Dom. Home. Niewiele jest słów o tak wielkim - i tak pozytywnym - ładunku emocjonalnym. W języku angielskim - a pewnie i w innych - istnieje rozróżnienie na house - budynek, strukturę i home - w sensie "rodzinny dom", "tam, gdzie mieszkam".
Wprawdzie technologię produkcji pierwszych nart opanowano już cztery tysiące lat temu w Norwegii, ale z pierwszym śniegiem udało się dopiero przed stuleciem. Tyle zajęła inżynierom i fizykom produkcja pierwszej śnieżynki, a wcześniej opracowanie całego procesu, do którego potrzebne były, jak się okazało, nie tylko mróz i woda, ale także rozpylacz i sprężarka. No i jeszcze armata, na szczęście tylko śnieżna.
Szlak bursztynowy w pewnym okresie najprawdopodobniej nie przechodził przez Bramę Morawską, a przez Sądecczyznę. Ziemie te mogą być kolebką Słowian. Te rewolucyjne tezy pozwala postawić genealogia genetyczna, której badaniem zajmuje w niewielkim pokoiku na poddaszu plebanii w Tropiu ks. Stanisław Pietrzak, emerytowany proboszcz parafii.
Józef Augustyn SJ / slo
Kiedy czytam w Internecie artykuły dotyczące religii czy moralności, przeglądam wybiórczo także reakcje internautów. Są tam wypowiedzi szczere i poważne, ale - może częściej - sformułowania pełne cynizmu, ironii i gniewu. Anonimowość, chroniona w internetowej przestrzeni, ośmiela do wyrażania sądów i opinii, za które wielu nie bierze żadnej odpowiedzialności.
Dlaczego Amerykanie nie obchodzą imienin? Cóż, prawdopodobnie dlatego, że trudno znaleźć w kalendarzu świętych patronów panien Apple, Paris, Suri czy Shiloh oraz kawalerów Brooklyna albo Kingstona. Nie bardzo wiadomo również, kiedy powinny świętować swój name day dziewczynki o imieniu Unique, oraz liczne panny Toyoty i Lexusy czy panowie Canony, Timberlandy i Armani.
O Polsce, Hiszpanii, wierze i Kościele, a także o przeżywaniu świąt tu i tam - z Conrado Moreno-Szypowskim rozmawia Małgorzata Bilska.
PAP / slo
Dawniej obchody świąt związane były z większymi przygotowaniami duchowymi - uważa Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Według niej obecnie często głównym punktem Wigilii jest obfita kolacja.
PAP / wm
Obecność na wigilijnym stole maku, miodu czy grzybów sięga korzeniami kultury starosłowiańskiej - wskazują etnologowie. Niektórym potrawom przypisano właściwości pomocne w osiąganiu łączności między światem doczesnym a zaświatami.
Bożena Wałach / DEON.pl
Boże Narodzenie to czas pokoju i radości. Okazuje się jednak, że oczekiwanie na Gwiazdkę zadziwiająco skutecznie podnosi nasz poziom stresu. W ostatniej chwili gorączkowo szukamy prezentów, nerwowo przestępujemy z nogi na nogę w kolejce do kasy, zamartwiamy się, czy naprawdę stać nas na wszystko, co zaplanowaliśmy.
Wcale nie chodzi o pilotów wycieczek, stewardesy czy kierowców TIRów. Mowa o ludziach w różnym wieku, choć największą grupę stanowią osoby 30+, które postanowiły podróżowanie zamienić w swoją codzienność.
Michał Rożek / slo
Kraków końca XIX stulecia to przede wszystkim centrum polskości, miejsce szczególne w dziejach narodu rozbitego pomiędzy trzy zaborcze mocarstwa: Rosję, Austro-Węgry i Niemcy. Specyfiką tutejszą stała się turystyka ludowa, a wycieczki do Krakowa nazywano "narodowym pątnictwem". Zwiedzano Wawel, Muzeum Narodowe mieszczące się wówczas w Sukiennicach, a także Tyniec i Bielany.
Jak złożyć skargę do Sanepidu, na kogo i za co? Gościem Olafa Ważyńskiego w Raporcie służb jest Dariusz Rudaś, Dyrektor Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.
Pani fundacja "Razem Lepiej" zorganizowała akcję "Dzień Dobrego Głoda". Skąd taka nazwa? Głód może być dobry? - z Anną Samusionek rozmawia Małgorzata Bilska.
Na początku listopada 2011 Gazeta Wyborcza rozpętała aferę wokół odmowy przez Szpital Uniwersytecki na Polnej w Poznaniu wykonania aborcji eugenicznej na dziecku z zespołem Downa. Szpital uzasadnił medycznie swoją decyzję, jednak dla dziennikarzy było to za mało.
Dariusz Dulaba / "Być dla innych"
Wesele, wspólna zabawa, potańcówka czy nawet andrzejkowa impreza nie musi wiązać się z pogańskimi zwyczajami i z piciem alkoholu dla przezwyciężenia nieśmiałości. Z chrześcijańskim wodzirejem, Szczepanem Babiuchem rozmawia Dariusz Dulaba.
KAI / slo
Wolontariusz to zazwyczaj osoba młoda, dobrze wykształcona i dobrze sytuowana, mieszkająca w dużym mieście, deklarująca praktyki religijne - wynika z badań przeprowadzonych w maju br. przez CBOS we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Obecnie trwa Europejski Rok Wolontariatu. Wg danych Caritas, w wolontariat tej kościelnej organizacji charytatywnej zaangażowanych jest ok. 102 tys. osób.
Grzegorz Bogdał / "Perspektywy kultury" / slo
O antykwariacie i supermarkecie mówi się na różne sposoby. Najczęstszym jest ujęcie wykorzystujące narzędzia badawcze socjologii (w wielu odmianach), psychologii i ekonomii - dzięki tego rodzaju opracowaniom zwiększa się nasza wiedza na temat usytuowania, wpływu i znaczenia antykwariatu oraz supermarketu w świecie współczesnym.
Józef Augustyn SJ/ slo
Głupi wygłasza niedorzeczności i jego serce obmyśla nieprawość, żeby się dopuszczać bezbożności i mówić przewrotnie o Panu, żeby żołądek głodnego pozostawić pustym i spragnionego pozbawić napoju (Iz 32, 6).
Starość to obrzydliwy deser podany po doskonałym posiłku - napisał Stephen King. Czy naprawdę? Michał Wnęk w rozmowie z dwiema absolwentkami Politechniki Wrocławskiej, Joanną Biedną i Joanną Kowalczyk, laureatkami międzynarodowego konkursu.
"Dlaczego ty właściwie jesteś katolikiem, skoro ciągle narzekasz?" zapytała moja żona po niedzielnej mszy, gdy znowu pozwoliłem sobie na niedługą, ale krytyczną refleksję na temat wysłuchanej właśnie homilii. I wtedy przyszła mi do głowy… opowieść o telewizji kablowej.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}