Ta kobieta osiem razy pokonała raka. Jej cenne wskazówki pomagają teraz innym

Ta kobieta osiem razy pokonała raka. Jej cenne wskazówki pomagają teraz innym
Fot. Angiola Harry / unsplash.com
poradnikzdrowie.pl / tk

Anna Renault w ciągu swojego życia aż osiem razy pokonała raka. Tak częste walki z chorobą sprawiły, że zgromadziła cenną wiedzę o tym, jak przezwyciężyć nowotwór. Mimo że zmarła w 2018 roku, jej wskazówki mogą teraz pomóc innym ludziom.

Anna wielokrotnie dzieliła się z innymi ludźmi ważnymi poradami o tym, jak pokonać raka. Napisała też książki o walce z tą chorobą. "Mam nadzieję, że te lekcje pomogą ci łatwiej przejść przez diagnozę. A jeszcze lepiej, mam nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał w ogóle mieć postawionej diagnozy" – pisała kobieta.

Poniżej przedstawiamy pięć ważnych porad Anny o tym, jak przezwyciężyć raka.

1. Poznaj historię zdrowotną swojej choroby

Pierwszą poradą kobiety jest poznanie historii nowotworu. Często ta choroba dziedziczona jest po przodkach. Anna, która w wieku 27 lat usłyszała, że choruje na raka spostrzegła, że jej babcia także zmagała się z tą chorobą.

- Zdałam sobie sprawę, że odziedziczyłem go po niej poprzez geny mojej matki. Znajomość tej historii rodzinnej nie zmieniła mojej rzeczywistości, ale ułatwiła przetrawienie faktów. Dało mi też wolę walki o lepszą opiekę medyczną, której moja babcia 16 lat wcześniej nie miała – mówiła Anna Renault.

DEON.PL POLECA

2. Dowiedz się więcej o swojej chorobie

Kolejna wskazówka, którą dawała kobieta to zdobycie większej wiedzy na temat nowotworu. Anna sama starała się szukać coraz więcej informacji o swojej chorobie. To dawało jej ulgę, ponieważ wiele dostępnych informacji nie dotyczyły nowotworu, z którym musiała się mierzyć.

- W dzisiejszym świecie informacje w internecie są pod ręką. Czasami jest ich zbyt wiele. Często ostrzegam innych pacjentów z rakiem, aby dowiedzieli się, co odnosi się bezpośrednio do twojej indywidualnej diagnozy, nie dając się wciągnąć w bagno niepowiązanych informacji – twierdziła Anna.

3. Oceń wszystkie opcje i walcz o to, co jest dla Ciebie dobre

Anna, po potwierdzeniu diagnozy, sporządziła listę placówek medycznych w swoim mieście. Dowiedziała się, jaka opcja walki z rakiem jest dla niej najlepsza i wybrała lekarza, który pomógł jej przezwyciężyć chorobę.

- Dokładnie oceniałam wszystkie opcje i zrobienie tego, co było dla mnie właściwe, było niezwykle ważne. Weszłam w tryb bitwy. Ponownie skontaktowałam się z moim lekarzem rodzinnym. Zmieniłam specjalistów, żeby mieć lekarza, który wspierał moje decyzje. Zażądałam operacji, która moim zdaniem najlepiej mi posłuży i mnie uratuje.

4. Wyciągaj wnioski

Trzy pierwsze walki z nowotworem były dla Anny najgorsze. Wyciągała jednak z tych zmagań wnioski, które były niezwykle cenne w dalszych trudach. Kobieta uczyła się o chorobie coraz więcej, prowadziła dziennik, w którym opisywała swoje zmagania i wnioski.

Dzięki temu miała świadomość, czego nauczyła się przy konkretnym nowotworze i mogła dzielić tą wiedzą z innymi. Było to także duże ułatwienie dla lekarzy, którzy pomagali jej wygrać z późniejszymi nowotworami.

5. Poznaj swoje ciało i badaj się

Ostatnią, jedną z najcenniejszych, według Anny, porad jakie dawała, było poznanie własnego ciała. - Większość ludzi dostraja się do swojego ciała tylko wtedy, gdy czują się chore. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jak czuje się twoje ciało, gdy jest dobrze, kiedy nie ma oznak choroby. Wiedza o tym, co jest dla ciebie normalne, z pewnością ostrzeże cię, gdy coś się zmieni i kiedy to "coś" musi zostać sprawdzone przez lekarza – mówiła kobieta.

Anna podkreślała, że bardzo istotne i najłatwiejsze są regularne badania kontrolne, dzięki którym będzie można zbadać niepokojące objawy. - Twój lekarz będzie wiedział, w jakich warunkach istnieje zwiększone ryzyko. Rzeczy takie jak nadciśnienie, cukrzyca, a nawet rak mogą czasami zostać wykryte, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla twojego zdrowia i życia! W wielu przypadkach wykrycie może również odgrywać rolę w skutecznym leczeniu – wskazywała kobieta.

Źródło: poradnikzdrowie.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Ta kobieta osiem razy pokonała raka. Jej cenne wskazówki pomagają teraz innym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.