HCV to niewidzialny niszczyciel wątroby

HCV to niewidzialny niszczyciel wątroby
(fot. AJC1 / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Zakrojony na dużą skalę projekt "Zapobieganie zakażeniom HCV" pozwoli opracować i wprowadzić skuteczną strategię profilaktyki oraz zwalczania zakażeń wirusem HCV w Polsce - poinformowali eksperci w poniedziałek na spotkaniu prasowym w stolicy.

- Samo zakażenie ma przeważnie charakter bezobjawowy, a jego konsekwencje (takie jak marskość czy rak wątroby - PAP) ujawniają się najczęściej po wielu latach od zakażenia - powiedział Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Dlatego wirusa HCV nazywa się często "cichym zabójcą".

- Szacuje się, że osób aktywnie zakażonych HCV, czyli osób, u których w organizmie wykrywa się obecność wirusa jest w Polsce ok. 230 tys. - powiedziała dr Magdalena Rosińska z NIZP-PZH, która kieruje pierwszym modułem projektu, dotyczącym epidemiologii i usprawnienia diagnostyki HCV.

Jak wyjaśniła PAP, podawana często liczba ponad 700 tys. zakażonych HCV mogła wziąć się z tego, że była wyliczona szacunkowo na podstawie wyników testów na obecność przeciwciał przeciw HCV, która świadczy o tym, że ktoś miał kontakt z wirusem. U osób, które mają pozytywny wynik takiego testu należy potwierdzić obecność wirusa w innym badaniu.

Wirus HCV przenosi się przez zakażoną krew. Z danych z 2010 r., które przedstawił prof. Andrzej Zieliński, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, wynika, że w Polsce do zakażenia HCV dochodzi głównie podczas procedur medycznych - aż 48 proc. wszystkich przypadków zakażeń. W 42 proc. przypadków droga zakażenia wirusem nie jest znana, 5,8 proc. infekcji HCV ma związek z wstrzykiwaniem sobie dożylnym narkotyków, a 1,9 proc. z zabiegami wykonywania tatuaży, zabiegami kosmetycznymi, kolczykowaniem. Rzadko do przeniesienia HCV dochodzi podczas stosunku płciowego, ale jest to możliwe, gdy dojdzie wówczas do naruszenia ciągłości tkanek.

HCV może zostać przeniesiony z kobiety ciężarnej na jej dziecko. Z europejskich badań wynika, że ryzyko, iż do tego dojdzie wynosi 6,2 proc. Według prof. Zielińskiego, w Polsce aktywnie zakażonych wirusem HCV zakażonych może być ok. 10 proc. ciężarnych.

- Dlatego bardzo istotną kwestią jest edukacja społeczeństwa i wprowadzenie standardów zapobiegania zakażeniom szpitalnym i pozaszpitalnym (...) - zaznaczył Posobkiewicz.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

HCV to niewidzialny niszczyciel wątroby
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.