Słuchanie muzyki przynosi ulgę w bólu

Słuchanie muzyki przynosi ulgę w bólu
(fot. Chris JL / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Słuchanie muzyki może przynosić ulgę cierpiącym, jak wynika z badania opublikowanego w grudniowym "The Journal of Pain". Jednakże trzeba przeprowadzić więcej badań, aby z całą pewnością potwierdzić tę hipotezę - informuje "The New York Times".

Naukowcy z University of Utah przeprowadzili "bolesny" eksperyment, który miał na celu sprawdzenie, czy słuchanie muzyki pomaga zmniejszyć cierpienie fizyczne. Aplikowali oni osobom badanym bodźce bólowe o stopniowo wzrastającej sile. Jednocześnie badani słuchali muzyki i byli proszeni o skupianie się na piosenkach i rozpoznawanie poszczególnych dźwięków i tonów.

DEON.PL POLECA
Kontrola rozszerzania źrenic i pracy mózgu pozwoliła na stwierdzenie, że osoby, koncentrujące się na melodii, doświadczały większej ulgi w bólu. Zależność była najbardziej widoczna u osób, które czuły znaczny niepokój już od początku badania.

Coraz więcej lekarzy stosuje muzykę w celach leczniczych, wierząc, że stanowi ona naturalny środek przeciwbólowy lub przynajmniej odwraca uwagę pacjentów od cierpienia. Niestety analiza 51 badań z ostatnich lat nie przyniosła jednoznacznych odpowiedzi. Istnieje związek między słuchaniem muzyki a ustępowaniem bólu, ale jest on dość słaby, więc potencjalna użyteczność tej techniki w praktyce klinicznej jest wciąż niepewna.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słuchanie muzyki przynosi ulgę w bólu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.