Kontrola stanu przetoki tętniczo-żylnej

Kontrola stanu przetoki tętniczo-żylnej
(fot. flickr.com/ by Cultivate_Oxford)
Ideo.pl

Przewlekła niewydolność nerek wymaga specjalistycznego leczenia, którego częścią jest hemodializa. Jest to metoda oczyszczania krwi ze szkodliwych dla organizmu produktów powstających w wyniku przemiany materii. Zabieg ten nie tylko oczyszcza krew z toksyn, ale pozwala dostarczyć do organizmu niezbędne dla jego regeneracji substancje odżywcze.

Dializa przeprowadzana jest za pośrednictwem przetoki tętniczo-żylnej, która powstaje w wyniku zabiegu chirurgicznego poprzez łączenie ze sobą dwóch narządów - tętnicy promieniowej i żyły odpromieniowej. Jeśli nie ma możliwości wykorzystania naczyń krwionośnych pacjenta, stosuje się tworzywa sztuczne, które pozwalają na stworzenie tego niezbędnego pomostu. Innym rodzajem dostępu do naczyń krwionośnych pacjenta są wszczepiane protezy naczyniowe lub cewniki żylne, jednak przetoka jest metodą stosowaną zdecydowanie najczęściej w przypadku dializowania.

Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego musi jednak zostać poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarskim i serią badań wykluczających ewentualne przeciwskazania dla zakładania przetoki tętniczo-żylnej. Na podstawie wykonywanych z polecenia lekarza badań zostają określone parametry krzepnięcia krwi i parametry morfologii, stężenie fibrynogenu oraz liczba płytek krwi. Dodatkowym badaniem dość często wykonywanym przed przystąpieniem do zabiegu jest również dopplerowskie badanie ultrasonograficzne, które wykazuje jakość przepływu krwi przez tętnice żylne. Jeśli nie stwierdzono przeciwskazań, które najczęściej wiążą się z problemami związanymi z układem krążenia, zostaje przeprowadzony zabieg założenia przetoki. W rezultacie, po kilku tygodniach, następuje poszerzenie żył i zwiększenie prędkości przepływu krwi w obrębie samej przetoki i tętnicy ramiennej.

Prawidłowe funkcjonowanie przetoki wymaga od pacjenta samodzielnej regularnej kontroli jakości przepływu krwi w jej obrębie, czego można dokonywać metodą analogiczną do badania pulsu. Już samo przyłożenie palców do przetoki pozwala wyczuć dość wyrazisty szmer tętnienia, będący oznaką prawidłowego przepływu krwi. Inną metodą pozwalającą na szybkie zbadanie stanu zdrowia są aplikacje mobilne, typu nefron, instalowane w telefonach komórkowych.

DEON.PL POLECA

Nagrany 10 sekundowy dźwięk płynącej w przetoce krwi zostaje poddany analizie, której wynik po chwili przesyłany jest na aplikację, gdzie przewidziano również możliwość tworzenia historii poszczególnych diagnoz. Samodzielna kontrola jakości funkcjonowania przetoki powinna być dokonywana kilka razy w ciągu dnia, z jednoczesną obserwacją miejsca, w którym została ona założona. Wszelkie zgrubienia lub zaczerwienienia należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, ponieważ mogą być objawem zakrzepicy. Z aplikacją nefron wiążę się również usługa neftrip, będąca baza informacyjną o ośrodkach wypoczynkowych spełniających wymogi niezbędne dla osób dializowanych.

Przetoka tętniczo-żylna wymaga specjalnej pielęgnacji, która często wiąże się z odpowiednim trybem życia, nastawionym na ciągłą ochronę spojenia. Bardzo ważne jest badanie, ale też nie nadwyrężanie ręki, w której założono zespolenie. W razie wątpliwości czy problemów przeprowadzane jest specjalistyczne badanie za pomocą głowic linearnych, pozwalających precyzyjnie określić poprzeczny i podłużny przekrój tętnic i żył oraz szybkość przepływającej w nich krwi.

Kontrola stanu przetoki tętniczo-żylnej - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontrola stanu przetoki tętniczo-żylnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.