Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach
Powiększone węzły chłonne, kaszel, podwyższona temperatura, nocne poty, chudnięcie, swędzenie całego ciała - to może być chłoniak. (fot. thinkpanama/flickr.com)
PAP / drr

Powiększone węzły chłonne, kaszel, podwyższona temperatura, nocne poty, chudnięcie, swędzenie całego ciała - to może być chłoniak. Przypominają o tym organizatorzy Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, który od siedmiu lat jest obchodzony 15 września.

Inicjatorem utworzenia tego dnia jest Lymphoma Coalition - międzynarodowa organizacja zrzeszająca stowarzyszenia pacjentów z całego świata. W Polsce w jego obchody angażują się m.in. Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy" oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg", które powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Chłoniaki są nowotworami układu odporności i należą do pierwszej dziesiątce najczęstszych nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich chłoniaki nieziarnicze (80 proc. przypadków), które występują najczęściej u osób dorosłych między 45. a 60. rokiem życia oraz ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina), która rozwija się przeważnie w okresie wczesnej dorosłości lub w wieku podeszłym. Ziarnica złośliwa jest - wbrew nazwie - chłoniakiem, w którym najłatwiej uzyskać wyleczenie.

Chłoniaki są umiejscowione najczęściej w węzłach chłonnych, a także w śledzionie, migdałkach, szpiku kostnym, krwi. Mogą też naciekać inne narządy, jak przewód pokarmowy, pierś, jama ustna, gardło i zatoki, płuca, ośrodkowy układ nerwowy, skóra, co znacznie utrudnia prawidłową diagnostykę i leczenie.

DEON.PL POLECA

Mimo iż na chłoniaka zachorować może każdy - niezależnie od wieku i płci - wiedza społeczeństwa na temat tych nowotworów jest ciągle znikoma. Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest okazją do przypominania o ich najczęstszych objawach, takich jak powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami, w pachwinach (choć węzły mogą również pozostać małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne), znaczna utrata na wadze, nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura ciała, obfite poty nocne, długotrwały kaszel, swędzenie całego ciała.

- Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie ocenić, czy objawy są na tyle niepokojące, że mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. W razie potrzeby lekarz POZ powinien chorego pokierować na dalszą diagnostykę - mówi dr Anna Dąbrowska z Centrum Onkologii w Warszawie. Badaniem, które pozwoli odróżnić chłoniaka od przerzutów innego nowotworu do węzłów chłonnych, jest biopsja węzła chłonnego.

Fakt, że objawy chłoniaka mogą przypominać grypę lub przeziębienie, utrudnia i opóźnia prawidłową diagnozę. Tymczasem wczesne wykrycie choroby może uratować pacjentowi życie - niektóre chłoniaki mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy, jeśli nie będą leczone. Dzięki postępowi medycyny skuteczność leczenia tych nowotworów wzrosła w ostatnich pięciu dekadach o 50 proc. Część chłoniaków (nawet najbardziej agresywnych) można już wyleczyć, a niektóre, choć nieuleczalne, stały się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć wiele lat.

Jednym z jej elementów jest prezentacja na ekranach warszawskiego kina Femina spotu, który informuje o objawach chłoniaków i o powszechnych mitach na ich temat. W ramach kampanii, do każdego biletu na film dołączona zostanie ulotka informacyjna.

Spot obejrzą również pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie i Warszawie. Od 13 do 19 września kampania będzie też gościć w internecie.

Organizatorami kampanii są Stowarzyszenie "Przebiśnieg" i firma Roche.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dziś Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.