Chroń nerki - ocal swoje serce!

Chroń nerki - ocal swoje serce!
Do stwierdzenia pierwszych zmian w funkcjonowaniu tych narządów służy ogólne badanie moczu (fot. The National Guard / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce Joanna Morga / slo

Choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko choroby układu krążenia lub może znacznie pogorszyć jej przebieg. Dlatego z okazji Światowego Dnia Nerki, który przypada 10. marca nefrolodzy przypominają, że dbając o nerki, chronimy też nasze serca.

Schorzenia nerek dotyczą głównie osób starszych. Najczęściej są następstwem cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, dlatego eksperci szacują, że właściwe leczenie tych chorób zmniejszyłoby o połowę liczbę pacjentów dializowanych.

Jego zdaniem, ogromnym problemem jest to, że w Polsce zaburzenia czynności nerek są diagnozowane zbyt późno. U połowy osób poddawanych leczeniu nerkozastępczemu - tj. dializoterapii lub przeszczepowi nerki - choroba zostaje zdiagnozowana wówczas, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia i niewydolności nerek. - Oznacza to, że nie wykryto jej przez kilkanaście lat, bo tyle zazwyczaj się rozwija, nie dając przeważnie objawów - wyjaśnił nefrolog.

Jedynym schorzeniem, które przebiega burzliwie z wyraźnymi symptomami jest ostre bakteryjne zapalenie nerek. - Reszta schorzeń tych narządów przebiega "w milczeniu" - zaznaczył prof. Gellert.

Tymczasem, choroby nerek łatwo się diagnozuje - do stwierdzenia pierwszych zmian w funkcjonowaniu tych narządów służy ogólne badanie moczu, które każdy dorosły powinien wykonywać raz do roku. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają w najbliższej rodzinie (rodzice lub rodzeństwo) osobę z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub chorobą nerek. Regularne badania moczu są też konieczne u kobiet, które miały w ciąży problemy z nadciśnieniem lub obrzękami oraz u osób z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym i z chorobą nerek, wymieniał prof. Gellert.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prof. Gellerta, nad częstością wykonywania ogólnych badań moczu przez pacjenta powinni czuwać lekarze rodzinni, interniści, diabetolodzy, kardiolodzy, ginekolodzy. - Jeśli tego nie robią to uważam, że łamią prawa pacjentów, bo odbierają im szansę na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie choroby - podkreślił specjalista.

Nefrolog przytoczył przykład pacjentki, która urodziła zdrowe dziecko mając tylko jedną szesnastą własnej nerki.

Celem Światowego Dnia Nerki, organizowanego od 2006 r. jest edukowanie społeczeństwa oraz decydentów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną na temat chorób nerek, konieczności ich wczesnego wykrywania i profilaktyki, np. poprzez zdrowy styl życia. Kampania co roku jest wspierana przez gwiazdy, takie jak Tom Hanks i Johnny Depp.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chroń nerki - ocal swoje serce!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.