fale na morzu czy gwiazdy.
  • Co słyszysz? Posłuchaj kojących dźwięków, jak przyjemna muzyka, płynąca woda, odgłosy natury (ptaki, las deszczowy, ocean) lub pośpiewaj swój ulubiony kawałek.
  • Co czujesz? Powąchaj to, co sprawia Ci przyjemność. Świeczka zapachowa, brownie, letnia bryza? Cokolwiek, co na Ciebie dobrze podziała.
  • Czego możesz posmakować? Żuj albo smakuj to, co Ci pasuje. Poczuj smak, fakturę, strukturę. Poczuj radość i przyjemność z jedzenia.
  • Czego możesz dotknąć? Weź gorącą kąpiel, pogłaszcz zwierzaka, załóż coś z delikatnego materiału. Poczuj coś przyjemnego.

Jeśli możesz, zaangażuj jak najwięcej zmysłów jednocześnie. Na przykład: siedzenie na ławce, słuchanie śpiewu ptaków, wąchanie jesiennego powietrza, zbieranie liści.

Praktykuj techniki relaksacyjne, m.in. głębokie oddychanie czy wizualizację. Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży, a Twoje kłopoty to odpływające fale.

Wszystkie te czynności mogą Ci pomóc poczuć, że żyjesz, dać ukojenie i odpoczynek od napięcia i nerwów.

Fragment książki: "Choroba afektywna dwubiegunowa"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Monika Kotlarek

Od hurraoptymizmu po głębokie przygnębienie, od hiperaktywności po kompletny marazm, z górki w dołek. Sam to odczuwasz albo masz w swoim otoczeniu kogoś, komu zdarzają się podobnie ekstremalne wahania nastroju, energii i zachowań? To może...

Skomentuj artykuł

Jak zapanować nad stresem? Poznaj trzy skuteczne sposoby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.