Grubiaństwo w miejscu pracy. Jak niewidzialne zachowania psują wydajność i bezpieczeństwo

Grubiaństwo w miejscu pracy. Jak niewidzialne zachowania psują wydajność i bezpieczeństwo
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
PAP / jh

Niegrzeczne i bezceremonialne zachowanie w miejscu pracy, nawet o niskiej intensywności, może znacząco obniżyć jakość wykonywanych zadań. Naukowcy ostrzegają, że takie zachowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza w zawodach wymagających precyzji i współpracy, jak opieka medyczna.

Grubiaństwo i niegrzeczne zachowanie w pracy są często postrzegane jako drobne problemy interpersonalne, które nie mają większego wpływu na ogólną wydajność organizacji. Jednak badania przeprowadzone przez naukowców z University of Florida, we współpracy z innymi ośrodkami badawczymi, pokazują, że rzeczywistość jest znacznie bardziej złożona. Nawet subtelne przejawy nieuprzejmości mogą znacząco obniżać jakość pracy, a w niektórych zawodach, takich jak medycyna, mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Nieoczywisty wpływ niegrzeczności

Wyniki badania, opublikowanego w renomowanym piśmie „Applied Psychology”, ujawniają, że niegrzeczność w pracy działa jako poważne zagrożenie społeczne. Według profesora Amira Ereza, głównego autora badań, wiele miejsc pracy traktuje niegrzeczność jako nieznaczny problem.

- Nasze badania pokazują, że jest to poważne zagrożenie dla produktywności, a nawet bezpieczeństwa. Organizacje powinny tak to traktować – podkreśla Erez.

Podczas eksperymentów, które obejmowały różne scenariusze, w tym symulacje medyczne, zaobserwowano, że nawet łagodne niegrzeczne komentarze pochodzące od zewnętrznego źródła mogą mieć znaczny wpływ na wydajność zespołu. W jednym z badań takie komentarze odpowiadały za aż 44 proc. różnicy w jakości działania zespołów medycznych.

Grubiaństwo jako zagrożenie społeczne

Niegrzeczność, jak wykazano, wywołuje reakcje obronne wśród członków zespołu, co prowadzi do bardziej egoistycznych zachowań i ogranicza współpracę. Te reakcje obronne mogą skutkować mniejszą prospołecznością i zwiększonym skupieniem na sobie, co w efekcie utrudnia skuteczną współpracę i koordynację w zespole. Na przykład, w środowisku medycznym ograniczenie wymiany informacji i gorsza koordynacja zadań mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość i bezpieczeństwo procedur medycznych.

- Nasze badania pomagają zrozumieć wpływ, jaki niegrzeczność może mieć na dynamikę zespołów, zwłaszcza w sytuacjach nagłych i intensywnych - typowych dla opieki zdrowotnej – mówi prof. Jake Gale, współautor badań.

Konsekwencje w środowisku medycznym

W środowisku medycznym, gdzie każda sekunda może decydować o życiu lub śmierci, grubiaństwo może mieć wyjątkowo poważne skutki. - Zrozumienie, w jaki sposób niegrzeczność wywołuje zachowania skoncentrowane na sobie i utrudnia komunikację, nie tylko poszerza naszą wiedzę akademicką, ale także pozwala zdobyć wgląd, który może uratować życie. Odkryte zjawiska mocno przypominają, że sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze sobą, ma realne konsekwencje w świecie rzeczywistym, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych  – podkreśla Gale.

Droga do poprawy atmosfery w pracy

Badacze zalecają organizacjom wprowadzenie szkoleń, które pomagają pracownikom radzić sobie z grubiaństwem i rozwijać umiejętności zarządzania stresem. Budowanie odporności i rozwijanie odpowiedniej uważności może pomóc zespołom utrzymać wysoką jakość pracy nawet w trudnych warunkach interpersonalnych.

- Razem z rozwojem naszego rozumienia dynamiki miejsca pracy, nasze badania podkreślają kluczowy punkt: w dążeniu do tworzenia zespołów o wysokich osiągach trzeba pamiętać, że czasem najmniejsze uprzejmości mogą mieć największe znaczenie – zauważa prof. Erez.
Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fiona Schneider

Czy można pokochać wroga?

Sylvie zostaje wysłana do Paryża jako wyszkolona brytyjska agentka. Pracuje w kuchni słynnej francuskiej restauracji, by móc się przyjrzeć z bliska grupie niemieckich oficerów. Wśród nich jest Christoph, młody żołnierz Wehrmachtu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grubiaństwo w miejscu pracy. Jak niewidzialne zachowania psują wydajność i bezpieczeństwo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.