Czy można naprawić uszkodzony mózg?

Czy można naprawić uszkodzony mózg?
Miniaturowe urządzenie obecnie pozostaje poza ciałem połączone z dwoma mikroelektrodami wszczepionymi w dwa regiony mózgu (fot. Andrew Mason / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Zespół naukowców z kilku amerykańskich uniwersytetów stworzył układ elektroniczny, który może kierować wzrostem aksonów w uszkodzonym mózgu i choć częściowo naprawić go - pisze Medical Daily.

Urządzenie wspomaga wzrost aksonów w mózgu, który doznał uszkodzeń na skutek wybuchu, uderzenia czy wypadku samochodowego. Celem tej naprawy jest odzyskanie połączeń mózgowych i obejście uszkodzonego rejonu, aby odzyskać normalne zachowanie i poruszanie się.

Pedram Mohseni, profesor elektrotechniki i nauk komputerowych na Case Western Reserve University i Randolph J. Nudo, profesor fizjologii integracyjnej i molekularnej w Kansas University Medical Center, wierzą, że powtórzenie komunikacji między odległymi neuronami w czasie tygodni po zranieniu może dać impuls aksonom do uformowania i połączenia.

Ich praca zainspirowana była traumatycznymi uszkodzeniami mózgu ponoszonymi przez żołnierzy wojsk lądowych w Afganistanie i Iraku.

Mohseni zbudował wielokanałowe urządzenie elektroniczne do pokonania luki utworzonej przez zranienie. Urządzenie zwane interfejsem mózg-maszyna-mózg zawiera na płycie układu bardzo mały mikroukład. Wzmacnia on sygnały, zwane potencjałami neutralnymi, wytworzone przez neurony w jednej partii mózgu i używa algorytmów do oddzielenia tych sygnałów - iglic aktywności mózgu - od hałasu i innych artefaktów szumu. Po wyróżnieniu iglic, mikroukład przesyła sygnał elektryczny stymulujący neurony w innej partii mózgu, sztucznie łącząc dwa jego regiony.

DEON.PL POLECA

Miniaturowe urządzenie obecnie pozostaje poza ciałem połączone z dwoma mikroelektrodami wszczepionymi w dwa regiony mózgu.

Nudo badał i mapował połączenia mózgowe na modelu szczurzym i zbudował model traumatycznych uszkodzeń mózgu do testowania urządzenia oraz neuroanatomicznej teorii powtórnych połączeń.

Badania rozpoczęły się w 2007 roku. W ostatnich czterech latach badacze określili możliwości rozwoju powtórnych połączeń w mózgu na modelu szczurzym i zdecydowali, czy technologia jest dosyć bezpieczna aby prowadzić testy na naczelnych. Jeśli testy pokażą, że kuracja przynosi sukces we wspomaganiu odbudowy traumatycznych uszkodzeń mózgu, badacze przewidują użycie tego rozwiązania u pacjentów za około 10 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy można naprawić uszkodzony mózg?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.