Otyłość, brak ruchu, palenie i ból głowy

Otyłość, brak ruchu, palenie i ból głowy
U nastolatków powinny uwzględniać promocję zdrowych nawyków (fot. colodio / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Nastolatki, które mają nadwagę, mało ćwiczą lub palą papierosy częściej niż rówieśnicy cierpią na bóle głowy, w tym migreny - wynika z badań, które publikuje pismo "Neurology".

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Oslo, którzy przebadali niemal 6 tys. uczniów z norweskiej prowincji Nord-Troendelag, w wieku od 13 do 18 lat.

DEON.PL POLECA

W wywiadach pielęgniarki pytały młodych ludzi o to, jak często cierpią na bóle głowy, a także zmierzyły ich wzrost i zważyły. Nastolatki wypełniały też ankietę na temat aktywności fizycznej i palenia papierosów.

W całej badanej grupie 36 proc. dziewcząt i 21 proc. chłopców przyznało się do nawracających bólów głowy w ciągu ostatniego roku. Nadwagę stwierdzono u 16 proc. uczniów, 31 proc. ćwiczyło mniej niż dwa razy w tygodniu, a 19 proc. paliło papierosy.

Badacze wyliczyli, że nastolatki, które miały nadwagę, mało ruchu i w dodatku paliły papierosy były ponad trzykrotnie bardziej narażone na częste bóle głowy niż rówieśnicy. W przypadku uczniów z dwoma negatywnymi czynnikami ryzyko częstych bólów głowy było wyższe niemal dwukrotnie.

Młodzież paląca papierosy była o 50 proc. bardziej narażona na częste bóle głowy; nastolatki z nadwagą - o 40 proc. bardziej, a ćwiczące rzadziej niż dwa razy w tygodniu - o 20 proc. bardziej, w porównaniu z niepalącymi uczniami bez nadwagi, ćwiczącymi minimum dwa razy na tydzień.

Jak komentuje prowadzący badania dr John-Anker Zwart, wyniki te wskazują, że strategie zapobiegania i leczenia bólów głowy u nastolatków powinny uwzględniać promocję zdrowych nawyków - regularnych ćwiczeń, zdrowej diety i rzucenia palenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Otyłość, brak ruchu, palenie i ból głowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.