Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
Krew lub jej składniki może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, wraz z badaniami trwa ok. godziny. (fot. BWJones / flickr.com)

Dziś obchodzimy obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Z tej okazji Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Polski Czerwony Krzyż organizują imprezy w całej Polsce.

Krew i jej składniki potrzebne są głównie osobom, które straciły własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole, wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego punktu krwiodawstwa, wydawana jest kopia wyników badań.

Jak podkreślają stacje krwiodawstwa, wakacje, to okres, w którym ich zapasy gwałtownie się kurczą. Wiele osób wyjeżdża, więc dawców jest mniej, a z drugiej strony więcej jest wypadków i większe jest zapotrzebowanie na krew. Dlatego latem często krew wydawana jest tylko w sytuacjach zagrożenia życia. Stacje krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi także w tym trudnym dla nich okresie - od połowy czerwca do końca września.

DEON.PL POLECA

Tylko 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh ujemną, dlatego też często stacje krwiodawstwa borykają się z niedoborami w tych grupach. W związku z tym osoby z grupą Rh ujemną proszone są o systematyczne oddawanie krwi.

Jak informuje Polski Czerwony Krzyż, podczas Jubileuszowego XV Światowego Kongresu Honorowych Dawców Krwi, który obradował w Paryżu w 1996 r. Bolesław Tuzin, ówczesny wiceprzewodniczący Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa PCK, zaproponował ustanowienie Międzynarodowego Dnia Honorowego Krwiodawcy. Pomysł spotkał się z przychylnym przyjęciem i wstępnie ustalono, że będzie on obchodzony 23 maja. Tak było do 2004 r., kiedy Światowa Konferencja Zdrowia jednomyślnie ustanowiła 14 czerwca Światowym Dniem Krwiodawcy.

Patronat nad obchodami Światowego Dnia Krwiodawcy sprawują: Światowa Organizacja Zdrowia, Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc, Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Organizacji Krwiodawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś Światowy Dzień Krwiodawcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.