Jak technika może szkodzić zdrowiu

Jak technika może szkodzić zdrowiu
fot. Aleksandra Słabisz / dziennik.com
Logo źródła: Nowy Dziennik Aleksandra Słabisz / slo

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić życie bez komórki, iPoda, iPhone'a, BlackBerry czy komputera. Ułatwiają komunikację, umilają czas lub są narzędziem pracy. Jednak nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.

Może zacząć się od trudności w słyszeniu, lekkiego bólu, odrętwienia stawów, mrowienia, napięcia mięśni, pieczenia w dłoniach, przedramieniu, a nawet łokciu. Nadmierne korzystanie z dobrodziejstw techniki, takich jak telefony komórkowe, komputery i iPody, może doprowadzić do trwałych uszkodzeń ciała. Naturalnie z niektórych urządzeń nie można zrezygnować, bo np. są narzędziami naszej pracy albo pozwalają na kontakt z bliskimi, ale umiarkowane i rozsądne operowanie innymi, jak również pamiętanie o ćwiczeniach pozwoli na zabezpieczenie się przed negatywnymi skutkami.

Dbaj o słuch

Użytkownicy wszelkich urządzeń grających - odtwarzaczy MP3, iPodów etc., którzy godzinami słuchają muzyki przez słuchawki i w dodatku na najwyższej głośności, narażają się na trwałą utratę słuchu - ostrzegają naukowcy z Unii Europejskiej. Słuchając muzyki głośniejszej niż 89 decybeli, przez co najmniej 5 godzin w tygodniu, miliony na świecie uszkadzają sobie słuch - cienkie końcówki nerwowe, znajdujące się w wypełnionym płynem uchu wewnętrznym, pod wpływem hałasu ulegają wstrząsom, a co za tym idzie - zniszczeniu. "Nigdy do tej pory nie mieliśmy tego problemu. Zaczyna pojawiać się teraz, w miarę jak coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, słucha głośnej muzyki przez słuchawki wkładane głęboko do ucha" - twierdzi Brenda Battat z Hearing Loss Association of America. Rozwiązaniem problemu jest naturalnie ściszenie muzyki, przynajmniej tak, aby siedzący koło nas nie słyszeli, czego akurat słuchamy.

Nie nadwyrężaj kciuków

Oszczędzaj łokcie

Rozmawiając często i długo przez telefon komórkowy, bez użycia słuchawek, zmuszamy nasze ramiona, szczególnie część w okolicy łokcia, do nienaturalnej pozycji, czyli zgięcia pod kątem mniejszym niż 90 stopni. Długotrwałe (dłuższe niż 10-20 minut) i częste nadwerężanie łokcia w ten sposób może doprowadzić do cubital tunnel syndrom (zespół cieśni kanału łokcia), który objawia się drętwieniem rąk w nocy, brakiem siły w dłoniach (do tego stopnia, że nie można utrzymać kubka w ręku), ciężkością i niemocą ramion. Innym sposobem, w jaki nabawimy się tej choroby, jest opieranie łokci przy biurku czy stole albo na oparciu fotela lub nadwerężanie tej części ciała podczas pisania na komputerze.

Cubital tunnel syndrom polega na ucisku na nerw łokciowy, który biegnie od obojczyka przez górną część ramienia, potem przez tunel łokciowy, a także do dłoni. Ucisk na ten nerw w okolicy łokcia powoduje drętwienie dłoni, łokci i ramion. Po zespole cieśni kanału nadgarstka (carpal tunnel syndrome) zespół cieśni kanału łokcia jest jedną z najczęstszych dolegliwości wynikających z uciskania na nerwy.

Aby zapobiec tej dolegliwości, należy pamiętać o tym, aby tak ustawić wysokość krzesła i jego odległość do biurka, aby podczas pisania na klawiaturze komputera łokcie pozostawały zgięte pod kątem nie mniejszym niż 90 stopni. Jeżeli winowajcą jest telefon komórkowy, warto zakupić zestaw słuchawek do rozmów albo przynajmniej zmieniać ręce, w których trzymamy telefon podczas długiej rozmowy. Innym sposobem zapobiegawczym jest zakładanie usztywniaczy na łokcie, które utrzymują je w odpowiedniej pozycji. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna będzie fizykoterapia, lekarstwa przeciwzapalne albo zabieg chirurgiczny, który zlikwiduje napięcie wokół nerwu łokciowego.

Źródło: "U.S. News & World Report"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak technika może szkodzić zdrowiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.