Satysfakcja z pracy to zdrowie psychiczne

Ludzie potrzebują pracy o dobrej jakości, aby osiągnąć i utrzymać lepsze samopoczucie (fot. micah_taylor / flickr.com)
slo

Posiadanie pracy nie wystarczy, aby zachować zdrowie psychiczne. Do pełni szczęścia potrzebna jest również satysfakcja z wykonywanego zawodu - informują naukowcy z Australian National University.

Liana Leach z Centre for Mental Health Research przy Australian National University odkryła, że posiadanie pracy nie zawsze wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym. W rzeczywistości osoby bezrobotne, które znalazły pracę o niskiej jakości, były znacznie bardziej narażone na depresję niż osoby, które pozostały bezrobotne.

- Podczas badań odkryliśmy, że ludzie posiadający kiepską pracę, która była niepewna, nie zapewniała perspektyw na przyszłość lub wymagała dużego wysiłku, nie byli zdrowsi psychicznie od bezrobotnych. Wskazuje to, że w rzeczywistości bezrobotni, którzy znaleźli pracę o niskiej jakości, byli znacząco bardziej skłonni do popadania w depresję od osób, które pozostały bezrobotne - powiedziała Leach.

Ogólnie rzecz ujmując, z badania wynika, że osoby zatrudnione cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym od bezrobotnych. Naukowcy wskazują jednak, że nie wszystko może być takie proste, dlatego pracodawcy powinni być świadomi, czego oczekują od pracowników.

DEON.PL POLECA

- W rezultacie poprzednich badań skupiono się na aktywności zawodowej, jako czynniku poprawiającym ludzki dobrobyt. Wyszliśmy z teorii, że jeśli osoba dostaje pracę, to jej społeczno-ekonomiczny status, a także zdrowie i sytuacja osobista poprawiają się - oceniła Leach.

- Nasze badanie sugeruje jednak, że podjęcie jakiejkolwiek pracy, nie musi koniecznie prowadzić do poprawy stanu zdrowia psychicznego. Zamiast tego ludzie potrzebują pracy o dobrej jakości, aby osiągnąć i utrzymać lepsze samopoczucie. Podkreśla to znaczenie działań pracodawców w celu zapewnienia wysokiej jakości środowiska pracy, które związane jest ze wsparciem w miejscu pracy i pewnością zatrudnienia" - zaznaczyła naukowiec.

Badanie zostało opublikowane w "BMC Public Health".

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Satysfakcja z pracy to zdrowie psychiczne
Komentarze (4)
F
filipp
4 października 2014, 01:15
Witam, może to nie jest dobre miejsce ale bardzo prosił bym was, czytelników o modlitwę za mnie. Choruję na nerwicę lękową. jest mi bardzo ciężko od wielu lat pracuję z psychologiem i modlę się.  Teraz poszedłem na studia i do pracy ... Objawy się strasznie nasiliły. Sprawiają mi ogromne cierpienia, lęk powoduję że nie mogę się skoncetrować na pracy i nauce . , nie mogę normalnie rozmawiać z ludzmi.Stale boję się... potszebuję wsparcia.. módlcie się za mną proszę..! Módlmy się też za innych dotkniętych nerwicą czy innymi podobnymi problemi depresja,schizofremia bo to są straszliwie ciężkie choroby.Pokornie proszę o choć jedną wzmiankę do Boga o mnie..!
Miłosz Skrodzki
6 listopada 2013, 16:05
Brak pracy czy zła praca nie jest jeszcze decydującą przyczyną chorób psychicznych. Powinniśmy przyjmować nasz los, jakikolwiek by nie był, a uzależnianie się od zewnętrznych czynników jest grzechem. "Nie pytaj co Ameryka może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Ameryki", mawiał Kennedy. I miał rację. Nasza słabość, przywiązanie do przyjemności już jest naszą chorobą, nawet jeśli nam się powodzi w pracy.
D
Dawid
25 października 2013, 10:10
Jaki wniosek? Lepiej być bezrobotnym... Żenujące.
1 czerwca 2013, 20:28
Odkrycie warte Nobla...