Najbliżsi pomagają wykryć oznaki demencji

PAP - Nauka w Polsce / slo

Członkowie rodziny i bliscy znajomi wykrywają pierwsze oznaki demencji sprawniej niż tradycyjne testy - przekonują naukowcy na łamach pisma "Brain".

Lekarze często badają pacjentów pod kątem demencji, zlecając im wykonanie szeregu zadań pamięciowych, takich jak przypominanie sobie listy słów lub porównywanie kształtów przedmiotów. Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis przyjęli inną metodę. Aby sprawdzić, czy u danej osoby wystąpiły zmiany kognitywne powodujące trudności w wykonywaniu codziennych czynności, stworzyli oni kwestionariusz o nazwie Ascertain Dementia 8 (AD8), opierający się na informacjach dostarczanych przez członka rodziny lub przyjaciela. Kwestionariusz został przetestowany na grupie 251 osób.

Dane uzyskane w ten sposób porównano następnie z wynikami analizy płynu mózgowo-rdzeniowego i tomografii komputerowej, które pozwalają wykryć zmiany w mózgu pacjenta. Okazało się wówczas, że wyniki kwestionariusza AD8 częściej pokrywały się ze stanem rzeczywistym niż tradycyjne testy badające funkcje kognitywne.

- AD8 stanowi szybką i oszczędną alternatywę. Zebranie danych od informatora zajmuje zaledwie kilka minut, a uzyskane informacje pozwalają zidentyfikować osoby, które powinny zostać poddane dalszym badaniom pod kątem choroby Alzheimera - mówi dr John Morris, jeden z autorów badań.

Kwestionariusz zawiera m.in. pytania dotyczące problemów z osądem sytuacji (np. złe decyzje finansowe), zmniejszenia zainteresowania dotychczasowym hobby i innymi aktywnościami, powtarzania pytań i opowieści, zapominania o umówionych wizytach czy trudności w obsłudze urządzeń, takich jak pilot do telewizora czy kuchenka mikrofalowa. AD8 został już przetłumaczony na kilka języków i trafił do klinik w różnych częściach świata.

Zdaniem nadzorującego badania prof. Johna Morrisa, obecnie używane narzędzia służące do ewaluacji pierwszych symptomów demencji pozwalają jedynie określić funkcje kognitywne danej osoby w momencie przeprowadzania testu. Pytanie pacjentów, czy ich sprawność umysłowa uległa zmianie również nie zawsze jest celowe, gdyż osoby, u których pojawiają się pierwsze oznaki demencji często nie mają świadomości swojego problemu - zaznacza badacz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Najbliżsi pomagają wykryć oznaki demencji
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.