Tomasz Nowak OP: "noc ciemna" to bardzo trudne doświadczenie, to połączenie depresji z chaosem

Tomasz Nowak OP: "noc ciemna" to bardzo trudne doświadczenie, to połączenie depresji z chaosem
fot. STREFA WODZA / YouTube
Tomasz Nowak OP / YouTube / pk

"Noc ciemna służy rozwojowi duchowemu ale w tym momencie, w którym ją przeżywasz, wcale ci się nie wydaje, że o to chodzi. To bardzo trudne doświadczenie, to połączenie depresji z chaosem. (…) Bardzo intensywne, dynamiczne przeżywanie ciemności" - mówi dominikanin. Czym jest "noc ciemna", co dzieje się w jej trakcie i do czego prowadzi? Posłuchaj nagrania Tomasza Nowaka OP.

- Nikt tak naprawdę nie umie dobrze opisać tego, czym jest "noc ciemna". Święty Jan od Krzyża, którego uważamy za mistrza chrześcijańskiego, napisał poemat na ten temat, a następnie rozszerzył to w komentarzach. Każdy może znaleźć książkę "Noc ciemna". Warto po nią sięgnąć - mówi Tomasz Nowak OP.

Co to jest "noc ciemna"? Co dzieje się w jej trakcie?

Według dominikanina "noc ciemna" to coś ważnego w perspektywie prowadzenia głębokiego życia duchowego. Trzeba jednak być ostrożnym, by do "nocy ciemnej" nie odnosić doświadczeń, które nią nie są. - Być może mamy inne doświadczenia kryzysów, które nie są "ciemną nocą" duszy. Może dlatego warto przeczytać to, co na ten temat napisał święty Jan od Krzyża - wskazuje Tomasz Nowak OP i dodaje:

Noc ciemna to trudne doświadczenie. Trudne, bo masz poczucie, że wali się świat, że wszystko straciło sens, że brakuje energii, że nic cię nie zadowala, że przeżywasz chaos. Wydaje ci się, że to jest jakiś koniec świata. (…) Wszystko, na czym budowałeś ten świat, do czego się odnosiłeś, wszystko to staje się pustką, ciemnością i tak dalej.

DEON.PL POLECA

Tomasz Nowak OP wskazuje, że w przeżywaniu "nocy ciemnej" ważny jest aspekt duchowy. - Niektórzy mówią, że to jest doświadczenie psychologiczne. Ale o nocy ciemnej trudno mówić bez otwarcia się na duchowość. To jest połączenie tego, co przezywamy emocjonalnie ale z doświadczeniem metafizycznym, duchowym - podkreśla dominikanin.

Noc ciemna służy rozwojowi duchowemu ale w tym momencie, w którym ją przeżywasz, wcale ci się nie wydaje, że o to chodzi. To bardzo trudne doświadczenie, to połączenie depresji z chaosem. (…) Bardzo intensywne, dynamiczne przeżywanie ciemności - tych wszystkich rzeczy, które w nas są. Doświadczenia, które były światłością i były pozytywne, też przeżywamy jako ciemność. Tak naprawdę nie ma się czego chwycić. Wszystko jest ciemne i ciągnie w dół.

Dominikanin wskazuje, że "noc ciemna" jest również czasem zadawania pytań. - Pytasz siebie, czy twoja przeszłość, teraźniejszość i przyszłość mają sens. Nie wiesz, kim jesteś, o co chodzi w życiu - wskazuje.

Po co jest "noc ciemna"?

Zakonnik mówi, że w czasie "nocy ciemnej" koncentrujemy się na sobie. - Ciemnością staje się wszystko, na czym budowaliśmy życie - jego fundamenty, pozytywne i inspirujące nas rzeczywistości, wszystko to, w czym pokładaliśmy nadzieję. Mogą to być osoby, wydarzenia, zjawiska... Wszystkie te elementy (…) powodują koncentrację na sobie. "Ciemna noc" ma być uzdrowieniem tej perspektywy. Nie chodzi o ciebie, nie ty jesteś pępkiem świata, twoje doświadczenie, widzenie rzeczy, nie jest wystarczająco dobre, by na nim zbudować życie - wyjaśnia dominikanin.

Do czego prowadzi "noc ciemna"?

Tomasz Nowak OP wskazuje, że osoby, które przeżyły "noc ciemną", uważają, że prowadzi ona do większej wrażliwości, miłości, otwartości na życie i współczucia. - Wchodzisz na inny poziom przyjmowania świata, siebie, drugiego człowieka i Boga - wyjaśnia zakonnik.

"Bardzo spodobało mi się zdanie, które słyszałem na ten temat: »To jest droga przez ciemność, do coraz większej jasności, a nie do coraz większej ciemności«. Nie chodzi o poprawę tego, co jest, że byłem w ciemności, a teraz poprawiłem to na lepszą ciemność, tylko przechodzę przez ten kryzys, żeby doświadczyć coraz większej jasności. To odrodzenie duchowe - człowiek staje się nie kimś lepszym, ale kimś nowym".

Zobacz całe nagranie Tomasza Nowaka OP na temat "nocy ciemnej":

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Tomasz Nowak OP: "noc ciemna" to bardzo trudne doświadczenie, to połączenie depresji z chaosem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.