Niedobór wapnia u dzieci - ryzyko osteoporozy

Niedobór wapnia u dzieci - ryzyko osteoporozy
Może lekarze będą określali osteoporozę nie jako chorobę osób starszych, ale jako chorobę dziecięcą, która uaktywnia się w późniejszym okresie (fot. sean_dreilinger)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Niewystarczająca ilość wapnia otrzymywanego w pierwszych dniach życia ma większy wpływ na zdrowie kości i ryzyko nadwagi niż przypuszczano dotychczas - informują na swojej stronie internetowej naukowcy z North Carolina State University.

Podczas obserwacji nowonarodzonych prosiąt badacze zauważyli, że dieta uboga w wapno wpływała na mniejszą gęstość i wytrzymałość kości. Ponadto, gdy naukowcy przyjrzeli się komórkom macierzystym w szpiku kostnym, okazało się, że u prosiąt, które nie otrzymywały wystarczająco dużo wapna, wiele z tych komórek zostało już zaprogramowanych tak, by stać się w przyszłości komórkami tłuszczowymi.

"W ciągu całego życia zwierzęcia zaprogramowane komórki mezenchymalne przekształcają się w komórki budujące kości, więc bardzo wczesny niedobór wapna sprawia, że kości zawierają więcej komórek tłuszczowych niż minerałów. To z kolei sprawia, że prosięta te są bardziej podatne na osteoporozę i otyłość w późniejszym okresie życia" - wyjaśnia autor badań dr Chad Stahl.

Zdaniem naukowców, świnie stanowią bardzo dobry model do badań nad rozwojem kości, gdyż są jednymi z niewielu zwierząt, u których występują ubytki związane z osteoporozą. W związku z tym badacz podkreśla, że dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia niemowlętom w dużym stopniu rzutuje na ich późniejszy stan zdrowia.

"Być może jest to zwiastun pewnej zmiany w sposobie myślenia" - mówi Stahl -"może lekarze będą określali osteoporozę nie jako chorobę osób starszych, ale jako chorobę dziecięcą, która uaktywnia się dopiero w późniejszym okresie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Niedobór wapnia u dzieci - ryzyko osteoporozy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.