Jesteś narcyzem? Sprawdź to!

(fot. franeau / flickr.com)
E. Kennedy, S.C. Charles / slo

Amerykanie od dawna zajmowali się problemem narcyzmu. Szeroko rozpowszechniony styl powoływania się na siebie oraz autoabsorpcja końca XX wieku - zarówno skupiające się na, jak i krępowane przez ego - zrodziła uważną grupę słuchaczy, śledzących dyskusję psychiatrów na temat zaburzeń osobowości.

Pewne elementy narcyzmu odnaleźć można w każdym typie osobowości, ale nie zawsze jest łatwe utrzymanie odpowiedniego poziomu poczucia własnej godności, nawet w przypadku osób najmocniejszych psychicznie.

Jeśli rozumiemy, jakie szkody może przynieść zachwianie obrazu samego siebie, to z tego powodu jeszcze nie cierpimy na ten rodzaj zaburzenia, które eksperci mają na myśli, gdy prowadzą dyskusję na poruszony tutaj temat.

DEON.PL POLECA

Cechy charakterystyczne

Osoby cierpiące na patologiczny narcyzm lub zaburzenia osobowości narcystycznej wykazują dominujące poczucie własnej wspaniałości w myśleniu i zachowaniu, potrzebę bycia podziwianym oraz brak empatii - wszystko to ma swój początek w pierwszych latach dorosłego życia. Jak zaobserwowano, cechy narcystyczne często występują w okresie dorastania, lecz generalnie radzi się, by z diagnozowaniem poczekać do czasu, aż dana osoba osiągnie pełnoletniość. Narcyzm występuje dość często, ocenia się, że cierpi na niego około 1% całej populacji, lecz w przypadku tych, którzy przewijaj ą się przez szpitale ogólne i psychiatryczne, liczba ta waha się od 2 do 16%. W przybliżeniu trzykrotnie częściej zdarza się u mężczyzn niż u kobiet. Jako typowe przykłady tego typu zaburzenia osobowości wskazuje się czasami na znane gwiazdy rockowe, polityków i inne sławne osobistości.

Aby zdiagnozować osobowość narcystyczną, dana osoba powinna przejawiać pięć lub więcej z następujących cech charakterystycznych:

  1. ludzie ci mają wysokie mniemanie o sobie, wyrażające się w wyolbrzymianiu własnych osiągnięć i zdolności, a także w oczekiwaniu uznania za osobowość wybitną, mimo iż brak jest ku temu szczególnych powodów,
  2. pochłonięci są marzeniami o nie kończących się sukcesach, władzy, własnej błyskotliwości, wspaniałym wyglądzie lub idealnej miłości,
  3. wierzą, że są kimś wyjątkowym i nadzwyczajnym i dlatego mogą zostać zrozumiani lub powinni być kojarzeni wyłącznie z innymi wybitnymi ludźmi lub instytucjami,
  4. od innych wymagają okazywania im nadzwyczajnego podziwu,
  5. są przekonani co do tego, że im samym przysługują specjalne prawa, co przekłada się na nieuzasadnione oczekiwania, że inni będą traktować ich w sposób wyjątkowy,
  6. mają skłonność do "eksploatowania" innych, tzn. wykorzystują ich do osiągnięcia własnych celów,
  7. przejawiają niezdolność do empatii, nie potrafią dostrzec i zrozumieć uczuć i potrzeb innych ludzi,
  8. często są zawistni albo są przekonani, że inni czują to samo w stosunku do nich,
  9. manifestują własną arogancję i pychę w zachowaniu lub postawach.

Ważne jest, abyśmy wiedzieli, że ludzie z narcystycznymi zaburzeniami osobowości nie podchodzą z życzliwością do jakiejkolwiek formy oceny. Z powodu ich przekonania o własnej wyższości i co do tego, że wyłącznie "najlepsi" eksperci mogą być wystarczająco kompetentni, aby im pomóc, będą zachowywali się dyskredytująco i wyniośle względem terapeuty. Zatem tutaj raz jeszcze nieprofesjonaliści, zarówno jako zwykli ludzie, jak i jako prowadzący poradnictwo, najwięcej zyskają na wnikliwej ocenie tych, którzy cierpią na to zaburzenie.

Jak w przypadku osób cierpiących na zaburzenia osobowości "pogranicznej", tak i tu będziemy mieli do czynienia z patologią, która ujawnia się bezpośrednio, w sposób wprawiający w zakłopotanie, a często i w sposób wyprowadzający nas z równowagi. Jednak najważniejszym zadaniem, które stoi przed nami, jest rozpoznanie przeniesionego materiału, a także przeciwprzeniesionych reakcji - to wszystko w tym celu, aby samemu przetrwać oraz okazać się pożytecznym. Osobowości narcystyczne wywierają ogromny nacisk na każdego potencjalnego terapeutę, na przykład postrzegając proces poradnictwa jako rywalizację, na terapeutę zaś spoglądają z pogardą.

