OK, to ważne! Zbadaj prostatę. Za darmo!

OK, to ważne! Zbadaj prostatę. Za darmo!
Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów (fot. apoxapox/flickr.com)
PAP / drr

Masz 50 lat? Skorzystaj z bezpłatnych badań urologicznych organizowanych w ramach Tygodnia Urologii. Lekarze nie pozostawiają złudzeń - wczesna diagnostyka to klucz do leczenia prostaty.

Terminy i gabinety wykonujące badania w poszczególnych miejscowościach można sprawdzić na stronie internetowej Tygodnia Urologii (www.tydzienurologii.pl). Aby umówić się na bezpłatną wizytę, wystarczy zadzwonić pod numer 801 801 908.

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest gruczołem wielkości kasztana, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza górną część cewki moczowej mężczyzn. Jego wydzielina wchodzi w skład spermy.

DEON.PL POLECA

Ryzyko schorzeń gruczołu krokowego rośnie wraz z wiekiem. Do najczęstszych zalicza się łagodny przerost prostaty, na który cierpi połowa mężczyzn po 50. roku życia, stany zapalne oraz guzy łagodne i złośliwe (rak prostaty).

"Dbamy o coroczny przegląd samochodu, zadbajmy też o własne zdrowie!" - zachęcają lekarze. Sygnałem ostrzegawczym, który powinien skłonić do odwiedzenia urologa, mogą być trudności lub ból przy oddawaniu moczu, częste wizyty w toalecie, zwłaszcza w nocy, naglące parcie na mocz, krew w moczu lub w spermie, impotencja.

Podstawowym badaniem urologicznym jest badanie per rectum, dlatego wielu mężczyzn odnosi się do niego z niechęcią. Lekarze przekonują jednak, że nie należy się go obawiać ani wstydzić, bo urolog wykonuje wiele takich badań każdego dnia.

Łagodny przerost prostaty jest związany z naturalnym powiększaniem się tego gruczołu wraz z wiekiem. Zaczyna on wówczas uciskać cewkę moczową, co powoduje zmniejszenie strumienia i objętości moczu, problemy z rozpoczęciem jego oddawania, potrzebę częstego korzystania z toalety, także w nocy. Choć przerost stercza jest zmianą łagodną, nie można go lekceważyć, gdyż może doprowadzić do ostrego zatrzymania moczu i konieczności interwencji chirurgicznej.

Innym bardzo częstym schorzeniem u mężczyzn po 50-tce jest przewlekłe zapalenie prostaty. Może się ono objawiać trudnościami, pieczeniem lub bólem przy oddawaniu moczu oraz częstszym korzystaniem z toalety. Nieraz towarzyszy mu ból w dolnej części pleców, pachwinie, kroczu, jądrach oraz spadek zainteresowania seksem i zaburzenia erekcji. Jego objawy łatwo pomylić z infekcją dolnych dróg moczowych.

Rak prostaty jest drugim nowotworem pod względem częstości występowania u mężczyzn, a trzecim, jeśli chodzi o zgony z powodu nowotworów. W Polsce diagnozuje się go codziennie u 20 mężczyzn. Do czynników ryzyka tego raka zalicza się przede wszystkim podeszły wiek oraz czynniki genetyczne, ale też dietę bogatą w tłuszcze, a ubogą w warzywa i owoce, otyłość, siedzący tryb życia.

Początkowo objawia się on zwiększonym, naglącym parciem na pęcherz i częstszym oddawaniem moczu, które jednocześnie staje się coraz trudniejsze. W moczu może się też pojawić krew. Z czasem trudności te nasilają się, krwawienia są coraz obfitsze, pojawiają się bóle pleców oraz chudnięcie.

Lekarze podkreślają, że raka prostaty można skutecznie leczyć pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryty.

Organizatorami Tygodnia Urologii są: Polskie Towarzystwo Urologiczne, Europejskie Stowarzyszenie Urologiczne i firma Berlin-Chemie Menarini.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

OK, to ważne! Zbadaj prostatę. Za darmo!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.