Co jeść, by zdrowo żyć?

(fot. daniel y / flickr.com)
lek. med. Katarzyna Dąbek / Wstań

Każdy z nas powinien zdać sobie sprawę, iż należy większą wagę przykładać do tego, co jemy i jak przygotowujemy posiłki, a wtedy nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Odpowiednia dieta pomoże zachować zdrowie, dobrze wpłynie na serce i usprawni procesy wchłaniania pokarmów.

Prawidłowe przygotowanie posiłków. Z naszych domów wynosimy tradycję gotowania pysznych zup zagęszczanych zasmażką, smażenia mięs i ryb. Jednak posiłki smażone, wielokrotnie odgrzewane, potrawy przetworzone powinny w naszym jadłospisie pojawiać się bardzo rzadko lub wcale. Właściwe przygotowanie potraw to gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie bez tłuszczu, pieczenie w specjalnych woreczkach, na ruszcie lub rożnie.

DEON.PL POLECA


Zamiast soli przyprawy. Chyba wszyscy lubimy dobrze osolone i przyprawione potrawy. Warto jednak zdać sobie sprawę, że choć sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach zachodzących w organizmie, to jego zbyt duża ilość może m.in. powodować wzrost ciśnienia tętniczego. Niemal do każdego artykułu spożywczego w trakcie produkcji przemysłowej dodawana jest sól. Aby zmniejszyć ilość soli (nie więcej niż łyżeczka dziennie), należy zastępować ją mieszankami ziołowymi i przyprawami. Potrawy będą wtedy dobrze doprawione i smaczne.

Jedz kolorowo. Jemy, by dostarczyć organizmowi niezbędnych białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin, makro- i mikroelementów. Nie istnieje niestety produkt, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. Aby nie dopuścić do powstania niedoborów, a w konsekwencji - chorób, należy w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty ze wszystkich grup: produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Zasada urozmaicenia powinna dotyczyć wszystkich posiłków.

Jedz mniej, ale często. Najkorzystniejsze dla organizmu jest spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dnia. Najważniejsze jest śniadanie - nie może go nigdy zabraknąć. Równie ważne są stałe pory posiłków. Trzeba także pamiętać o tym, by ostatni posiłek przed snem spożyć około godz. 18-19.

Przekąski. Często pomiędzy posiłkami podjadamy słodycze. Zawarte w nich cukry proste są łatwo przyswajane przez organizm, a ich nadmiar odkładany jest w postaci tkanki tłuszczowej - w konsekwencji dotyka nas otyłość. Jeśli jesteśmy głodni między posiłkami bardziej korzystne dla organizmu jest zjedzenie owocu lub warzywa. Taka przekąska dostarczy potrzebnej energii i witamin.

Tłuszcze. Tradycyjna polska kuchnia obfituje w tłuszcze. Są to zarówno margaryny, oleje, masła, ale także tłuszcze ukryte w innych produktach (mięsie, wędlinach, słodyczach). Nie wszystkie tłuszcze są złe - nienasycone tłuszcze roślinne, które odnaleźć można w miękkich margarynach, olejach i oliwie, pomagają obniżać poziom cholesterolu oraz zapewniają odpowiednie wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Tłuszcze zwierzęce należy spożywać w umiarkowanych ilościach.

Produkty zbożowe - główne źródło energii - powinny być podstawą codziennego jadłospisu. Są bowiem ważnym źródłem węglowodanów złożonych, białka, witamin z grupy B, błonnika. Zawierają też pewne ilości żelaza, miedzi, magnezu, cynku, potasu i fosforu. Wartość produktów zbożowych jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna, w trakcie którego usuwane są zewnętrzne części ziaren bogate w składniki odżywcze. Mniejszą zawartością witamin i składników mineralnych charakteryzują się produkty otrzymane z wyższego stopnia przemiału (mąka i białe pieczywo, drobniejsza kasza). Natomiast pieczywo razowe, grube kasze, ciemne makarony odznaczają się wyższą zawartością witamin, składników mineralnych i błonnika.