Leczenie tych osób zwykle przebiera formę terapii psychodynamicznej lub psychoanalitycznej. Różne teorie przyczyniły się do opracowania metod leczenia, dlatego różne szkoły wprowadzają odmienne strategie terapii. Groopman i Cooper tak podsumowali te rozbieżności:

Podczas gdy specjaliści wciąż jeszcze dyskutują, poszukując najlepszej metody podejścia do zaburzeń osobowości narcystycznej, podstawowym zadaniem nieprofesjonalistów jest to, aby nie dać się wciągnąć w psychologiczną manipulację. Osoby te mają bardzo rozwinięte poczucie własnej godności oraz są tak bardzo wrażliwe, nawet na najmniejszy przejaw krytyki, że niezwykle łatwo wywołać u nich reakcję gniewu. Powinniśmy rozpoznać potencjalną wielkość reakcji narcystycznych na utratę czegoś lub na samo zagrożenie utraty. Ich wściekłość może być dosłownie "mordercza", zarówno co do natury, jak i efektów, i całkiem możliwe, że ta patologia może leżeć u podstaw zabójstwa lub innych fizycznych nadużyć w stosunku do współmałżonka, które mogą mieć miejsce w czasie rozpadu ich związku.

Osoby z problemami osobowości narcystycznych mogą także okazać się szczególnie destrukcyjne w przypadku małżeństw, które stają przed pewnymi wyzwaniami. Ich poczucie wielkości i przecenianie siebie, połączone z ich pozorną niezdolnością do empatii sprawia, że bardzo trudno jest z nimi pracować i w pewnych okolicznościach mogą być dla innych niebezpieczni. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek pytania co do takich osób, powinniśmy zasięgać rady profesjonalistów oraz natychmiast odsyłać ich do bardziej kompetentnych specjalistów, gdy tylko doprowadzimy do końca niezbędny proces oceny.

