Dieta długowieczności prosto z Edenu. Ma niezwykły wpływ na twojego ducha

Dieta długowieczności prosto z Edenu. Ma niezwykły wpływ na twojego ducha
(fot. shutterstock.com / sz)
2 lata temu
Logo źródła: WAM Krystyna Dajka

Stawka jest bardzo wysoka - jest nią wasze zdrowie oraz jakość i długość życia. Nie czekajcie więc, ale bierzcie się do działania! Poznaj podstawowe zasady żywienia oparte na naturalnej diecie z Edenu.

Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów. (Antoni Kępiński)

Jedz zdrowo! Takie motto powinno przyświecać każdemu z nas na co dzień. Podstawą zdrowia jest bowiem odpowiedni styl życia i prawidłowe odżywianie - innymi słowy: aktywność fizyczna i dostarczanie odpowiedniej ilości naturalnego pokarmu dobrej jakości. "Naturalnego", czyli optymalnego dla człowieka. Wśród jego składników są: białka, tłuszcze, węglowodany oraz komórkowe składniki odżywcze, czyli witaminy, minerały, pierwiastki śladowe i niektóre aminokwasy (lizyna, arginina, karnityna, prolina).

I choć te podstawowe zasady zdrowego stylu życia pozostają niezmienne od tysięcy lat, wielu ludzi jest wciąż chorych: fizycznie, psychicznie i duchowo. To nie wiedza bowiem w pierwszej kolejności powiedzie nas ku długowieczności, ale - jak mówił już Hipokrates - chęć pozbycia się przyczyn choroby, a idąc dalej: chęć wprowadzenia zmian zwłaszcza w swoich nawykach.

Źródło długiego i szczęśliwego życia

Dopiero kiedy tę chęć w sobie obudzicie, będziecie mogli w pełni korzystać z bogactwa wiedzy, jaką oferuje dietetyka. Odkrywając świat wolny od błędów żywieniowych, dojdziecie zapewne do przekonania, że droga przed wami jest jeszcze daleka. Ale pamiętajcie: stawka jest bardzo wysoka - jest nią wasze zdrowie oraz jakość i długość życia. Nie czekajcie więc, ale bierzcie się do działania!

Kiedy pisałam tę książkę, przyświecały mi dwa cele: chciałam się z wami podzielić swoją wiedzą o zdrowym odżywianiu i przepisami diety, która może sprawić, że nie tylko poczujecie się lepiej, ale i przeżyjecie wiele lat w dobrym zdrowiu, a także dodać wam wiary w to, że warto ufać własnej intuicji i podejmować decyzje dotyczące własnego zdrowia. W końcu każdy sam ponosi za nie odpowiedzialność.

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać wam podstawowe zasady żywienia oparte na naturalnej diecie z Edenu. Naukowe odkrycia i osiągnięcia nie są w stanie ulepszyć tego, co Bóg tak idealnie zaplanował i zaprojektował. Oczywista wydaje się zasada, że im bardziej człowiek ingeruje w pokarm, którego dostarcza natura, tym bardziej żywność staje się niezdrowa i potencjalnie niebezpieczna.

Jeśli my, nasze dzieci i następne pokolenia mają cieszyć się doskonałym zdrowiem, musimy powrócić do diety roślinnej, w maksymalnym stopniu wolnej od żywności przetworzonej. "Co człowiek sieje, to i żąć będzie", dlatego jeśli chcemy zebrać plon zdrowia, to siejmy dobre ziarno, które możemy znaleźć w Bożym ogrodzie. To my decydujemy o jakości pożywienia, które sobie dostarczamy; o tym, czy będzie to pożywienie, które powoduje choroby, czy takie, które je powstrzymuje. Nauczmy się czerpać z nieskończonych zasobów natury, dodawajmy swoim posiłkom naturalnych kolorów i smaków.

Bezustannie zadajemy pytanie, jak zachować zdrowie, które da nam siły, aby nie tylko cieszyć się swoim życiem, ale być też wsparciem dla rodziny i bliskich. Niestety, bardzo często nie uświadamiamy sobie podstawowej prawdy:

Długie i zdrowe życie każdego z nas zaczyna się od właściwej diety

Dosłownie zależy od tego, co trafia na nasz talerz. Wskazówki i przepisy zawarte w tej książce składają się na dietę długowieczności, która właściwie stosowana pozwoli przez wiele lat zachować siły oraz cieszyć się doskonałym zdrowiem i świetnym samopoczuciem.

