Chcesz być zdrowy? Bądź zamożny

Chcesz być zdrowy? Bądź zamożny
(fot. gabriel77 / sxc.hu)
PAP / drr

Im więcej się ma pieniędzy, tym lepsze ma się zdrowie - wynika z najnowszego badania Kanadyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (Canadian Medical Association - CMA). Ludzie zamożniejsi lepiej się czują i rzadziej chodzą do lekarza - są na to statystyczne dowody.

Z badania przeprowadzonego w lipcu tego roku przez firmę Ipsos Reid dla CMA, wynika, że 22 proc. Kanadyjczyków uważa, że jest w doskonałym stanie zdrowia. Jednak wśród osób, których dochód w rodzinie wynosił poniżej 30 tys. dolarów kanadyjskich, tylko 39 proc. uznało, że ich stan zdrowia jest doskonały lub bardzo dobry. Wśród osób z rodzin, w których roczny dochód był przynajmniej dwa razy wyższy, o doskonałym lub bardzo dobrym zdrowiu mówi 68 proc. badanych - jak można przeczytać w dorocznym raporcie CMA. Obecnie różnica wynosi 29 pkt proc., podczas gdy trzy lata temu było to 17 pkt proc.

Badanie dowiodło zależności między stanem zdrowia a wykształceniem. Najubożsi, o wykształceniu niższym (odpowiednik polskiego liceum), znacznie częściej określają swoje zdrowie jako "w miarę" lub "nienajlepsze", niż zamożniejsi Kanadyjczycy z uniwersyteckim wykształceniem. Ten stosunek wynosi 16 do 7 proc.

Najbiedniejsi gorzej się odżywiają. Wiedzą zresztą o tym sami - do średnich lub niezbyt dobrych przyzwyczajeń żywieniowych przyznało się 33 proc. biedniejszych Kanadyjczyków i 23 proc. zamożniejszych. Aktywność fizyczną rzadziej podejmują biedniejsi niż bogatsi, choć tu różnica nie jest zbyt wielka - odpowiednio 52 proc. i 57 proc. Zamożność ma też wpływ na ocenę własnej wagi. O ile trzy lata temu mało zarabiający Kanadyjczycy mieli takie same oceny dotyczącej własnej ewentualnej nadwagi jak zamożniejsi, to obecnie różnica między tymi grupami wynosi 6 pkt proc., a częściej do nadwagi przyznają się biedniejsi.

DEON.PL POLECA

Zamożniejsi nie tylko cieszą się lepszym zdrowiem i mają lepsze nawyki żywieniowe. Także więcej śpią. Wśród najbiedniejszych 6 do 8 godzin dziennie przesypia codziennie lub często 66 proc., a wśród osób zamożniejszych - 81 proc.

Gorszy status ekonomiczny nie oznacza jednak, że Kanadyjczycy nie zadają sobie pytań o to, co zrobić ze swoim zdrowiem. Ci, których zarobki są niższe, przyznają częściej, że ich przyzwyczajenia żywieniowe wymagają zmian na lepsze. Niezależnie od zarobków - 93 proc. Kanadyjczyków wie, że zdrowe jedzenie pomaga w wielu problemach związanych z wiekiem, 92 proc. wie, że pomaga chronić przed chorobami. Jednak 69 proc. uważa, że zdrowe jedzenie jest droższe, a 45 proc. twierdzi, że zastanawianie się nad zdrowym odżywaniem to za wiele zachodu. Co ciekawe, aż połowa Kanadyjczyków uważa, że na aktywność fizyczną trudno znaleźć czas, a w dodatku - że jest to drogie, pomimo wielu reklam społecznych, przypominających, że spacery są bezpłatne.

Badanie nie odpowiada na pytanie, czy biedniejsi są biedniejsi, ponieważ mają gorsze zdrowie, czy też mają gorsze zdrowie z tego powodu, że są ubożsi. W Kanadzie dostęp do powszechnej publicznej opieki zdrowotnej jest bezpłatny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chcesz być zdrowy? Bądź zamożny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.