Karmisz - nie pal, nie pij, uważaj na leki!

Kofeina, która znajduje się w kawie, herbacie, napojach z colą i lekach wywołuje u dzieci nerwowość i bezsenność (fot. Mike.Hanlon / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Matki karmiące piersią powinny unikać palenia papierosów, ograniczyć spożycie kawy i kofeiny oraz leków, czy narkotyków. Wszystkie te substancje przedostają się z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia, wywołując negatywne efekty zdrowotne lub uzależniając - informuje "Science Daily".

Naukowcy z hiszpańskich szpitali i centrów naukowych sprawdzili możliwości detekcji różnych substancji w mleku matki i ich negatywnych działań na dziecko.

- Ogólnym zaleceniem jest całkowite unikanie nadużywania leków w czasie karmienia, ponieważ substancje zawarte w chemikaliach bezpośrednio dostają się do organizmu niemowlęcia - powiedział Óscar García Algar, współautor badania i lekarz oddziału pediatrycznego w Hospital del Mar w Barcelonie.

DEON.PL POLECA

Badacze wzięli pod uwagę średnią ilość mleka spożywanego przez niemowlę, czyli ok. 150 ml/kg. Analizowali w mleku matki zawartość poszczególnych substancji i odnosili się do wskazań American Academy of Pediatrics (AAP).

Określili, że mleko matki palącej papierosy zawiera nikotynę od 2 do 240 ng/ml, co oznacza, że dziecko otrzymuje dawkę nikotyny od 0.3 do 36 ug/kg/dzień. Dzieci karmione takim mlekiem częściej cierpią na kolkę i infekcje dróg oddechowych.

Kofeina, która znajduje się w kawie, herbacie, napojach z colą i lekach wywołuje u dzieci nerwowość i bezsenność. Dużo zależy od dawki kofeiny, spożywanej przez matkę. Naukowcy sugerują ograniczenie jej spożycia do maksymalnie 300 mg/dzień, czyli ok. trzech filiżanek kawy dziennie.

Matki karmiące powinny całkowicie wystrzegać się kokainy. Przykład jej wpływu na dziecko dobrze widać u dwutygodniowego chłopca, którego karmiła matka zażywająca kokainę. Maluch cierpiał na pobudliwość nerwową, drżenie, rozszerzenie źrenic, tachykardię i wysokie ciśnienie zaraz po karmieniu.

Morfina, kodeina zawarte w lekach, czy beznodiazepiny również przedostają się z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia, podobnie jak leki antydepresyjne czy antypsychotyczne. AAP sugeruje zwrócenie uwagi na dawki i konieczność stosowania tych substancji w czasie karmienia. Ich dokładny wpływ na niemowlęta nie jest jeszcze poznany.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karmisz - nie pal, nie pij, uważaj na leki!
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.