Spokojnie, przecież to tylko święta!

(fot. EPA/Horacio Villalobos)
Bożena Wałach / DEON.pl

Boże Narodzenie to czas pokoju i radości. Okazuje się jednak, że oczekiwanie na Gwiazdkę zadziwiająco skutecznie podnosi nasz poziom stresu. W ostatniej chwili gorączkowo szukamy prezentów, nerwowo przestępujemy z nogi na nogę w kolejce do kasy, zamartwiamy się, czy naprawdę stać nas na wszystko, co zaplanowaliśmy.

W atmosferze tego świątecznego podniecenia większości z nas pilnie przydałaby się jakaś skuteczna metoda walki z napięciem. A może po prostu ponowne uszeregowanie spraw według ich rzeczywistej wagi. Głównie po to, by po ogromnym stresie nie nadeszło rozczarowanie - że w tym szaleńczym biegu coś zgubiliśmy, że czegoś nam zabrakło, że nie wszystko było tak, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Przymus "idealnych świąt"

Boże Narodzenie kojarzy nam się z ciepłą atmosferą i bliskością. Chcemy, by wypadło idealnie. W swoich głowach nosimy cały szereg wyobrażeń o tym, jak "powinny" wyglądać święta. Część wpoili nam rodzice, część to sprawa tradycji, a część to schematy, którymi bombarduje nas telewizja - efekt jest taki, że wydaje nam się, że Boże Narodzenie bez dwumetrowej lśniącej choinki, stosu prezentów i wystawnej kolacji na dwadzieścia osób są blade i nijakie. Próbujemy więc dopasować się do wpajanych nam stereotypów, a przygotowania świąteczne zamieniają się w niekończącą się listę spraw do załatwienia. I stan permanentnego zmęczenia.

DEON.PL POLECA

Bez czego możemy się obejść i co jest dla nas ważne?

Czasem warto stanąć na moment w biegu i pomyśleć: Co jest dla mnie najważniejsze? Czas spędzony z bliskimi, świąteczna zaduma, kolędy śpiewane w kościele czy może niespieszne spacery po zaśnieżonych uliczkach? Gdy odpowiemy sobie na to pytanie, spróbujmy ułożyć sprawy tak, by te drobne i nieistotne nie przesłoniły nam istoty rzeczy. To niełatwe zadanie, ale warto powalczyć, by święta miały dla nas sens.

Spróbujmy wyeliminować scenariusz, gdy po gorączkowych przygotowaniach (zbyt wiele spraw i zbyt mało czasu) udaje nam się dobrnąć do 24-go grudnia, a wtedy spięci i spoceni nie wystawiamy nosa z kuchni, warczymy na siebie, bo nic nie jest na czas, prezenty wciąż niezapakowane, goście już w drodze, a jakby tego nie było dość, barszcz wyszedł za słony. Po dwóch dniach takiego świętowania jesteśmy wykończeni i wracamy do pracy, nie czując, że w ogóle były jakieś święta.

Może warto coś przeorganizować?

Usiądźmy z najbliższą rodziną i przedyskutujmy, jakie są nasze oczekiwania. Chcemy spędzić święta w domu czy wolimy zaszyć się w górskiej głuszy? Z dalszymi krewnymi czy w najbliższym gronie? Musimy mieć dwanaście potraw i kilka rodzajów ciast, czy wystarczy nam barszcz, pierogi i sernik? Może zamiast gonitwy za prezentami warto zrobić losowanie i niech każdy obdaruje prezentem wylosowaną osobę. I czy naprawdę musimy wszystko robić sami, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zaproszenie gości?

Sensowne zmiany pozwolą nam wygospodarować więcej wolnego czasu. Może się okazać, że wreszcie uda się wspólnie ubrać choinkę, zorganizować rodzinne wyjście na pasterkę czy kolędowanie, a może nawet uda nam się na moment zaszyć w kącie i poczytać długo odkładaną lekturę. I może wreszcie poczujemy, że święta to naprawdę czas dla nas i najbliższych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spokojnie, przecież to tylko święta!
Komentarze (6)
M
MR
25 grudnia 2011, 11:53
 Syn mój urządzał kiedyś szopkę przed supermarketem. Drzewka, szopka, zwierzęta kilka postaci. Jak przyszło do żłobka i Dzieciątka pani z marketingu skrzywiła nosek. "Nieee.. to byłoby zbyt doslowne. Mogłoby urazić czyjeś uczucia..." 
E
effa
25 grudnia 2010, 18:28
Świetnie i bardzo prawdziwie opisane............. i napewno nie tylko dla tych'"... co w galeriach niedzielę spędzają".............A raczej dla tych, którzy się tak tradycji trzymają, że nawet niedzielne, czy codzienne uczestnictwo w Eucharystii, nie jest w stanie przebić się przez zgorzknienie i zarządzanie - a to właśnie nie pozwala nic zmienić, choćby nawet cała rodzina była tym umęczona. Powiem więcej, że akurat się tak złożyło, że w bardzo podobny sposób w tym roku podeszłam do przygotowań świątecznych. I co się okazało...........po raz pierwsz miałam czas, by uczestniczyć w ubieraniu chooinki i przystrajaniu domu, Nie zabrakło też czasu na codzienne rozważania adwentowe i udział w Eucharystii... Uważam, że warto coś przeorganizować..............porozmawiać o oczekiwaniach i pozwolić na wprowadzenie zmian. Brak przemęczenia wyszedł mi na dobre, ku zadowoleniu wszystkich.......... Bardzo więc dziękuję za ten tekst i pozdrawiam świątecznie.
E
Ewa
23 grudnia 2010, 18:39
Bzdury "Musimy mieć dwanaście potraw i kilka rodzajów ciast, czy wystarczy nam barszcz, pierogi i sernik? Może zamiast gonitwy za prezentami warto zrobić losowanie i niech każdy obdaruje prezentem wylosowaną osobę. I czy naprawdę musimy wszystko robić sami, zwłaszcza, jeśli decydujemy się na zaproszenie gości?" Nie musimy miec 12 potraw ale nawet ten barszcz pierogi i sernik ktoś musi ZROBIC - nie spadnie z nieba.. Albo KUPIC ( co odradzam). To są zresztą wszystko koszta i nie kazdemu na to wystarcza. Losowanie w niektórych środowiskach jest rzeczą abstrakcyjną, gdyz wtedy ktos mógłby NIC nie dostac - więc lepiej to zrobić samemu ale porządnie. I jeszcze jedno - czasem musimy wszystko zrobic sami.Z takich czy innych powodów.
P
pyza
23 grudnia 2010, 00:08
Świeta to święto ducha a nie brzucha, a Duch radości łatwiej pojawia się tam, gdzie panuje prostota, niż wśród obfitości jedzenia.
K
Katarzyna
23 grudnia 2010, 00:03
 A mnie artykuł bardzo się podobał. To co się dzieje z ludźmi w okolicach świąt to jakaś masakra. 
A
Anna
22 grudnia 2010, 19:28
Co za bzudry o tym spędzaniu Bożego Narodzenia wypisała autorka. Chyba t tak spędzają Święta tylko Ci co niedziele spędzają w galeriach i na zakupach