Mleko i jego przetwory są głównym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, zapobiegającego osłabieniu kości. Dostarczają również wysokowartościowego białka, witamin A, D i z grupy B, magnezu, potasu i cynku. Zauważono jednak, iż zawierają one także duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu (szczególnie żółty ser), dlatego spożywać należy jedynie 1-2 porcje nabiału dziennie. Bardzo korzystne jest jedzenie jogurtów, kefirów i serów twarogowych.

Woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia. Bierze udział w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych i w reakcjach biochemicznych w organizmie. Wodę przyjmuje się w postaci płynów (ok. 1,5 l/dobę) oraz wraz z żywnością - owoce i warzywa. W trakcie upałów, podczas chorób przebiegających z gorączką, wymiotami lub biegunką, przy dużej aktywności fizycznej należy pić większe ilości wody niż zwykle.

Warzywa i owoce są głównym źródłem witamin i składników mineralnych, których niedobór prowadzi do poważnych zaburzeń w organizmie. Zawarty w owocach i warzywach błonnik reguluje pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając zaparciom, a także korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Wszystkie główne posiłki powinny zawierać warzywa: surowe, gotowane lub konserwowe. Owoce natomiast ze względu na dużą zawartość cukrów prostych jedzmy 2-3 dziennie.

