Potrawy gotowane w jednym garnku darzę szczególną sympatią. Może dlatego, że łatwo się robią i nie trzeba potem za dużo zmywać; także dlatego, że składniki muszą być naprawdę smaczne i dobrze dobrane, aby wyśmienicie smakowały w postaci ciepłej mieszanki.
Hanna Karp / slo
Powiada się, że miarą kultury i cywilizacji jest podejście do najsłabszych. Zwykle myśli się o chorych, dzieciach, a także zwierzętach. Ta miara do niedawna była niezawodna, dziś jednak sprawy nie są tak oczywiste, gdyż w niemal wszystkie obszary naszego życia wkrada się polityka.
Korneliusz Smolik / slo
Języki obce stanowią dziś kluczowy element edukacji. Tylko nieliczni ograniczają się jednak do obowiązkowych zajęć w szkole, korzystając jednocześnie z kosztownych korepetycji albo specjalnych kursów. Nauka języków okazuje się zaskakująco kosztowna.
Tradycje zaduszne dawnej Warszawy są niemal tak bogate jak te karnawałowe, czy bożonarodzeniowe. I nie ma przypadku w tak osobliwym zestawieniu - były w Warszawie miejsca, gdzie w te listopadowe dni bawiono się nie gorzej niż na redutach, czy balach.
Niedawno kolorową prasę obiegło zdjęcie pary aktorskiej - Angeliny Jolie i Brada Pitta, otoczonych gromadką dzieci na przechadzce w parku. Rodzinna fotografia hollywoodzkich celebrytów to w plotkarskich magazynach chleb powszedni, skąd więc sensacyjny ton towarzyszących zdjęciu komentarzy?
Grupa dorosłych ludzi pochyla się nad planszą w wyraźnym skupieniu. Jeden z nich rzuca kostką, wszyscy patrzą na wynik, na ich twarzach wyraźnie rysuje się ulga. To obrazek, który jeszcze niedawno wydawał się dość rzadko spotykanym przykładem zdziecinnienia dorosłych, radujących się rozrywkami dla najmłodszych...
Większość nowych zawodów pojawia się na rynku w efekcie rozwoju technologii. Ale istnieją też i takie profesje, które wykreowała... filozofia. Do tych nielicznych przypadków wypada zaliczyć zajęcie artysty-plastyka.
PAP / slo
Więcej miejsc w placówkach, uliczne patrole z pomocą dla osób bezdomnych i zbiórka zimowej odzieży - to działania Monaru zaplanowane z myślą o nadchodzącej zimie. Tegorocznej akcji towarzyszyć będzie hasło "Bezdomność to nie wybór".
Czerwony czajnik - przykład pospolitego przedmiotu, spinacz - idealny wynalazek. Komu ma służyć projektowanie? Czy istnieje etyka przedmiotów? Na te i inne pytania odpowiada prof. Czesława Frejlich.
W audycji Anny Jakubczyk-Muchy o mitach coachingu chrześcijańskiego z gośćmi Ewą i Andrzejem Wiszenko.
Przed wojną pewien przedsiębiorczy cukiernik, żeby zyskać klientów, nafaszerował swoje pączki żywą gotówką. Kiedy wieść ozeszła się po mieście, przed cukiernią ustawił się długi szpalerek. O tym i innych przypadkach w dawnych cukierniach, kawiarniach i restauracjach syreniego grodu w audycji "Tu była Warszawa".
Dekorowanie grobów naszych bliskich to temat, który przybiera na sile każdej jesieni i zimy. Wracamy do niego szczególnie pomiędzy listopadowym Świętem Zmarłych, a Bożym Narodzeniem, które jest czasem refleksji - zarówno radosnej jak i tej związanej z tajemnicą czasu i przemijania.
Urszula Janicka-Krzywda / Posłaniec Serca Jezusowego / slo
Ogrodzone kamiennym murkiem, ocienione wiekowymi drzewami, z ziemnymi mogiłami o drewnianych lub żelaznych krzyżach, wiejskie cmentarze odeszły już w przeszłość, ustępując miejsca lastrikowym i marmurowym grobowcom.
Znany pisarz Stephen King napisał w jednej ze swoich książek zdanie zaczynające się od słów: Ciekawość zabiła kota. Widać z tego, że dobrze zna naszych futrzanych przyjaciół. Bo choć nie zawsze kończy się to tragicznie, koty faktycznie są stworzeniami niezwykle ciekawskimi.
Ale i tak tam często są, bo my lubimy je w nim oglądać, tyle że na ekranie oczywiście. Często sprawiają filmowym bohaterom wiele kłopotów, zdarza się jednak, iż są bardzo pomocne, a nawet ratują im życie. Bywa i tak, że i ludzie są gotowi poświęcić dla nich bardzo wiele.
O sąsiedzkich kawiarniach, sąsiedzkiej kuchni opowie gość programu Małgorzaty Frydrych - Sylwia Podolska.
Kiedyś wystarczył jeden skromny, przekrzywiony goździk. Te czasy dawno już minęły. Kiedyś wszystko było proste i oczywiste. W każdym mieście z powodzeniem funkcjonowało co najmniej kilkanaście kwiaciarni (najlepiej radziły sobie te, umiejscowione niedaleko cmentarzy, a wszystkie przeżywały złote chwile podczas popularnych imienin).
Jeszcze do niedawna traktowanie twarzy kwasem (zwykle solnym) stanowiło wyłączną domenę zdradzanych kobiet, które w ten sposób brały odwet na wiarołomnych kochankach, dokonując zamachu na urodę swoich szczęśliwych rywalek. Teraz jednak metody z powieści Nałkowskiej rodem trafiły z ciemnych zaułków literatury klasy B do gabinetów kosmetycznych o standardzie Q.
Jak rozpoznać troglodytę? Po tym, jak posługuje się nożem i widelcem. Wprawdzie ten europejski przesąd dawno temu zakwestionowali Amerykanie, preferujący jedzenie rękami, ale zwolennikom tradycyjnej kindersztuby przyszła teraz z odsieczą antropologia, w osobie wybitnego prymatologa i biologa z Harvardu Richarda Wranghama.
Nie śpiewał przy goleniu, rozrzucał skarpetki i uwielbiał sport. Poza tym pisał uzależniające piosenki i zniewalał głosem. O życiu Marka Grechuty opowiada jego żona, Danuta.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}