Więcej w książce: Jak pomagać dobrą radą - E. Kennedy, S.C. Charles

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jesteś narcyzem? Sprawdź to!
Komentarze (26)
JS
~Julita Sfgr
17 października 2020, 23:58
Ja jestem narcyzem ukrytym :)
@
@
15 kwietnia 2015, 09:21
Ciekawe
A
AdamusC
10 kwietnia 2015, 20:25
Myślę, że nie będę zbyt narcystyczny jeśli stwierdzę, że narcyzm mi nie grozi ;)
D
darek
10 kwietnia 2015, 22:28
uważaj
N
nutka
9 kwietnia 2015, 18:33
A my jako rodzina doświdaczyliśmy co to znaczy być narcyzem ze strony znajomego księdza "przyjaciela rodziny". To co zrobił z naszą rodziną przez dwa lata znajomości jest wprost nie do opisania. Nadal jest ksiedzem i jak sam o sobie mówi "nie ma sobie nic do zarzucenia". Krzywdzi ludzi i manipuluje nimi. To straszne. I nie wiem co gorsze czy to , że jest księdzem (bo to jednak kłóci się z powołaniem) czy to , że wciąga swoje ofiary tak sprytnie jak mało kto. Nadal spawuje obowiązki duszpasterskie. Boże miej w opiece tych którym przyjdzie się z owym ksiedzem spotkać.
N2
Nawrócony 2013 ex-devil
9 kwietnia 2015, 21:22
Pomówic na necie jest bardzo łatwo, zwłazcza księdza, jakie to fajne. Ja spotkałem się z próbami manipulacji mojej osoby w pracy przez ateistów. Nie dali rady. Pasuje?
M
m
10 kwietnia 2015, 17:18
Pomówienie dotyczy konkretnej osoby, a Pani opisała swoje doświadczenie i z delikatnością pominęła personalia. Cóż to więc za pomówienie?
S
solo#yolo
10 kwietnia 2015, 22:40
Nie rozumiem, ale klikam like, bo tag
N
nutka
11 kwietnia 2015, 19:37
Absolutnie nie chciałam nikogo pomówić (zresztą ów ksiądz zna nasze zdanie na temat jego zachowania) chciałam raczej podzielić sie swoimi trudnymi doświadczeniami wtedy gdy narcyzem jest ksiądz. A dla naszej rodziny ksiądz to wiele znaczy. Znam wielu bardzo oddanych księży w swoim powołaniu i posłudze i  moim zamiarem nie było uogólnianie bo to zawsze jest krzywdzące. Chciałam może przestrzec przed takimi księżmi- narcyzami. Nasza znajomość z owym księdzem zaczęła się wspaniale, ale ile doświadczyliśmi przykrości z jego strony to wiemy tylko my.
N
nutka
11 kwietnia 2015, 20:12
Dziękuję za zrozumienie.
J
ja
9 lutego 2015, 12:29
Narcyz to taki ktoś jak w piosence Sarah Brightman - Fleurs Du Mal "Kwiaty zła Czy to o tobie myślę? Czy powinnam czuć to, co czuję? Zrozumiałam, że tęsknię za twoją miłością, Choć wcale nie tęsknię za tobą." Poznałam taka osobę i udaje miłośc uwielbia byc na chaju ale generalnie mna gardzi , obgaduje jest dwulicowy i zimny. Uciekac od takiej osoby bo albo cie potrzebuje albo cie zniszczy, bo to zły człowiek
C
Ciamajda
2 listopada 2014, 00:45
Przyglądajmy się naszemu wnętrzu. Aby nie liczyło się tylko to co zewnętrzne. Dla Boga ważne jest nie tylko co robimy przed ludźmi, ale to co robimy w ukryciu.
T
tom
1 listopada 2014, 18:43
Przeinaczanie faktów,umniejszanie wkładu pracy, zmiany nastrojów z łagodnych od typowego gbura, wulgaryzmy, wyśmiewanie, coraz to nowe rządania. Mam to na codzień od 6 lat.
L
Lidka
27 sierpnia 2014, 18:12
Narcyz to ktoś przy kim czuję się zerem dlatego unikam ich jak ognia.
J
ja
18 kwietnia 2014, 17:00
Narcyzi , znam takich sama też iałam przez jakiś czas zamroczenie narcystyczne . Przykłady wypalonych narcyzów można odnaleśc w filmach Americam Beauty , Ally Mc Beal , Śniadanie mistrzów .Najgorszy narcyz to taki który uważa że wszystko z nim jest dobrze , lepsi są tacy którzy chą zmiany ,poszukuja jej , wiedzą że coś z nimi jest nie tak ,że kiedyś byli inni .Narcyz nie potrafi odnalesc się w szarej rzeczywistości , nudzią ją ona , szarych spokojnych ludzi omija .To jest dosyc skomplikowane zaburzenie , bo do tego trzeba otoczenia które po mału zabija w nim wiarę w siebie , w to co lubi , jakie ma zainteresowania i wtedy staje się innym tworem
M
Marek
4 kwietnia 2014, 16:33
Zyje w zwiazku z osoba narcystyczna.Uswiadomilem to sobie 4 lata temu i ciagle zmagam sie z pytaniem ; czy mozliwe jest stworzenie dobrego zwiazku z taka osoba(moze jakas terapia rodzinna) ? Czy jedynym wyjsciem jest rozstanie ? Czuje,ze musze ratowac swoje zycie,bo pieklo w ktore zostalem wciagniety jest nie do opisania w tak krotkim poscie.Waham sie z rozwodem,poniewaz boje sie o przyszlosc naszega syna.Nie chce zdezerterowac, bo bedac przy dziecku, zawsze mam jakis wplyw na jego wychowanie.Ja jako dorosla osoba jeszcze znosze codzienne upokorzenia,klamstwa i manipulacje. W naszym systemie prawnym, oczywistym jest, ze 2 letni syn zostanie przy matce. Mam pytanie do jakiegos psychologa ; Jaki moze miec wplyw na psychike dzieka,wychowanie przez samotna narcystyczna matke ? Moze istnieja jakies sposoby na to, by zyc z taka osoba,dbac o dziecko i jednoczesnie rozwinac odpornosc na negatywne zachowanaia narcyza ? Wielokrotnie proponowalem wspolna wizyte u jakiegos  rodzinnego psychoterapeuty.Moja zona,napewno nie pojdzie na zadna terapie,poniewaz uwaza ,ze wszystko jest z nia w porzadku.
