Te nawyki żywieniowe powodują, że tyjemy

Te nawyki żywieniowe powodują, że tyjemy
(Fot. pl.depositphotos.com)
webmd.com/dm

Na naszą sylwetkę wpływają rzeczy, które robimy każdego dnia i nawet ich nie zauważamy. Są to złe nawyki żywieniowe, które powodują, że tyjemy. Ich zmiana jest kluczem do zdrowszego życia i lepszego wyglądu. Oto lista niekorzystnych nawyków żywieniowych, które warto wyeliminować dla zdrowia.

Pomijanie posiłków 

Czy wiesz, że rezygnacja ze śniadania zwiększa prawdopodobieństwo otyłości aż 4,5 razy? Rezygnacja z posiłku spowalnia twój metabolizm, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będziesz się później po prostu przejadać, gdy będziesz głodny.

Jedzenie na dużym talerzu

Tak! To takie proste: połóż jedzenie na mniejszym talerzu (i używaj mniejszych sztućców!) - w ten sposób oszukasz mózg, by myślał, że jesz więcej niż niż w rzeczywistości. Jeśli zdecydujesz się na ogromny talerz, z większym prawdopodobieństwem skończysz wszystko, co sobie nałożyłeś i zjesz więcej, niż potrzebujesz.

Zbyt szybkie jedzenie

Mózg potrzebuje około 20 minut, aby otrzymać wiadomość z żołądka, że ​​jest pełny. Jeśli jesz zbyt szybko, prawdopodobnie zjesz więcej, niż potrzebuje twój organizm. Osoby, które jedzą wolniej, tym samym zapobiegają zbędnym kilogramom.

Stres i nerwowe życie

Stres uwalnia w naszym organizmie hormon zwany kortyzolem, który jest produkowany przez nadnercza. Wyższy poziom kortyzolu może prowadzić do przyrostu masy ciała, zwłaszcza w okolicach brzucha.

Nie ruszasz się wystarczająco dużo

Aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia – to pewne. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie o umiarkowanej intensywności, a twoja talia zmniejszy się i zyskasz większą masę mięśniową.

Palenie 

Wiele osób wie, że palenie ma negatywne skutki dla zdrowia, wiele osób zapomina jednak o innym – równie ważnym skutku palenia, który koncentruje się na twoim brzuchu. Im więcej wypalisz, tym więcej tłuszczu zgromadzisz w żołądku, a nie w biodrach i udach.

Żywność  „niskotłuszczowa” lub „beztłuszczowa”

Dobrze jest obserwować, ile tłuszczu spożywamy, ale bywa tak, że pokarmy, które z definicji mają zawierać mniej tłuszczu i cukru, często mogą zawierać więcej węglowodanów niż zwykłe produkty. Pokarmy o wysokiej zawartości węglowodanów mogą podnieść poziom trójglicerydów, zwiększyć wrażliwość na insulinę i po prostu zwiększyć ilość tłuszczu w brzuchu.

Picie napojów niskokalorycznych

Możesz pomyśleć, że zamiana napojów na niskokaloryczne, utrzyma w naszym ciele niski poziom kalorii, a tym samym ograniczy przyrost masy ciała. Naukowcy twierdzą jednak, że wcale nie jest to prawda: aspartam czyli sztuczny słodzik w wielu dietetycznych napojach gazowanych, w rzeczywistości zwiększa ilość tłuszczu w brzuchu. Lepiej pominąć całkowicie napoje gazowane czy dietetyczne i gasić pragnienie wodą.

Późne jedzenie

To proste: im później przyjmiesz kalorie, tym mniej godzin twój organizm będzie miał na ich spalenie. Daj swojemu układowi trawiennemu czas na spalenie posiłku i jedz ostatni posiłek wcześnie.  

Słaby sen

Jak pokazał pewien eksperyment, osoby poniżej 40 roku życia, które spały mniej niż 5 godzin na dobę, przybrały  więcej tłuszczu na brzuchu niż ci, którzy spali dłużej. Chodzi o efekt rozluźniania się organizmu i tym samym rozkurczenia jelit.

Jedzenie białego chleba 

Rafinowane ziarna w białym pieczywie i innych przetworzonych produktach są pozbawione błonnika, przez co m.in. podnoszą poziom cukru we krwi. Z czasem może to prowadzić do przybierania na wadze. Zamiast tego wybierz lepiej węglowodany pełnoziarniste.

webmd.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Te nawyki żywieniowe powodują, że tyjemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.