Kryzys wieku średniego już po trzydziestce?

Kryzys wieku średniego już po trzydziestce?
Czy pomiędzy 35. a 44. rokiem życia wiele osób rozpoczyna najsmutniejszą dekadę życia? (fot. shutterstock.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Ponad 20 proc. kobiet i mężczyzn w wieku od 35 do 44 lat przyznaje w ankietach, że często odczuwa samotność, a podobny odsetek twierdzi, że napięte relacje w pracy i w domu powodują przygnębienie - informuje serwis BBC News.

Jak sugeruje ankieta przeprowadzona przez brytyjską organizację Relate, stres związany z pracą i stosunkami międzyludzkimi sprawia, że pomiędzy 35. a 44. rokiem życia wiele osób rozpoczyna najsmutniejszą dekadę życia.

Samotność i przygnębienie odczuwa wówczas więcej osób niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Podobnie około 20 proc. osób przyznaje, że czują się silniej związane z przyjaciółmi niż z rodziną, a jedna czwarta uważa, że nie poświęca rodzinie wystarczająco dużo czasu.

- Tradycyjnie przypisujemy kryzys wieku średniego osobom około 50. roku życia. Raport wskazuje jednak, że może on dotykać ludzi wcześniej niż byśmy się spodziewali - mówi Claire Tyler, dyrektor wykonawczy brytyjskiej organizacji Relate, która przeprowadziła badania.

Telefoniczne ankiety wykazały, że 28 proc. ankietowanych Brytyjczyków w wieku od 35 do 44 lat zdarzyło się odejść z pracy z powodu złych relacji ze współpracownikiem.

Jako najczęstsze przyczyny problemów zarówno kobiety, jak i mężczyźni wymieniali pracę po godzinach, kłótnie, nierówny podział domowych obowiązków i nieudane życie seksualne. Co piątą osobę martwiła niepewna sytuacja finansowa.

Prezes organizacji Relate, prof. Cary Cooper z Uniwersytetu Lancaster, który prowadzi badania na temat stresu spowodowanego pracą, twierdzi, że w związku z obecnym klimatem ekonomicznym od pracowników wymaga się coraz więcej. Zauważa on, że jest to istotny problem, gdyż roczne koszty związane z problemami zdrowia psychicznego spowodowanymi pracą w Wielkiej Brytanii szacuje się na 28 mld funtów.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kryzys wieku średniego już po trzydziestce?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.