Celebryci współczesnymi autorytetami?

(fot. ninebelow / flickr.com)
Radio Warszawa / slo

Monika Florek-Mostowska z zaproszonymi gośćmi próbuje zrozumieć pozycję celebrytów. Gośćmi są Dr Dagmara Jaszewska, socjolog, Bartosz Wieczorek, filozof kultury, Sławomir Holland, aktor teatralny i filmowy.

LABIRYNT MORALNY audycja Moniki Florek-Mostowskiej w każdą niedzielę o godz. 11.20

Posłuchaj!

[-lab_2012-04-22.mp3-]

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Celebryci współczesnymi autorytetami?
Komentarze (3)
I
inc
16 listopada 2013, 01:38
Nie jest to wcale trafne. Elity są czymś naturalnym w społeczeństwie. A autorytetem jest biskup i ksiądz. Elity są czymś naturalnym, wpisanym w strukturę społeczną, tyle że spełniają przypisaną im funkcję tylko pod warunkiem że są autentyczne, a nie kreowane; gdy uznajemy za nie ludzi wyróżniających się pozytywnie (większymi kompetencjami, przyzwoitością, która nie zależy od koniunktury itd.), a nie przypadkowych lub głośniejszych czy bardziej przebojowych od innych (to niewystarczająca kwalifikacja). W drugim stwierdzeniu "A autorytetem jest biskup i ksiądz" wyczuwam ironię :). Na szacunek trzeba zapracować, żaden uniform, stanowisko czy status materialny go nie zapewniają (choć niektórym zainteresowanym wydaje się, że tak jest). 
Miłosz Skrodzki
6 listopada 2013, 12:10
Teza mówiąca, że elity są sztucznie kreowane i istnieją głównie po to, by móc innych traktować jak gorszych od siebie - jest pesymistyczna i wyjątkowo trafna, niestety. Nie jest to wcale trafne. Elity są czymś naturalnym w społeczeństwie. A autorytetem jest biskup i ksiądz.
I
inc
28 września 2013, 22:52
Teza mówiąca, że elity są sztucznie kreowane i istnieją głównie po to, by móc innych traktować jak gorszych od siebie - jest pesymistyczna i wyjątkowo trafna, niestety.