Ziewanie nie musi oznaczać senności i znudzenia
Zaraźliwe ziewanie nie jest jedynie oznaką senności lub znudzenia. Dla szympansów jest to forma okazywania sobie zrozumienia i wzmacniania więzi pomiędzy osobnikami - informuje pismo "PLoS ONE".
Naukowcy z Uniwersytetu Emory zaobserwowali, że szympansy zaczynają częściej ziewać, gdy widzą, iż robi to inny znany im szympans. Nie dzieje się tak natomiast, gdy ziewającym jest obcy osobnik. Takie wnioski sformułowane zostały w wyniku badań przeprowadzonych wśród 23 dorosłych szympansów, którym pokazywano nagrania przedstawiające znane lub obce szympansy - ziewające lub wykonujące jakąś inną czynność.
Widok znajomego ziewającego szympansa sprawiał, że częstotliwość ziewania wśród badanych zwierząt wzrastała o 50 proc.
Według dra Matthew Campbella i dr Fransa de Waala, zachowanie to jest odzwierciedleniem uaktywnienia się mechanizmu, który odpowiada za odczuwanie empatii. Podobnie dzieje się w przypadku ludzi. Pewne obszary w naszych mózgach stają się aktywne, gdy widzimy, że ktoś doświadcza bólu, zwłaszcza, jeżeli jest to znajoma osoba.
Jednak, w odróżnieniu od ludzi, szympansy funkcjonują w małych społecznościach, gdzie nieznane osobniki są traktowane jako intruzi i nierzadko wywołują wrogość. Dlatego też empatia ludzi jest w mniejszym stopniu uwarunkowana przynależnością do danej grupy.
- Empatię trudno jest bezpośrednio zmierzyć, gdyż jest to w ogromnym stopniu reakcja wewnętrzna - zauważa Campbell. - Zaraźliwe ziewanie pozwala zmierzyć odpowiedź empatyczną, która jest czysto behawioralna i dlatego może mieć szersze implikacje.
Skomentuj artykuł