Mięso, ryby, rośliny strączkowe. Mięso to źródło pełnowartościowego białka, a także witamin z grupy B i żelaza. Mięso czerwone - wieprzowina, wołowina, baranina - jest bardzo kaloryczne, zawiera dużo kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu, przez co może się przyczyniać do powstania otyłości i miażdżycy. Dlatego należy wybierać chude gatunki mięs lub zastępować mięso rybami. Polecane są zwłaszcza ryby morskie (spożywanie 2-3 porcji tygodniowo) ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które poprawiają pracę mózgu, zapobiegają chorobom układu krążenia i obniżają poziom cholesterolu. Jaja, podobnie jak mięso, zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze potrzebne organizmowi, poza tym są źródłem przeciwutleniaczy chroniących przed działaniem wolnych rodników. Żółtko zawiera lecytynę, która jest składnikiem błon komórkowych i odgrywa ważną rolę w układzie nerwowym. Rośliny strączkowe są źródłem białka, węglowodanów złożonych, witamin z grupy B, żelaza, fosforu i wapnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co jeść, by zdrowo żyć?
Komentarze (9)
Janusz Brodowski
29 stycznia 2013, 20:35
Nie mogę powstrzymać się od pewnej dygresji. Bardzo smacznie i zdrowo byłem karmiony podczas każdego pobytu na rekolekcjach ignacjańskich w Częstochowie. A chleb, który tam jadłem to poezja :). Przypadkowo to ostatnie zdanie wyszło mi wieloznaczne :).
Janusz Brodowski
29 stycznia 2013, 20:29
Pierwszym i najważniejszym składnikiem każdej diety jest ... wysiłek fizyczny. :) Też uważam, że masło jest zdrowsze od margaryny a olej słonecznikowy używam tylko do sałatek.
T
technolożka
29 stycznia 2013, 18:22
Z tłuszczami - bzdura! słonina, smalec i masło są ok. Margaryny - świństwo. Oleje roślinne - w zależności od zastosowania - oliwa z oliwek dobra do smażenia, ale już np. olej słonecznikowy - ma niską temperaturę dymienia - tj. powstają kwasy tłuszczowe 'trans', które są niezdrowe dla organizmu
NW
nie ważne kto
10 grudnia 2012, 16:08
Bardzo ważne by nie zapomnieć też czym dobrym karmić psychikę i duszę.
E
EwaC
10 grudnia 2012, 13:54
Z naszym odżywianiem jest taki problem, że większość nawetnie wie, jak powinno się zestawiać produkty, oraz jakich witamin, gdzie szukać.  Wielu zdrowych produktów unikamy, też z niewiedzy np http://panorzeszek.pl/kategoria/przekaski-200-kcal warto poczytać co się kryje w orzechach czy suszonych owocach, zanim zaczniemy krzyczeć ze sątuczące. Lepiej nie zjeść tłustej karkówki ale za to zjeść garść orzechów
jazmig jazmig
6 listopada 2012, 21:22
 Margaryny i inne sztczne produkty nie są zdrowe. Nie róbcie ludziom wody z mózgów. Nie musicie reklamować tej chemii, producenci radzą sobie z tym dobrze. Na pewno masło jest zdrowsze od każdej margaryny.
J
jolia
4 lipca 2012, 17:43
Cóż, w takim razie chyba się do końca nie wpisuję w oczekiwania specjalistów jeśli chodzi o żywienie. Owszem, woda jest niezbędna do życia, tyle, że do picia można już wybierać różne płyny, np. herbatę, przypominam też, że zielona herbata pozytywnie wpływa na organizm i jest "posądzana" o jego długowieczność. Pomocna w ochudzaniu (skoro tylu rzeczy jednak nie mogę jeść) jest z kolei czerwona herbata Pu-erh, którą piję jako smaczny napój owocowy (perfect slim Irvinga ma taki smak). Soli nie ograniczam za mocno, podobnie jak gotuję/piekę/smażę mięso. Przykro mi :)
SD
Specjalista ds zywienia
21 czerwca 2012, 10:17
To jest artykul napisany przez lekarza? Pozostawie to bez komentarza. Ludzie dzis nie sa glupi.... Margaryny sa niezebzpieczne dla zdrowia zawieraja bardzo szdkodliwe tluszcze trans! Polecam wiekszy research przed napisaniem artykulu zwlaszcza przyjzenie sie badaniom naukowym: http://wyborcza.pl/1,76842,7717475,My_chcemy_masla_a_nie_margaryny.html Nie rozumiem jak mozna w dzisiejszych czasach twierdzic ze mleko pomaga przyswoic wapno. To najwieksza bzdura 21 wieku: http://www.faceci.com.pl/r_mleko.html Mleko krowie zawiera kozeine ktora nie jest przyswajalna przez organizm czlowieka! Pani poleca konserwowe warzywa? Przeciet to ladowanie sobie toksyn konserwantow prowadzacych do raka.
jazmig jazmig
17 czerwca 2012, 16:37
 W artykule zaprezentowano zbiór współczesnych przesądów dotyczących prawidłowego odżywiania. Zacznijmy od mało znanego banału, że człowiek zdrowy może jeść wszystko, sporządzone w dowolny sposób i dowolnie przyprawione, byleby potrawy nie były skażone chorobotwóczymi bakteriami lub innymi truciznami. Zatem można jeść smażone, pieczono, nie żałować sobie tłuszczu - skoro on smakuje itp. Ci sami fachowcy od żywienia straszysli ludzi jajami, jako bombą cholesterelową, czekoladą jako niemal śmiercionośną potrawą, kawą rzekomo szkodzącą wątrobie itp. andronami. Człowiek może i powinien jeść wszystko. Jeżeli nie może czegoś jeść, ponieważ dany rodzaj potraw mu szkodzi, to powinien odpowiednio swoje potrawy przyprawiać przyprawami ułatwiającymi prawidłowe trawienie. Oczywiści ludzie chorzy na pewne choroby powinni unikać pewnych potraw. Cukrzyk ma specyficzną dietę, podobnie osoby z wysokim ciśnieniem muszą ostrożnie solić swoje potrawy. Nie dajmy się jednak zastraszać, jedzmy potrawy urozmaicone: zarówno mięsa i tłusczcze, jak i warzywa oraz owoce.