Chcesz mieć wymarzoną pracę? Wiemy, jak ją znaleźć. Zrób dzisiaj pierwszy krok

Chcesz mieć wymarzoną pracę? Wiemy, jak ją znaleźć. Zrób dzisiaj pierwszy krok
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: TakRodzinie Anna Bryłka

Co robisz, aby znaleźć wymarzone zajęcie? Działasz czy tylko marudzisz i narzekasz? Oto 10 podpowiedzi i kroków w drodze do upragnionej pracy. Ja mam pracę, którą lubię. A Ty?

Wiem, że znalezienie pracy nie zawsze przychodzi łatwo i szybko. Kiedy po studiach byłam w takiej sytuacji, wysyłałam CV, chodziłam na rozmowy kwalifikacyjne, warsztaty, szkolenia, rozmawiałam z ludźmi z branży, która mnie interesowała.

DEON.PL POLECA
1. Zastanów się, jakiej pracy szukasz.

Co lubisz robić? Jakie czynności sprawiają Ci przyjemność? Jakie talenty chciałbyś rozwijać? Jakie masz umiejętności i kompetencje? W jakim zawodzie się widzisz? Czego na pewno nie chciałbyś robić, a jaki zawód mógłbyś wykonywać w oczekiwaniu na wymarzoną pracę? To podstawowe pytania, które sobie zadawałam, kiedy poszukiwałam pracy. Odpowiedz sobie na te pytania, a ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

2. Bądź aktywny.

Poranne wstawanie, uprawianie sportu, zdrowe odżywianie się i utrzymywanie wokół siebie porządku dodadzą Ci energii, a także zapewnią dobre samopoczucie, niezbędne przy poszukiwaniu pracy. Zadbaj o siebie. Kiedy szukałam pracy, zawsze starałam się planować swój dzień tak, aby było w nim miejsce na dużo aktywności i odpoczynek, żebym po przeżytym dniu mogła powiedzieć: "Nie mam pracy, ale robię wszystko, co w mojej mocy, żeby ją znaleźć".

3. Pogłębiaj swoją wiedzę.

Bycie bezrobotnym wiąże się zwykle z posiadaniem dużej ilości czasu, który można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich może być pogłębianie wiedzy. Ja szukając pracy, korzystałam ze wszystkich dostępnych bezpłatnych szkoleń, które choć trochę mnie interesowały i odbywały się w pobliżu. Były to: szkolenie z fundraisingu, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, warsztaty zarządzania czasem.

4. Zdobywaj nowe umiejętności.

Często słyszę z ust bezrobotnych znajomych: "W tej pracy są takie duże wymagania, ja tego nie umiem". Nie warto wierzyć stereotypom i się zniechęcać. Kiedy sama szukałam pracy, próbowałam kilku rzeczy. Zastanawiasz się pewnie, jak, skoro nie byłam zatrudniona. Jedną z możliwych wyjść z zawodowego impasu jest bycie wolontariuszem w branży, która nas interesuje. Ja akurat zgłosiłam się jako wolontariuszka do przedszkola.

Zaletą bycia wolontariuszem w wybranej firmie jest możliwość zdobycia cennych umiejętności praktycznych, znajomości w pożądanej branży oraz doświadczenia. Ponadto można się przekonać, czy praca w danej branży rzeczywiście Cię interesuje i satysfakcjonuje.

5. Bądź mistrzem w swojej dziedzinie.

Czytaj, dopytuj, szkól się, rozwijaj, dąż do bycia profesjonalistą w swojej dziedzinie.

6. Ucz się języków.

Warto uczyć się języka, szczególnie jeśli już znamy jego podstawy. W dzisiejszym świecie jest to umiejętność bardzo potrzebna. Znajomość mało popularnego języka na pewno wyróżni Twoje CV spośród innych.

7. Zadbaj o wygląd swoich dokumentów aplikacyjnych.

Widziałam różne dokumenty aplikacyjne, wiele z nich było niechlujnych, niekompletnych, niestarannych pod względem językowym, nie mówiąc już o błędach ortograficznych. W CV ważna jest nie tylko treść, ale i forma. Pamiętaj, że dokumenty trzeba spersonalizować w zależności od stanowiska, o które się starasz, i tak opisać swoje doświadczenia życiowe, by były choć trochę zbieżne z tym, czego oczekuje pracodawca.

8. Szukaj ogłoszeń o pracy we wszystkich dostępnych źródłach.

Poszukując pracy, powinniśmy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Może ogłoszenie o zatrudnieniu pojawi się w naszym ulubionym sklepie, na słupie obok naszego domu albo na tablicy znajomego na Facebooku? Uruchom także swoje kontakty i nie mów: "Ja nie mam znajomości". Pamiętaj też, że jeżeli wiesz już, gdzie chcesz pracować, to warto zapukać do tego miejsca i zostawić swoje CV. Wymarzona praca jest na wyciągnięcie ręki.

9. Chodź na rozmowy kwalifikacyjne, nawet jeżeli charakter pracy Ci nie odpowiada.

To nie strata czasu, lecz ważne źródło informacji nie tylko o pracodawcy, ale i o samym sobie. Takie rozmowy pozwolą Ci przełamać strach i opanować stres na decydującej rozmowie o pracę.

10. Nie zniechęcaj się.

Módl się, zawierz swoją drogę Bogu. On najlepiej wie, czego Ci potrzeba.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Jakimowicz

Autor prezentowanej książki to z pewnością nie Wujek Dobra Rada. Jak wskazuje tytuł, Czytelnik znajdzie tu konkretne wskazówki. Tych, którzy znają oryginalny styl Marcina Jakimowicza, począwszy od Radykalnych sprzed ponad (tak!) dwudziestu lat, nie trzeba...

Skomentuj artykuł

Chcesz mieć wymarzoną pracę? Wiemy, jak ją znaleźć. Zrób dzisiaj pierwszy krok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.