Agresywnii kierowcy utożsamiają się z autem

Agresywnii kierowcy utożsamiają się z autem
Prowadzenie auta jest jednym z zachowań, które najczęściej powodują destrukcyjne efekty (fot. miqul / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Panowie, którzy utożsamiają się z własnym autem, częściej bywają agresywnymi kierowcami, a pas ruchu traktują jak swoje terytorium i są gotowi bronić go w razie potrzeby - czytamy w "Journal of Psychology and Marketing".

- Wiadomo, że mężczyźni bywają bardziej agresywnymi kierowcami. Wiemy też, że bardziej niż kobiety, mają oni w zwyczaju postrzegać swoje samochody jako rozszerzenie własnego ja - zauważa cytowana przez serwis ScienceDaily Ayalla Ruvio z Temple University Fox School of Business w USA.

Agresywnie i nie myśląc o konsekwencjach jeżdżą też ludzie skłonni do zachowań kompulsywnych, osoby przywiązujące stosunkowo dużą wagę do stanu posiadania i niektórzy młodzi, których tożsamość dopiero się kształtuje. To właśnie oni mogą czuć większą niż inni potrzebę, by popisywać się samochodem i swoimi umiejętnościami jako kierowcy. Mogą też przeceniać własne umiejętności i nie doceniać ryzyka związanego z lekkomyślną jazdą - uważa Ruvio.

Jej badanie potwierdza, że osoby przyznające się do agresywnego prowadzenia wozu częściej uczestniczą w wypadkach i częściej łamią przepisy. - Do bardziej agresywnej jazdy skłania też presja związana z pośpiechem - dodaje badaczka.

DEON.PL POLECA


Postrzeganie samochodu jako elementu własnej tożsamości skłania nie tylko do bardziej agresywnej jazdy. Własny samochód i zajmowaną przez siebie na drodze przestrzeń niektórzy mogą postrzegać jako własne terytorium. W związku z tym "starają się je kontrolować, a jeśli to okaże się konieczne - bronić" - uważa autorka badania.

Ruvio doszła do swoich wniosków badając, w jaki sposób osobowość, postawa oraz wyznawane wartości wpływają na zachowanie kierowcy na drodze. Jak zauważa, prowadzenie auta jest jednym z zachowań, które najczęściej powodują destrukcyjne efekty. Amerykańskie statystyki mówią zaś, że agresywne prowadzenie aut powoduje jedną trzecią wypadków drogowych, w których dochodzi do urazów, i dwie trzecie wszystkich wypadków śmiertelnych.

W swoich badaniach Ruvio sięgnęła do wyników dwóch prac przeprowadzonych w Izraelu. W jednym z nich, na przykładzie 134 kierowców sprawdzano, jak na sposób kierowania wpływają osobowość, postawa i wartości. W drugim uwzględniono też skłonność do ryzyka, impulsywność, postrzeganie kierowania jako czynności dającej przyjemność i odczuwanie presji pośpiechu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Agresywnii kierowcy utożsamiają się z autem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.