W mózgu zlokalizowano ośrodek niepokoju

Niepokój bywał postrzegany, jako stan niepożądany, a nawet nienormalny, na ogół wyrastający na podłożu doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa (fot. Sarah Wampler / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Naukowcy po raz pierwszy zlokalizowali w ludzkim mózgu "ośrodek niepokoju". Odkrycie może przyczynić się do skuteczniejszego leczenia stanów lękowych i depresji - donosi Sky TV, powołując się na badania londyńskiego Instytutu Psychiatrii pod kierunkiem prof. Stephena Williamsa.

Odkrycie pozwoli m.in. tworzyć leki przeciwlękowe o działaniu skoncentrowanym tylko na hipokampie, a nie na całym mózgu. Może to skutkować mniejszą liczbą efektów ubocznych.

Podczas skanowania rezonansem magnetycznym, wolontariusze grali w grę zręcznościową, opartą na pomyśle Pac-Mana. Byli oni ścigani przez czerwony punkt. Jeśli zostali przezeń schwytani, to aplikowano im elektryczny wstrząs. Skaner wykazał, iż w trakcie tej czynności uaktywniły się ośrodki mózgu odpowiedzialne za reakcje wizualne i mięśniowe, jak również hipokamp.

Naukowcy sądzą, że niepokój - jeśli nie jest przesadny - nie jest niczym złym, czy niepożądanym. Można go traktować jako element repertuaru poznawczego mózgu, służący do oceny ryzyka w sytuacjach nieprzewidzianych i przymusowych. Niepokój wyrasta na podłożu doświadczeń z przeszłości, zwłaszcza przykrych i może podświadomie ukształtować ludzkie reakcje w sytuacjach zagrożenia.

- Niepokój bywał postrzegany, jako stan niepożądany, a nawet nienormalny, na ogół wyrastający na podłożu doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa. Obecnie wiemy, że u większości ludzi jest jednym z instrumentów, pozwalających oswoić niebezpieczną sytuację i zachować bezpieczeństwo - wyjaśnia dr Adam Perkins.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W mózgu zlokalizowano ośrodek niepokoju
Komentarze (2)
K
katarzyna
29 listopada 2010, 17:58
Jeśli ktoś nie przeżywa stanów lękowych bo jest młody i pewny siebie nie rozumie czym może być lęk towarzyszący wielu sytuacjom z wyprzedzeniem ich.Jeśli ktoś doświadczył dużej traumy z zaskoczenia wielokrotnie byłby szczęśliwy gdyby miał lek, który uwolni go od stanów prawie nieustannego napięcia,aby to zrozumieć trzeba przeżyć. To wspaniale że wynaleziono lek oby szybko dotarł do Polski i nie mial skutków ubocznych
R
R
24 listopada 2010, 23:02
Uwaga, bo w Poznaniu jeden genialny profesior psychiatrii już te lęki z głów wycina. Jesteśmy na drodze no Nowego Wspaniałego Świata.