10 rzeczy, które musisz przestać robić przed trzydziestką
Okres między 20. a 30. rokiem życia to zdecydowanie najbardziej ekscytujący etap w Twoim życiu. To czas wkraczania w dorosłość, podejmowania trudnych decyzji, ale także czas imprez i przygód.
Bardzo często wiele młodych osób nie radzi sobie z presją, jaką nakłada na nich dorosłość. Popełniają błędy, których niestety nieraz nie da się już cofnąć i naprawić. Oto kilka wskazówek, czego nie robić i co robić, by stać się szczęśliwym i pełnym życia dorosłym człowiekiem.
1. Nie oczekuj ciągłej aprobaty
Wielu z nas pragnie ciągłego utwierdzania, że coś zrobiliśmy dobrze. Oczekujemy aprobaty płynącej z otoczenia, która umocni nas w danych przekonaniach. Często jednak zdarza się, że to otoczenie nie do końca nas rozumie. Każdy z nas ma inne wyobrażenie danej rzeczy i ciężko jest komuś doradzić, nie urażając go przy tym. Jako dorośli ludzie musimy zacząć sami decydować o tym, co dla nas najlepsze, i się tego trzymać.
2. Nie przywiązuj dużej wagi do "lajków" w mediach społecznościowych
Niestety coraz więcej młodych ludzi ma z tym problem. Myślą, że to, ile osób lubi ich zdjęcie na Facebooku czy Instagramie, świadczy o popularności i uznaniu. Bardziej zależy im na lajkach i komentarzach niż komplementach słyszanych w rzeczywistości. Nie martw się, jeśli nie przebiłeś 100 lajków pod swoim ostatnim zdjęciem profilowym, to nie koniec świata. Zobacz swoją prawdziwą wartość. Ona nie jest ukryta pod lajkami, a w Twoim sercu.
3. Nie porównuj się z innymi
Trafne jest stwierdzenie Oscara Wilde'a: "Bądź sobą. Każdy inny jest już zajęty". Nie możesz patrzyć na siebie przez pryzmat kogoś innego. Jesteś jedyny i niepowtarzalny, dlatego że zostałeś stworzony przez najlepszego Stwórcę. Nie ma na świecie dwóch osób, które by wyglądały, żyły i myślały dokładnie tak samo. Czemu więc miałbyś na siłę do kogoś się upodabniać i porównywać?
4. Nie pozwól, aby ludzie wmawiali Ci, że się nie znasz, bo jesteś za młody
Starszym osobom wydaje się nieraz, że wszystko wiedzą lepiej, ponieważ więcej przeszli, doświadczyli. Owszem, często są bardziej doświadczeni, ale w niektórych sprawach to młodzi ludzie wiedzą więcej i wiek nie gra tutaj ważnej roli. Chociażby w 1 Liście do Tymoteusza czytamy: Niechaj nikt nie lekceważy twego młodego wieku, lecz wzorem bądź dla wiernych w mowie, w obejściu, w miłości, w wierze, w czystości (1 Tm 4, 12). Trzymajmy się więc swoich przekonań i uczmy się je umiejętnie przedstawiać.
5. Nie bądź leniwy
Większość młodych ludzi ma dzisiaj problem z lenistwem. To jeden z oczywistych faktów, jednak często wmawiamy sobie, że tak nie jest. Tłumaczymy swoją bierność zmęczeniem czy brakiem czasu. Traktujemy ją jak odpoczynek, a tak naprawdę to właśnie lenistwem męczymy się jeszcze bardziej. Może nie tyle fizycznie, ile psychicznie. Tylko po solidnym wykonaniu naszych obowiązków będziemy mogli w pełni wypocząć i odczuć satysfakcję. Zatem wyznaczajmy sobie kolejne malutkie cele i powoli, ale systematycznie je realizujmy.
6. Wychodź poza swoją strefę komfortu
Każda nowa rzecz niesie ze sobą cień niepewności, zdenerwowania. Wymaga od nas wysiłku i poświęcenia, zanim ją poznamy. Z tego względu wielu z nas woli pozostać w miejscach, które dobrze zna i w których czuje się komfortowo. Jednak zamykając się na otoczenie, nie uda nam się wiele osiągnąć. Jako młodzi ludzie musimy otwierać się na nowe miejsca, ludzi, poznawać to, czego jeszcze nie znamy, i dzielić się tym. Tyle rzeczy pozostało jeszcze do odkrycia… Na co więc czekasz?
7. Przestań dużo mówić, a zacznij działać
Na myśl przychodzą od razu słowa papieża Franciszka wypowiedziane w trakcie Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach: "Potrzebujemy młodych, którzy mają perspektywy, a nie odchodzą na emeryturę. To smutny widok, kiedy młody zachowuje się jak emeryt. Nie, młody musi iść naprzód po drogach odwagi. A zatem idźcie naprzód. Tak zwyciężycie i pomożecie zmienić ten świat, aby był o wiele lepszy". Większości z nas nieraz brakuje zapału i chęci. A nawet jeśli mamy chęci, to tylko dużo o nich mówimy, a nie możemy zdobyć się na jakiś czyn. Tym sposobem nie da się niestety niczego osiągnąć. A więc jak wzywa Franciszek - zacznijmy działać!
8. Uwolnij się od toksycznych znajomości
Wielu z nas wciąż tkwi w takich relacjach, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się w porządku, jednak powoli niszczą nas od środka. Nieraz bardzo chcemy się od nich uwolnić, ale trzyma nas lęk przed samotnością. Nie jest łatwo zdobyć się na taki krok i zakończyć toksyczne znajomości, ale tylko dzięki temu możemy prawdziwie na nowo zacząć żyć. Dopiero gdy to zrobimy, otworzą nam się oczy i zobaczymy, ile możemy zyskać, żyjąc w wolności. Wokół nas jest przecież tyle osób, które czekają na naszą obecność. Pamiętaj, że nigdy nie jesteś samotny!
9. Nie unikaj bólu i smutku
Nie zawsze jest łatwo, miło i przyjemnie. Przychodzą chwile smutku, zwątpienia, chwile, kiedy nie znajdujemy żadnego powodu do uśmiechu. Pozwólmy sobie na takie momenty. Nie ukrywajmy naszego bólu, ponieważ on też jest potrzebny. Jeśli tylko dobrze go przepracujemy, nawet w najcięższych doświadczeniach będziemy w stanie dostrzec sens i łatwiej będzie się z nim zmierzyć. Łzy mogą nas głęboko oczyścić od wewnątrz, a więc nie bagatelizujmy i nie ukrywajmy ich.
10. Przestań myśleć, że Twoje marzenia same się spełnią
Marzeń można mieć wiele. Pytanie tylko, ile wysiłku wkładamy w to, aby te marzenia zrealizować. Niestety nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba zrobić w tym kierunku choćby jeden mały kroczek, a dalej będzie już łatwiej. Jeśli coś kochamy i bardzo tego pragniemy, to nic nie powinno nam przeszkodzić w dążeniu do celu. Pamiętajmy, że "marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia".
Skomentuj artykuł