Wstrętne myśli zmuszają do częstszych kąpieli?

Wstrętne myśli zmuszają do częstszych kąpieli?
(fot. dave / flickr.com)
6 lat temu
slo

Myśl o budzącym wstręt, niemoralnym zachowaniu drugiej osoby u wielu ludzi wywołuje potrzebę fizycznego oczyszczenia się. Jednym ze sposobów może być kupno środków czyszczących, umycie rąk czy kąpiel - wykazało badanie uczonych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

Psychologowie z Laboratorium Psychologii Poznania Społecznego SWPS: dr Michał Parzuchowski, mgr Konrad Bocian i dr Wiesław Baryła, dowodzą, że myśli o niemoralnym zachowaniu innych osób wpływają na nasze zachowanie w nietypowy sposób.

- Myśląc o osobie, której zachowanie jest niemoralne, np. pedofila, złodzieja lub oszusta, uzyskujemy dokładnie ten sam efekt, jak wtedy, gdy odczuwamy wstręt. Tak więc już samo wyobrażanie sobie osoby zachowującej się niemoralnie wzbudzać może psychiczną i fizyczną potrzebę oczyszczenia - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Badanie przeprowadzone na grupie ponad 200 osób pokazało, że pod wpływem wyobrażania sobie pedofila u badanych zwiększyła się chęć posiadania produktów zapewniających czystość lub potrzebę fizycznego oczyszczenia, np. umycia rąk czy kąpieli.

- Już samo myślenie o zachowaniu pedofila zaraża nas wstrętem, w wyniku którego szukamy sposobów na odzyskanie moralnej równowagi, np. przez zabiegi pielęgnacyjne i dbanie o czystość własnego ciała - podsumowuje dr Michał Parzuchowski.

W jaki sposób naukowcy doszli do takich wniosków? Porównywali zachowania dwóch grup, które wyobraziły sobie stereotyp osoby niepowiązanej ze wstrętem - altruisty i osoby budzącej obrzydzenie - pedofila.

- W porównaniu do pierwszej grupy zanotowaliśmy wyraźny wzrost liczby osób, które w chwilę po takiej manipulacji wybrały się do toalety. W grupie kontrolnej tylko 9 proc. badanych osób udało się do toalet, ale pod wpływem myśli o pedofilu odsetek ten wzrósł do 23 proc. - opisuje psycholog SWPS w Sopocie Konrad Bocian.

*Projekt został zrealizowany dzięki grantowi Narodowego Centrum Nauki. Wyniki badania zostały opublikowana na łamach naukowego pisma Psychologia Społeczna.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstrętne myśli zmuszają do częstszych kąpieli?
Komentarze (7)
K
Krzysztof
21 czerwca 2014, 20:42
Bardzo ciekawe badania. 
N
niezdefiniowany
21 czerwca 2014, 19:55
W sumie całkiem ciekawe, tylko co to znaczy, że "w grupie kontrolnej tylko 9 proc. badanych udało się do toalet", bo to brzmi trochę tak, jakby powiedzieć, że "tylko" 9 proc. badanych idzie do toalety po wyobrażeniu sobie porządnego człowieka ;-P Jak rozumiem jedno z drugim nie ma nic do wspólnego, więc po co ta sugestia, że to "mało" ;-D
J
jf57x48u92f7n
21 czerwca 2014, 19:38
Naukowcy zapomnieli dodać, że można się myć z innych powodów niż bycie ofiarą pedofila. Czyżby sami byli brudasami?
E
Ewa
21 czerwca 2014, 11:58
Co za glupota. Myję sie wtedy kiedy jestem brudna, spocona a rece gdy kazdorazowo przyjde do domu i gdy przygotowuję posiłek. Nie ma to nic wspolnego z wyobrazaniem sobie pedofila.
J
Jacek
21 czerwca 2014, 15:43
Ale to nie jest artykuł o doznaniach Ewy. Tylko artykuł o pewnym socjologicznym zachowaniu badanym na określonej grupie lub grupach ludzi w określonych warunkach przy odpowiednich kryteriach. Ewo, to dobry moment by przestać postrzegać świat przez własny pępuszek. 
R
ralfi
21 czerwca 2014, 19:09
PĘPUSZEK???? Masz prawo myśleć o jej pępuszku jeśli jesteś jej mężem. Jeśli jesteś księdzem albo kimś postronnym, to użyciem tego słowa budzisz wstręt bo wyraziłeś swoje nieczyste myśli.  Ale z was świntuchy.
J
Jacek
22 czerwca 2014, 01:46
Ależ drogi Ralfi, problem polega na tym, że to ona przede wszystkim myśli o własnym pępuszku. Nikt inny. Gdyby było inaczej umiałaby odnieść się do artykułu w inny sposób niż egocentryczny. I żadne "antylajki" nic tu nie pomogą. 

Skomentuj artykuł

Wstrętne myśli zmuszają do częstszych kąpieli?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.