Te słowa mamy zapamiętała na całe życie. Sprawiły, że mimo niepełnosprawności została modelką
- Kiedy dowiedzieli się, że kogoś poznała, nie potrafili sobie z tym poradzić. Uważają, że nie powinna mieć nikogo, że jej się miłość nie należy - o trudnościach dorosłych dzieci niepełnosprawnych opowiada w ostatnim wywiadzie Sylwia Gajewska.
Jako nastolatka zapragnęła być fotomodelką, więc założyła profil na portalu związanym z modelingiem. Wysłała nieprofesjonalne zdjęcie, wspominając o niepełnosprawności i tak trafiła na pierwszą sesję. Dzisiaj prowadzi agencję dla niepełnosprawnych modelek. W ten sposób próbuje zachęcać ich do odważnego życia.
Sylwia zaznacza, że nadal wiele osób kieruje się stereotypami dotyczącymi osób niepełnosprawnych. Stara się z tym walczyć. Uważa, że wystarczy robić swoje i dążyć do wyznaczonych celów. Przekonała się, że od początku bardzo ważna jest postawa rodziców. Opowiada historię z dzieciństwa: "Byłam małą dziewczynką i porządkowałyśmy razem stare bajki dla dzieci. Zapytałam, co z nimi zrobimy? Odpowiedziała: >>zostawimy, bo kiedyś będą dla twojego dziecka<<". To właśnie takie drobne szczegóły składają się na późniejsze nastawienie do życia.
Pisze do niej sporo kobiet, którym rodzice utrudniają samodzielne życie, a zwłaszcza wchodzenie w związki. Takie historie prowadzą do ciągłych kłótni. Sylwia przyznaje, że "czasem to rodzice ograniczają bardziej niż choroba", kiedy utrudniają dziecku wejście w dorosłe życie. Zdarza się, że dziecko staje się źródłem dochodu ze względu na rentę albo na to, że mogą wziąć na nie kredyt.
#rozdanienagrod #zamekkrolewski #sylwiagajewska #listamocy #czlowiekbezbarier #integracja #warszawa #gala #wieczorowo
Opublikowany przez Sylwia Gajewska - niepełnosprawna fotomodelka z pasją Poniedziałek, 4 grudnia 2017
Zwraca uwagę na to, że niepełnosprawne dziewczynki często nie są wychowywane do roli matki, tak jak inne. Ich życie kręci się wokół rehabilitacji i leczenia. "Nikt nie bierze pod uwagę tego, że kiedyś ta dziewczynka będzie chciała mieć swojego księcia z bajki, będzie chciała być kochana, mieć rodzinę i być szczęśliwą". Podobnie jest z mężczyznami, boją się, że nie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwa swojej dziewczynie i z tego powodu nie wchodzą w związki.
Modelka podkreśla, że głównym problemem osób niepełnosprawnych jest to, że często przyjmują bierną postawę. Mówi: "Gdybym ja cały czas chodziła smutna, to tak samo by myśleli o mnie ludzie. Trzeba się uśmiechać. Ja czuję się ładna, czuję się dobrze w swoim ciele". Znajomi nieraz zapominają o tym, że jest niepełnosprawna i na przykład proszą, żebym im coś podała. Dla niej to piękne, że traktują ją na równi, zapominają o chorobie.
Całość wywiadu przeczytacie TUTAJ.
* * *
W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>
Skomentuj artykuł