Pierwszym krokiem do powodzenia w stosowaniu diety długowieczności jest zerwanie ze złymi nawykami. Są to zarówno błędne wzorce żywieniowe, które stały się dla nas już tradycją, jak i zagrożenia, jakie niesie zaślepiona konsumpcjonizmem cywilizacja.

We współczesnym świecie myślimy właściwie tylko o tym, żeby zjeść smacznie i szybko, często też dużo. Myślimy o tym, żeby się najeść, ale zapominamy o tym, że jedzenie powinno nas przede wszystkim odżywić. Nie mamy na nic czasu, więc jemy byle co i byle kiedy. Zamiast zastanowić się nad tym, jak zaopatrzyć organizm we wszystkie potrzebne mu substancje, pilnujemy tylko tego, aby nie czuć głodu. Skutki są fatalne. Jeśli wprowadzamy do naszego organizmu pozbawione wartości śmieciowe jedzenie oraz sięgamy po używki (kawę, alkohol, papierosy), to nie możemy się dziwić, że nie mamy sił, aby radzić sobie z przeciwnościami losu. Odczuwamy nie tylko brak energii, ale też rośnie w nas frustracja, złość i stres. Stąd krótka droga do poważnych chorób ciała (m.in. cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia) i duszy. Kiedy nie dbamy o jakość tego, co jemy, w efekcie jesteśmy przekar- mieni, ale nie odżywieni.

Przetworzona żywność jako pierwsza powinna zostać wyeliminowana z naszej diety. Wszystkie produkty, które ze sklepowych półek kuszą nas atrakcyjnymi opakowaniami i jaskrawymi kolorami, są prawdziwym zagrożeniem. Dostępne na każdym kroku śmieciowe jedzenie i fast foody to jeden z największych wrogów naszego zdrowia.

Równie ważne jest wyeliminowanie z naszej diety pokarmów pochodzenia mięsnego. Choć wielu osobom trudno jest to sobie wyobrazić, mięso - co wielokrotnie już udowodniono - nie jest wcale niezbędnym składnikiem naszych posiłków. Przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że w ogóle nie powinno trafiać na nasz talerz. Zawarte w nim składniki odżywcze możemy znaleźć w produktach roślinnych i nie ponosić przykrych konsekwencji, jakie niesie spożywanie mięsa.

Warto uświadomić sobie, że pokarmy mięsne sprzyjają powstawaniu procesów gnilnych w jelicie grubym. W niestrawionych resztkach zwiększa się populacja bakterii gnilnych, a cuchnące produkty ich metabolizmu (indol, skatol, fenol, krezol, putrescyna, kadaweryna) wchłaniają się z jelita do krwi i zatruwają cały organizm.

Źródłem substancji potrzebnych do właściwego odżywania jest natura

Wszystko, czego nam trzeba, znajdziemy w składzie zbóż i nasion, warzyw i owoców oraz ziół. To one dostarczają nam najważniejszych wartości odżywczych, a jednocześnie nie obciążają niepotrzebnymi kaloriami. To one są sekretem naturalnego piękna, wiecznej młodości i długiego, zdrowego życia.

Same składniki to jednak nie wszystko. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również to, jak jemy: sposób przygotowania potraw i spożywanie ich o właściwych porach.

Wybitny kanadyjski lekarz William Osler uważał, że obowiązkiem lekarza jest takie edukowanie mas, aby nikt nie musiał zażywać leków. Taki sam cel stawia sobie dieta długowieczności:

To, co jemy, ma stać się lekiem dla naszego ciała i najlepszą gwarancją pogody ducha

Jeśli wprowadzimy zmiany w naszym codziennym menu, wkrótce zaczniemy dostrzegać zmiany w całym naszym życiu. Zmiana diety rozpocznie nasz powrót do zdrowia i harmonii ciała, umysłu i ducha.

***

Tekst pochodzi z najnowszej książki Krystyny Dajki "Dieta długowieczności".

Znajdziecie ją w ofercie Wydawnictwa WAM.

***

Jeśli chcecie podjąć wyzwanie i zmienić swoje życie najlepsze, sięgnijcie po tę książkę. Znajdziecie w niej mnóstwo przepisów i dobrych porad, które angażują ciało i ducha. Długowieczność jest w zasięgu ręki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka
23,99 zł
39,99 zł

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Skomentuj artykuł

Dieta długowieczności prosto z Edenu. Ma niezwykły wpływ na twojego ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.