PAP/dm
W sondażach kobiety bardziej obawiają się raka piersi, tymczasem częściej umierają na choroby serca - alarmują eksperci. Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną śmiertelności u kobiet i występują siedem razy częściej niż nowotwór piersi. Jednak niewiele kobiet zdaje sobie z tego sprawę. Od soboty w Warszawie trwa konferencja poświęcona zdrowiu kobiet.
PAP / pk
Z wirusem HIV żyje w Polsce około 20 tys. osób, jednak około 20 proc. nie wie o swoim zakażeniu, a 16 proc. osób, które odebrały pozytywny wynik testu, nie podejmuje leczenia - wykazały badania Buddy Polska.
PAP/dm
W Polsce jest 30 ośrodków oferujących terapię z użyciem egzoszkieletów, czyli robotów medycznych, które umożliwiają poruszanie się pacjentom z porażeniem lub niedowładem, z urazami rdzenia kręgowego, ze stwardnieniem rozsianym, Parkinsonem.
PAP/dm
Choroby serca odpowiadają za 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce, tymczasem 80 proc. z nich można by zapobiec - przypominają eksperci Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
bluezones.com
Japońska Okinawa, włoska Sardynia, grecka Ikaria, Nicoya w Kostaryce i Loma Linda w USA. Mogłoby się wydawać, że niewiele jest rzeczy, które łączą te miejsca. Nic bardziej mylnego. To właśnie te regiony zalicza są do tzw. niebieskich stref, gdzie ich mieszkańcy przeciętnie żyją dłużej niż ludzie w pozostałych częściach świata. W czym tkwi sekret długowieczności?
PAP/dm
Z badania naukowców z Australii i Chin wynika, że codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2.
PAP/dm
Poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego wydała Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem. To praca zbiorowa kilkunastu specjalistów, wydana pod redakcją merytoryczną dr n. med. Aleksandry Napieralskiej z Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
PAP/dm
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w poniedziałek, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii.
PAP/dm
Można zapomnieć o robieniu 10 tysięcy kroków dziennie. Do tego, aby znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca, wystarczy każdego dnia wdrapać się na co najmniej 50 schodów - wynika z nowego badania naukowców z Tulane University.
rp.pl / tk
Przechodzenie na tamten świat to nieodłączny element naszego życia, z którym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć. Mimo że zazwyczaj rzadko myślimy o śmierci są wśród nas ludzie, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Do tej grupy należą lekarze. W rozmowie z „Plusem Minusem” opowiedzieli o umieraniu i osobach, których czas na ziemi dobiegł już końca.
PAP/dm
Nowy lek naśladujący metaboliczne efekty ćwiczeń pobudza metabolizm i pomaga chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego - wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics”.
PAP/dm
Trygonelina, roślinny alkaloid obecny m.in. w kawie, nasionach kozieradki i rzodkiewce, poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe. Hamuje też procesy zapalne w układzie nerwowym - tak wynika z badań japońskich, które publikuje pismo „Geroscience”.
PAP / pzk
Wzrost popularności diety ketogenicznej nie idzie w parze z naukową wiedzą na temat bezpieczeństwa jej stosowania – wskazuje dr Natalia Drabińska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, która bada wpływ diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, wybrane parametry odżywienia oraz stres oksydacyjny u kobiet z nadwagą i otyłością.
PAP / pk
Australijska grupa badawcza opracowała prosty w użyciu test, który na podstawie kropli krwi przewiduje chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.
PAP/dm
Eksperymenty na myszach wskazały, że aspartam już w niskich dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Może to mieć związek z zaburzeniem przetwarzania emocji.
PAP/dm
21 września przypada Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera. W 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób - wynika z danych NFZ. Choroba charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych; ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
PAP / jk
Co czwarta osoba niweczy zalety zdrowych posiłków niezdrowymi przekąskami, które zwiększają ryzyko udaru mózgu i chorób układu krążenia – informuje „European Journal of Nutrition”.
- Mam bardzo dobrą adaptację do zimna i po prostu kocham pływać w dzikich akwenach. Gdy przepłynąłem Wisłę, przyszła pora na północną rzekę, w której nikt wcześniej nie pływał w czepku i kąpielówkach - mówi Leszek Naziemiec. Polak, który jako pierwszy przepłynął w subarktycznym Jukonie 250 kilometrów, w rozmowie z DEON.pl, opowiada o fascynacji dzikim pływaniem, kontakcie z przyrodą oraz o tym, jak zdobyć adaptację do lodowatej wody.
psychologytoday.com/Jessica Del Pozo/dm
Dla wielu osób nie będzie zaskoczeniem, że emocje i sen są ze sobą ściśle powiązane. Nasze emocje i sposób, w jaki je odczuwamy, mogą pomóc lub zaszkodzić naszemu odpoczynkowi.
Dźwięki natury mają na nas leczniczy wpływ. Przyroda może ułatwić i wspomóc fizyczny i psychiczny powrót do zdrowia. Naukowcy, badając korzyści zdrowotne płynące z przebywania w otoczeniu przyrody, zidentyfikowali odgłosy natury, które działają na nas szczególnie kojąco. To odgłosy zwierząt, płynącej wody, wiatru.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}