W walce z zaburzeniami lękowymi pomagają gry planszowe

W walce z zaburzeniami lękowymi pomagają gry planszowe
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Fabularne gry planszowe (RPG), w których uczestnicy wcielają się w role, mają pozytywny wpływ na interakcje społeczne oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia zaburzeń lękowych – informują naukowcy z Harrisburg University of Science and Technology w stanie Pensylwania (USA).

Gry planszowe działają terapeutycznie

Gry planszowe to popularny sposób spędzania wolnego czasu. Okazuje się, że oprócz funkcji czysto rozrywkowej mogą mieć skuteczne działanie terapeutyczne.

W badaniach wzięło udział 25 osób, które grały w pięć gier – trzy z nich miały charakter terapeutyczny (zawierały elementy terapii poznawczo-behawioralnej). Spotkania uczestników odbywały się raz w tygodniu przez 3 miesiące.

Zarówno typowe gry fabularne, jak i te z elementami terapeutycznymi pozytywnie wpłynęły na dobrostan psychiczny badanych osób. Po przeanalizowaniu wypełnionych przez uczestników testów i kwestionariuszy, zaobserwowano, że nastąpiło u nich zmniejszenie ogólnych zaburzeń lękowych, fobii społecznej, a także poprawa jakości interakcji z innymi ludźmi.

DEON.PL POLECA

Autorzy podkreślają, że są to badania eksploracyjne z małą liczbą uczestników, dlatego liczą na to, że uda im się kontynuować prace z udziałem większej grupy.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Woydyłło, Martyna Harland

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się...

Skomentuj artykuł

W walce z zaburzeniami lękowymi pomagają gry planszowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.