Ewa Błaszczyk: trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić

Ewa Błaszczyk: trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić
(fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [CC BY 3.0 (creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons/ facebook.com)
4 lata temu
kobieta.wp.pl/ fundacja "Akogo?"/ ed

- Pacjenci często opowiadają o świecie, w którym było fajnie. Nie chcą wracać do ciasnego ciała i tego świata - mówi Ewa Błaszczyk, szefowa Fundacji "Akogo?" w rozmowie z Małgorzatą Ohme z portalu wp.pl

Dlatego trzeba znaleźć dobry powód, żeby chcieli wrócić. Mama Dawida, podopiecznego klinki "Budzik", założyła mu na uszy słuchawki z dźwiękiem nagrań komentatorów sportowych, bo wiedziała, że uwielbia piłkę nożną. Chciała go zmotywować do wybudzenia.

Ewa Błaszczyk zapytana o to, jak pacjent w śpiączce odbiera świat, odpowiada: - Są badania diagnostyczne, jak rezonans czynnościowy połączony z EEG i okularami, za pomocą których pokazuje się obrazy albo filmy. Można tak wyzwalać pozytywne emocje.

Pomagają w tym zdjęcia, bądź filmy z ukochanym psem albo bliską osobą. Dzięki badaniom widać na ile pacjent wodzi wzrokiem za konkretnym obrazem.

Mirek obudził się po roku 

- Przebudzenia ze śpiączki trzeba się spodziewać, jeśli zrobi się wszystko, co konieczne. Trzeba prowadzić hospitalizację na najwyższym poziomie, ponieważ organizm w takim stanie jest narażony na szereg komplikacji. To jest prawie OIOM, a nie rehabilitacja neurologiczna, gdzie wspiera się takie rzeczy - powiedziała Ewa Błaszczyk.

Tu przeczytasz więcej o powrocie do życia Mirka >>

Możesz kogoś obudzić

Oglądając film "Za niebieskimi dzrzwiami", możesz obudzić kogoś do życia. Każdy kupiony bilet to cegiełka dla Fundacji "Akogo?". Zobacz zwiastun i zaproszenie:

FUNDACJA "AKOGO?" została założona w 2002 roku przez Ewę Błaszczyk-Janczarską oraz ks. Wojtka Drozdowicza (twórcę programu "Ziarno" w TVP, obecnie proboszcza Pokamedulskiego Kościoła przy UKSW w Lesie Bielańskim).

Celem "Akogo?" jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywających w śpiączce. Fundacja wybudowała pierwszą w Polsce klinikę-wzorzec (na 15 łóżek) przy oddziale Rehabilitacji Neurologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka - Centralnym Szpitalu Dziecięcym w Polsce, gdzie te najcięższe przypadki trafiają.

Więcej przeczytasz TUTAJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ewa Błaszczyk: trzeba znaleźć powód, żeby ktoś chciał wrócić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.