L
locustus
17 maja 2014, 23:41
sama chciałabym znac odpowiedź na to pytanie. Na szczęście mój narcystyczny partner nie jest już przy nas i to ja wychowuję dziecko.
Ż
Żona_narcyza
31 października 2014, 13:58
Narcystyczny rodzic stworzy kolejnego narcyza, niestety... Jestem w związku z narcyzem od 5 lat, a może z człowiekem z rysą narcystyczną, trudno to ocenić laikowi :) Na początku byłam w szoku, że można kogoś kochać i jednocześnie ranić bez skrupułów, wymagać nie dając z siebie nic, znęcać się psychiczne i wiele więcej... Moje przewartościowanie świata trwało 2 lata. 2 lata walki o to aby nie zatracić siebie i nie dać zadeptać poczucia własnej wartości. Jedyne co mogę doradzić to nabrać dystansu do tego co słyszycie, odbijać to od siebie jak od muru, grać na jego zasadach ale robić swoje, wpuszczać jednym uchem wypuszczać drugim, mieć swoje pasje, przyjaciół i zainteresowania, NIE REZYGNOWAĆ Z SIEBIE! Pamiętaj, że to narcyz ma problem, nie Ty, nie wątp w siebie, podsuwaj mu sugestie żeby myślał, że sam to wymyślił. Jeśli do tej pory liczysz na siebie to niestety musisz liczyć dalej. Z dzieckiem chodzę już wszędzie, kwestia przyzwyczajenia ;) Podsumowując, lekarstwem na życie z narcyzem jest wytworzenie przeciwciał na jego jad ;))) Nie jest łatwo ale da się żyć, jeśli sprawisz, że narcyz się uzależni od Ciebie i sprytnie nim pokierujesz, finalnie osiągniesz spokój, bo narcyz bardziej potrzebuje Ciebie niż Ty jego, taka jest prawda.
6 marca 2017, 13:06
Marku, co u Ciebie? Trochę lat minęło, może jednak tu trafisz i odpowiesz. Bo.. kiedy czytam co piszesz, to jak moje myśli. Małżeństwo...żona mnie wykańcza. Jest dziecko, o które się boję. Z miłości do dziecka i strach o jego skrzywienie nie rzuciłem tego jeszcze. Bo przecież dziecko i tak dadzą mamie, zwłaszcza, że bogatsza ode mnie, ustawioa pani mecenas. Ale gonię resztką sił. Czuję, że jestem bliski obłedu z rozpaczy, z niemocy.
E
ew
27 grudnia 2013, 10:25
Zyje z narcyzem od kilkunastu lat,  teraz dopiero to zdewiniowałam to , zycie w małżeństwie- koszmar i to ja teraz chodzę na terapaię...
D
DYgresja
1 grudnia 2013, 15:09
~Shady28, już wiemy, że jesteś narcyzem. 
M
Maya
27 kwietnia 2013, 16:22
Shady28: A znasz osobiście kogoś patologicznie narcystycznego? Bo ja znam, od wielu wielu lat i właśnie niedawno ta osoba, mimo, że uważałam ją za jedną z mi najbliższych, bardzo mnie skrzywidziła. Postacie takie jak dr. House i Holmes sa wykreowane, żeby je lubić. żeby być pod wrażeniem ich ciętego języka i ostrego humoru. ale spróbuj kiedyś taką osobę kochać i jej zaufać, a zobaczysz, że to może być bardzo trudne i w efekcie końcowym bardzo bolesne.
G
Grzeb
27 kwietnia 2013, 12:52
Shady28: takie osoby są niesamowicie interesujące bo nie musisz ich znosić na codzień. Pożyj z takim to zmienisz zdanie. 
S
Shady28
27 kwietnia 2013, 12:22
Moim zdaniem takie właśnie osoby są niesamowicie interesujące. Właśnie takie charaktery są moimi ulubionymi w filmach, książkach. Najlepszy przykład to np. rola Sherlocka Holmesa w wykonaniu Roberta Downey Jr. albo sam Dr House. :) Oprócz złych cech, w takiej osobie jest bardzo dużo ambicji i niezależności! Nie, tego nie trzeba leczyć :) Inny przykład? Cytat znanego autora i publicysty watykańskiego Vittorio Messoriego na temat Berlusconi'ego "Lepszy jest polityk dz**karz, który stanowi dobre prawo, niż szlachetny katolik promujący ustawy sprzeczne z nauczaniem Kościoła."
X
xyz
3 lutego 2015, 15:47
Shady28, Sherlock to przykład socjopaty, to samo Dr House. A co do osobowości nacystycznej, takie osoby żyją w iluzji stworzonej przez swój umył, a nie w rzeczywistym świecie. Mają mylne wysokie mniemanie o sobie i swojej wyjatkowości, uważają się za elitę społeczeństwa i oczekują wszędzie specjalnych względów; często wykorzystują inne osoby do własnych celów i w ten sposób krzywdzą. Mogą na początku wydawać się silne i niezależnie, a nawet podziwiane, lecz później przeradza się to w toksyczną relację. Takie osoby powinny się leczyć, bo szkodą nie tylko innym ale również sobie (ich związki rzadko są udane, 'nikt nie jest ich wart')
M
Maxiamberville
8 lutego 2015, 12:01
Dr House jest aleksytymikiem z silnym rysem narcystycznym.