Zazwyczaj związek zaczyna się od przyjaźni

Zdj.: unverdorbenjr/depositphotos.com
PAP/tkb

Aż dwie trzecie związków, którym przyjrzeli się psychologowie zaczyna się od przyjaźni między partnerami - donosi PAP za czasopismem Social Psychological and Personality Science.

Grupa badaczy pracujących w University of Victoria w Kanadzie postanowiła przyjrzeć się dokładniej, w jaki sposób formują się związki, kierowała nimi psycholog Danu Anthony Stinson, zaś wyniki badań są zaskakujące.

DEON.PL POLECA

Badacze przeanalizowali dane zebrane od blisko 1,9 tys. uczestników, z których ok. 900 było studentami. Pozostali badani byli starsi. Wzięli oni udział w 7 badaniach, przeprowadzonych w latach 2002-2020 w Kanadzie. 68 proc. z nich przyznało, że ich obecny lub ostatni związek zaczął się od przyjaźni, a nie od spotkania się na imprezie lub za pomocą Internetu. Studenci byli przyjaciółmi przez rok do dwóch lat, zanim nawiązali bliższą relację.

Wśród społeczności LGBTQ+ i najmłodszych uczestników (ok. 20 lat), odsetek związków, które zaczęły się od przyjaźni był jeszcze wyższy - w tych grupach 85 proc. badanych stwierdziło, że przyjaźnili się ze swoim partnerem zanim weszli z nim w bliższe relacje.

Jak się okazuje, zdecydowana większość badanych zgłosiła, że zapoznając się z przyszłymi partnerami, nie myśleli o wiązaniu się z nimi w przyszłości. “Ta długość przyjaźni sprzed romansu oznacza, że prawdopodobnie pary były prawdziwymi, platonicznymi przyjaciółmi przed rozpoczęciem związku” - mówi Stinson. Prawie połowa badanych stwierdziła, że wchodzenie w związek ze znaną wcześniej osobą było ich preferowanym sposobem na rozwijanie bliższej relacji. “To tłumaczy wyniki badań - ten sposób wchodzenia w związek był znacznie popularniejszy niż wspomniane wcześniej inne opcje” - twierdzą zgodnie badacze.

Stinson zaznacza, że chciałaby przeprowadzić kolejne badania analizujące ten rodzaj inicjacji związku. “Mamy nadzieję, że wyniki naszych badań skłonią ludzi do zmiany swoich z góry przyjętych wyobrażeń na temat miłości i przyjaźni. Często uczy się nas, że romans i przyjaźń to różne typy relacji, które tworzą się na różne sposoby i zaspokajają różne potrzeby. Jak wynika z naszych badań, granice między przyjaźnią a romansem mogą się zacierać” - mówi badaczka.

Więcej o tym badaniu mogą Państwo przeczytać w publikacji w języku angielskim, która znajduje się tutaj.

Źródło: PAP/tkb

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zazwyczaj związek zaczyna się od przyjaźni
Komentarze (2)
JS
~Jakub Szymczyk
29 lipca 2021, 15:05
Ale bzdury
LK
~Leon Kowalski
20 lipca 2021, 15:35
Związek, który zaczyna się od przyjaźni, ma szanse na to, aby przerodzić się naturalnie w dobre małżeństwo. Przyjaciele lubią się nawzajem i swoje towarzystwo, mają wspólny język, nadają na tych samych falach, nie nudzą się ze sobą i mają do siebie zaufanie. Gdy do tego poczują nawzajem namiętność, to jest to! Tak wiele związków rozpada się, ponieważ te pary z rozpadających się związków z reguły budują swoje relacje na emocjach uwarunkowanych namiętnością. Tylko że kiedy ona stygnie, to okazuje się, że nic tych ludzi nie łączy. Biada, jeśli z takich związków przychodzą na świat dzieci. Biada tym dzieciom. Zwłaszcza we współczesnych czasach, kiedy dominuje apetyt na przyjemność i konsumpcję, taki negatywny schemat relacji stał się powszechny i społeczeństwa się przez to degenerują. Na szczęście Ostrzeżenie nadchodzi wielkimi krokami.