PAP / jh
Badania przeprowadzone przez Śląski Uniwersytet Medyczny pokazują, że aż 20% uczniów jest nieaktywnych po szkole, co wynika z braku odpowiednich wzorców ruchowych. Profesor Anna Brzęk apeluje, by rodzice dawali przykład zdrowego stylu życia, co pozwoli zapobiegać problemom zdrowotnym u najmłodszych.
PAP / pk
Niedrogie, przenośne urządzenie do dokładnego pomiaru ilości plastików uwalnianych z przedmiotów codziennego użytku, takich jak butelki na wodę czy jednorazowe kubki, opracowali naukowcy z University of British Columbia.
Onet.pl / jh
Spacerowanie to nie tylko przyjemność, ale również skuteczna metoda na poprawę zdrowia i redukcję wagi, szczególnie dla osób po 50. roku życia. Regularne chodzenie, bez konieczności forsownych treningów, przynosi wymierne efekty zarówno w poprawie kondycji, jak i samopoczucia.
PAP / pk
Nawet jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną - powiedział PAP neurolog prof. Konrad Rejdak. Wskazał, że największym problemem są udary mózgu, których przybywa i dotykają coraz młodszych pacjentów.
DEON.pl / pk
Jak przetrwać upały? Oto dziewięć sposobów na uczynienie wysokich temperatur bardziej znośnymi. Zastosowanie nawet niektórych z tych porad może znacząco poprawić odczuwanie gorąca i wpłynąć na podniesienie naszego komfortu.
PAP / mł
Ciąża po sterylizacji jest zaskakująco powszechna. Trzy do pięciu procent kobiet zachodzi w nieplanowaną ciążę, mimo że przeszły procedurę ubezpłodnienia, czyli sterylizację - informuje czasopismo „NEJM Evidence".
onet.pl / tk
Masz zimne ręce i stopy nawet gdy nie ma mrozu? Uważaj, to może oznaczać nie tylko błahostki! Przewlekły stres, ciasne skarpetki, a nawet palenie papierosów mogą być przyczyną tego problemu. Ale to nie wszystko! Onet wyjaśnia, o czym mogą świadczyć chłodne ręce i stopy.
PAP / pk
Semaglutyd, lek na cukrzycę, który zrobił karierę jako środek odchudzający, wydaje się mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych – sugerują autorzy badania zaprezentowanego na łamach "JAMA Network Open". Podkreślają, że ta koincydencja wymaga pilnego wyjaśnienia.
Onet.pl / jh
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie, a jego liczba rośnie w zastraszającym tempie także w Polsce. Zoran Stojčev, uznany chirurg onkologiczny, wyjaśnia, skąd bierze się ta choroba i co możemy zrobić, aby jej zapobiec.
PAP / tk
Starzenie biologiczne nie jest stałe; przechodzimy w życiu przez dwa najintensywniejsze okresy zmian: w wieku 44 oraz 60 lat - ustalili naukowcy ze Stanfordu (USA).
Onet.pl / jh
Pojawienie się ciemnych, widocznych włosków na brodzie u kobiet może budzić niepokój. Choć w wielu przypadkach przyczyną mogą być czynniki genetyczne, nagły wzrost owłosienia na twarzy może również wskazywać na poważne problemy zdrowotne.
pacjent.gov.pl/dm
Nasze ciało składa się w około 70 proc. z wody, którą szybko tracimy szczególnie latem. Jak zatem dbać o odpowiednie nawodnienie i dlaczego jest to tak ważne?
Onet.pl / jh
Zakrzepy krwi to poważne zagrożenie zdrowotne, które może prowadzić do groźnych dla życia powikłań. Choć zakrzepy pełnią ważną rolę w procesie gojenia się ran, ich powstawanie wewnątrz naczyń krwionośnych może mieć katastrofalne skutki. Kto jest najbardziej narażony na powstawanie zakrzepów i jak można im skutecznie zapobiegać?
pacjent.gov.pl/dm
Po 60 roku życia trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Opiekunowie osób starszych również powinni na to zwracać uwagę, bo odwodnienie szkodzi zdrowiu.
PAP/dm
Bogata w korzystne składniki i uboga w cukier dieta jest związana z niższym wiekiem biologicznym organizmu na poziomie komórkowym - ustalili badacze.
Onet.pl / jh
Czy kleszcze mają swoje preferencje, jeśli chodzi o grupy krwi? Wielu z nas zastanawia się, dlaczego niektóre osoby są częściej narażone na ataki tych małych pajęczaków, podczas gdy inne zdają się być dla nich mniej atrakcyjne. Nowe badania z Uniwersytetu Masaryka w Brnie mogą przynieść odpowiedzi na to pytanie.
PAP/dm
Od piątku obowiązuje wykaz placówek, które zakwalifikowały się do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) w latach 2024-2026. Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę szpitali i ośrodków w podziale na województwa.
PAP / jh
Krztusiec to jedna z najbardziej zakaźnych chorób, po bezpośrednim kontakcie z chorym ryzyko zakażenia wynosi około 80 proc. Jest bardzo niebezpieczny dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Prowadzi do poważnych powikłań takich jak zapalenie płuc, czy uszkodzenie mózgu.
PAP / jh
Wdychanie szkodliwych substancji chemicznych może prowadzić do długoterminowych problemów zdrowotnych. Niestety, coraz więcej nastolatków, nawet poniżej 15 roku życia, sięga po jednorazowe e-papierosy. Przyciągani są atrakcyjnymi smakami i łatwą dostępnością tych produktów. Brak skutecznej kontroli sprzedaży sprawia, że problem ten narasta, narażając młode pokolenie na poważne konsekwencje zdrowotne.
PAP / mł
Kleszcze lubią wilgoć, dlatego na spotkanie z tymi pajęczakami, przenoszącymi groźne choroby, jesteśmy narażeni głównie w lasach liściastych i mieszanych – informuje biolog prof. Jerzy Michalik. Ekspert wyjaśnia też, jak samemu stworzyć preparat odstraszający kleszcze.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}