Pesymistom leki przeciwbólowe nie pomagają

Pesymistom leki przeciwbólowe nie pomagają
Podczas badań nogi 22 zdrowych ochotników podgrzewano w sposób sprawiający im ból i proszono, by określali poziom bólu w skali od 1 do 100 (fot. Capt. Tim / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Jeśli pacjent jest przekonany, że lek przeciwbólowy mu nie pomoże, tak właśnie się stanie - przekonują naukowcy z Wielkiej Brytanii. Ich badania opisuje "Science Translational Medicine".

Jak wykazali naukowcy z Oxford University, odpowiednia manipulacja pacjentami może zwiększyć lub całkowicie znieść działanie środka przeciwbólowego.

Podczas badań nogi 22 zdrowych ochotników podgrzewano w sposób sprawiający im ból i proszono, by określali poziom bólu w skali od 1 do 100. Pacjenci mieli także podłączoną kroplówkę, co pozwalało podawać im leki w dyskretny sposób.

DEON.PL POLECA

Średni odczuwany poziom bólu wynosił początkowo 66. Następnie pacjentom podano - nie mówiąc im o tym - silny środek przeciwbólowy, remifentanil. Pod jego wpływem odczuwany ból spadł do 55. Gdy naukowcy poinformowali biorących udział w eksperymencie, że dostają lek przeciwbólowy, poziom bólu obniżył się jeszcze bardziej - do 39.

Jak wykazało przeprowadzone podczas eksperymentu badanie mózgu, z pozytywnym nastawieniem do leku wiązała się aktywność obszaru obręczowo-czołowego oraz ośrodków podkorowych, natomiast za negatywne nastawienie odpowiadały hipokamp i kora czołowa przyśrodkowa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pesymistom leki przeciwbólowe nie pomagają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.