Zabawa czy niebezpieczna moda? Alarmujące dane o uzależnieniu dzieci od e-papierosów

Zabawa czy niebezpieczna moda? Alarmujące dane o uzależnieniu dzieci od e-papierosów
Fot. Depositphotos
PAP / jh

Wdychanie szkodliwych substancji chemicznych może prowadzić do długoterminowych problemów zdrowotnych. Niestety, coraz więcej nastolatków, nawet poniżej 15 roku życia, sięga po jednorazowe e-papierosy. Przyciągani są atrakcyjnymi smakami i łatwą dostępnością tych produktów. Brak skutecznej kontroli sprzedaży sprawia, że problem ten narasta, narażając młode pokolenie na poważne konsekwencje zdrowotne.

Eksperci z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny (PTPM) – MEDYCYNA XXI, opierając się na badaniach ankietowych wśród 16- i 17-latków, ostrzegają przed coraz wcześniejszym wiekiem inicjacji używania produktów nikotynowych. 75% młodzieży eksperymentuje z produktami nikotynowymi przed ukończeniem 15 roku życia. E-papierosy stają się trzykrotnie popularniejsze od tradycyjnych papierosów w tej grupie wiekowej.

Znaczna większość osób niepełnoletnich nabywa produkty nikotynowe w sklepach lub kioskach, co wskazuje na nieskuteczność kontroli sprzedaży tych wyrobów nieletnim. Potrzebny jest pilny zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. 

Skład i zagrożenia zdrowotne

Skład e-papierosów w Polsce nie jest dokładnie badany, a ich rejestracja opiera się na deklaracjach importerów. Wciąż brakuje długoterminowych badań nad zdrowotnymi skutkami zażywania substancji stosowanych w e-liquidach. Zgłoszono, że płyny te zawierają nie tylko nikotynę, ale także szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie i chemikalia rakotwórcze.

DEON.PL POLECA

Apel pediatrów

Rosnąca popularność e-papierosów wśród młodzieży jest poważnym problemem zdrowia publicznego. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, zaniepokojone rosnącą popularnością, zaapelowało do premiera i ministra zdrowia o wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych wersji tych produktów oraz dodatków smakowych. Polska, jako jeden z największych rynków e-papierosowych w UE, musi podjąć zdecydowane kroki, aby chronić zdrowie przyszłych pokoleń.

Ekspansja rynku e-papierosów 

W 2024 roku Polacy wydadzą na e-papierosy ponad 1,2 miliarda złotych. Tempo wzrostu tego rynku w Polsce przewyższa to obserwowane w wielu innych krajach europejskich, co budzi niepokój ekspertów ds. zdrowia publicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Rzecznika Praw Dziecka, Polska ma jeden z najwyższych wskaźników nieletnich użytkowników e-papierosów na świecie.

Centrum Monitorowania Rynku (CMR) zwraca uwagę na rosnącą popularność jednorazowych e-papierosów, które importowane są głównie z Chin, gdzie ich sprzedaż jest zabroniona. Szacuje się, że w 2023 roku w Polsce sprzedano około 100 milionów jednorazowych e-papierosów, z czego 90% miało smak słodki, owocowy lub napojowy.

Edukujmy młode pokolenie

Aby skutecznie przeciwdziałać wzrostowi używania e-papierosów wśród młodzieży, konieczna jest efektywna kontrola sprzedaży, edukacja na temat zagrożeń zdrowotnych oraz wprowadzenie restrykcyjnych regulacji prawnych. Tylko w ten sposób możemy zapewnić zdrową przyszłość młodemu pokoleniu i zminimalizować długoterminowe skutki zdrowotne wynikające z używania tych produktów. 

W obliczu tych zagrożeń, rodzice powinni aktywnie edukować swoje dzieci o szkodliwości e-papierosów i monitorować ich zachowania, aby zapobiec wczesnemu uzależnieniu i ochronić ich zdrowie.

Źródło: PAP / jh 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska

Jesteś mamą. Najlepszą jaką umiesz. W twoim sercu jest mądrość. Możesz być z siebie dumna. Nie jesteś sama. Widzę twoje zmęczenie i samotność. Jestem z tobą.

Kiedy rodzi się dziecko zmienia się cały świat i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zabawa czy niebezpieczna moda? Alarmujące dane o uzależnieniu dzieci od e-papierosów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.