Czy jesteś optymistą? Sprawdź to!

Czy jesteś optymistą? Sprawdź to!
Co oznacza mieć osobowość optymistyczną? (fot. shutterstock.com)
5 lat temu
Suzanne C. Segerstrom / slo

Jeżeli dziennikarz zadałby ci pytanie, czy jesteś optymistą, co byś odpowiedział? Pomijając problem wagi łazienkowej (która zawsze pokazuje za dużo), pytanie mogłoby się okazać trudne, ponieważ ludzie różnie definiują optymizm.

Na przykład tak, jak jeden z moich przyjaciół z Nowego Orleanu, dla którego optymizm oznacza poczucie szczęścia, gdy dla innych jest to ogólne pozytywne nastawienie do życia lub patrzenie w przyszłość z nadzieją. Z kolei psychologowie dysponują ściślejszą definicją słowa optymizm, która odnosi się wyłącznie do przekonań, a nie do emocji.

Oczywiście, każdy ma jakąś osobowość, ale po czym poznać swoją osobowość - czy jest się optymistą? Jeżeli byłeś na przyjęciu w zeszły piątek wieczorem, czy oznacza to, że masz osobowość towarzyską? A jeżeli w zeszły piątek wieczorem sprzątałeś szafki, czy masz osobowość obsesyjno-kompulsyjną? Jeżeli w zeszły piątek wieczorem wdałeś się w bójkę, czy masz osobowość agresywną?

Większość ludzi odpowiedziałaby przecząco, ponieważ pojęcie osobowości wskazuje na więcej niż to, w jaki sposób spędzisz jedną noc. Po pierwsze, osobowość musi wypływać z wnętrza osoby. Jeżeli nie cierpisz imprez, ale w zeszły piątek byłeś na jednej, ponieważ ktoś cię do tego przymusił, twoje zachowanie nie jest wyrazem twojej osobowości. Po drugie, osobowość zakłada ustalony wzorzec zachowania, a nie pojedynczy przypadek. Może zazwyczaj jesteś flejtuchem, ale posprzątałeś szafki, ponieważ w sobotę miała cię odwiedzić matka. Takiego zachowania nie nazwalibyśmy przejawem osobowości. Jeżeli jednak sprzątasz szafki trzy razy dziennie, pojawia się myśl o osobowości obsesyjno-kompulsyjnej. Po trzecie, osobowość zakłada podobieństwo zachowania w różnych sytuacjach. Jeżeli wdajesz się w bójki w barach, pokazujesz kierowcom nieprzyzwoite gesty i przeklinasz, kopiesz kota i pokłóciłeś się z szefem, większość osób zgodzi się, że masz osobowość agresywną.

Co oznacza mieć osobowość optymistyczną? Po pierwsze, oznacza to posiadanie pozytywnych przekonań na temat tego, co wydarzy się w przyszłości. Psychologowie nazywają to "oczekiwaniem pozytywnych efektów". Nie oznacza to jednak, że wystarczy skupić się na potencjalnych efektach bójki w barze w przyszły piątek wieczorem (Dokopię im!), żeby odznaczać się optymistyczną osobowością, ponieważ osobowość zakłada istnienie pewnego wzorca. Musisz prezentować optymistyczne przekonania w różnorodnych sytuacjach, czyli twoje "oczekiwanie pozytywnych efektów" musi być uogólnione na różne sfery życia. I wreszcie, aby zaliczyć przekonania optymistyczne do cech osobowości, muszą być one stabilne w czasie. Jeżeli jesteś optymistą dyspozycyjnym, prawie na pewno będziesz miał w piątek podobne uogólnione optymistyczne przekonania jak w poniedziałek. Przekonania te prawdopodobnie ulegną niewielkiej tylko zmianie w ciągu tygodni, miesięcy lub nawet lat.

Więcej w książce: Jak przełamać prawo Murphy'ego - Suzanne C. Segerstrom

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy jesteś optymistą? Sprawdź to!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.