Muzyka łagodzi biopsję prostaty

Muzyka łagodzi biopsję prostaty
(fot. theshinjukueffect / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Odtwarzana przez słuchawki muzyka klasyczna uspokaja mężczyzn poddawanych zabiegowi biopsji prostaty - informuje pismo "Urology".

Biopsja prostaty polega na wprowadzeniu do odbytu sondy ultradźwiękowej oraz sprężynowej igły, która nakłuwa prostatę. Na ekranie USG wybiera się właściwy fragment narządu, nakłuwa go, po czym pobrany przez igłę wycinek bada pod mikroskopem (po odpowiednim przygotowaniu preparatu). To w zasadzie jedyny pewny sposób postawienia diagnozy w przypadku podejrzenia raka prostaty, który atakuje co szóstego mężczyznę w jakimś okresie jego życia.

Sam dochodzący z tylnych partii ciała odgłos wyzwalanej sprężyny powoduje, że wielu pacjentów się wzdryga, nawet gdy nie czują bólu, a około 20 proc. jest mocno zestresowanych.

Badania, przeprowadzone z inicjatywy studentów i niewymagające finansowania z zewnątrz objęły 88 pacjentów, których losowo podzielono na trzy grupy. Pierwsza nie miała słuchawek, druga - słuchawki eliminujące hałasy, ale nie odtwarzające muzyki, zaś trzecia - słuchawki, które jednocześnie neutralizowały odgłosy otoczenia i odtwarzały koncerty Bacha.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Muzyka łagodzi biopsję prostaty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.