Wiosna daje ci się we znaki? Może jesz nieodpowiednie rzeczy
Zmień dietę i korzystaj z wiosny. Krystyna Dajka tłumaczy, jak to zrobić.
Pierwsze świeże warzywa pojawiają się już w marcu. Z czasem ich bogactwo staje się coraz większe: cukinia, botwinka, pomidory, marchew, pietruszka, seler, buraki, rośliny zielone (sałaty, mniszek, pokrzywa, liście pietruszki, rzodkiewki).
Przygotowując warzywa, zadbaj, by wydobyć z nich jak najwięcej wartości odżywczych. Najlepsze będzie krótkie duszenie lub gotowanie na małym ogniu, bez przykrycia. Potrawy mieszaj drewnianą łyżką.
Dietę uzupełniaj kiszonkami z warzyw, zakwasem z buraków, żurem z mąki żytniej. Wybieraj makarony, pieczywo, płatki i mąkę z orkiszu, starej odmiany pszenicy. Doskonałym dodatkiem będzie pęczak oraz rośliny strączkowe gotowane w szybkowarze. Do sałatek i kanapek dodawaj kiełki zbóż (pszenicy, prosa, owsa, gryki), roślin strączkowych (soi, fasoli mung i innych) i nasion warzyw (lucerny, rzeżuchy, gorczycy, rzodkiewki, brokuła…).
Wiosną jabłka i gruszki najlepiej jeść surowe albo pieczone lub krótko gotowane. Dodaj do swojego menu także grejpfruty, ananasy, cytryny i pomarańcze.
***
SKŁADNIKI
• puszka groszku
• łyżka tłoczonego na zimno oleju lnianego
• ½ łyżki tłoczonego na zimno oleju słonecznikowego
• sól
• pieprz ziołowy
• cząber
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Groszek opłucz na sicie, przełóż do blendera, dodaj oleje i zmiksuj. Dopraw solą, pieprzem ziołowym i cząbrem.
(fot. Wydawnictwo WAM)
WARTO WIEDZIEĆ
Oleje tłoczone na zimno kupuj tylko w ciemnych butelkach i stojące w chłodniach. W domu również przechowuj je w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce. Pod wpływem światła i temperatury, a także w wyniku kontaktu z powietrzem, tracą one swoje właściwości, co jest niekorzystne dla przyswajania witamin A, D, E i K.
***
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i spróbować fantastycznych przepisów, koniecznie sięgnij po książkę Krystyny Dajki: "Dieta dla zdrowia". Znajdziesz ja w ofercie Wydawncitwa WAM.
Skomentuj artykuł