Życie w stresie obniża płodność

Życie w stresie obniża płodność
Fot. Vladislav Muslakov / unsplash.com
PAP / tk

W eksperymentach na szczurach odgłos krzyku powodował zaburzenia hormonalne oraz spadek liczby i jakości jajeczek w jajnikach. Oznacza to, że stres może zmniejszać ważną dla płodności tzw. rezerwę jajnikową.

Na łamach magazynu „Endocrinology” naukowcy z chińskiego Xi’an Jiao Tong University przestrzegają przed kolejnym, możliwym skutkiem nadmiernego stresu. Mówią o jego oddziaływaniu na jajniki.

Jak przypominają, płodność kobiety zależy od jakości oraz ograniczonej z góry liczby komórek jajowych. Jest to tzw. rezerwa jajnikowa.

- Sprawdziliśmy wpływ stresu na rezerwę jajnikową u szczurów, posługując się modelem krzyku - mówi dr Wenyan Xi, jeden z badaczy. - Odkryliśmy, że samice szczurów wystawione na działanie dźwięku przypominającego krzyk miały tę rezerwę zmniejszoną i ich płodność spadła.

Samice gryzoni były regularnie poddawane działaniu krzyków przez trzy tygodnie. Dźwięki powodowały spadek poziomu estrogenu oraz hormonu antymüllerowskiego, istotnego dla rozwoju narządów płciowych. Spadła zarazem liczba i jakość komórek jajowych, a potomstwo takich szczurzyc było mniejsze.

DEON.PL POLECA

- Na podstawie tych wyników sugerujemy, że stres może wiązać się ze spadkiem rezerwy jajnikowej - przestrzega dr Xi.

- Ważne jest, aby określić związek między chronicznym stresem i rezerwą jajnikową, ponieważ może to pomóc w zrozumieniu ograniczeń obecnych interwencji klinicznych i zaowocować potrzebnym wglądem w przyczyny zmniejszonej rezerwy jajnikowej - podkreśla badacz.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Dziurdzia

Wyzwól się z lęku, który cię paraliżuje!

Skoro określone sytuacje mogą wywołać fobie, to inne doświadczenia, a nawet już same procesy myślowe, mogą je uleczyć. To od nas zależy, na czym chcemy się koncentrować. Praktyka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Życie w stresie obniża płodność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.