PAP/dm
Badając japońskich stulatków, naukowcy odkryli w ich jelitach specyficzne bakterie i wirusy. Dzięki stworzonej mapie tych mikrobów szukają sposobu wydłużania życia dzięki jelitowej florze.
dm
Dobrze jest wiedzieć, jak pomóc sobie w nagłej sytuacji stresowej, która może się nam przydarzyć. Jest kilka technik, które mogą pomóc uspokoić się w stanie emocjonalnego napięcia, zachować równowagę i spokój.
PAP / jk
Liczba przypadków choroby Alzheimera rośnie gwałtownie, a obecne leczenie daje ograniczone efekty. Pilnie potrzebne są nowe leki, ale też lepsze metody diagnostyczne – uważa psychiatra dr n. med. Marcin Górniak.
PAP/dm
Utratę pamięci można odwrócić, zwiększając spożycie pokarmów bogatych we flawonole - informuje pismo „PNAS”.
PAP/dm
Nowa, aplikowana do nosa szczepionka przeciw krztuścowi może zrewolucjonizować leczenie tej choroby na całym świecie. - Krztusiec jest trzy razy bardziej zaraźliwy niż Covid-19. Mimo dostępnych szczepionek, nadal się rozprzestrzenia i zabija dzieci - podkreślił twórca nowej szczepionki prof. Camille Locht.
PAP/dm
Robot rehabilitacyjny Movendo Technology pomaga w leczeniu ukraińskich żołnierzy, po amputacji nóg w nowo otwartym ośrodku medycznym „Niepokonany” we Lwowie. Pozwala lekarzom i fizjoterapeutom przywracać pacjentom napięcie mięśniowe przygotowując ich do powrotu do chodzenia po zainstalowaniu spersonalizowanych protez - informuje włoska agencja ANSA.
PAP/dm
Według badania nadmierna waga i jej wzrost we wczesnej i średniej dorosłości wiąże się z podniesionym ryzykiem nowotworów układu pokarmowego - zaobserwowali naukowcy.
PAP/dm
Eksperymentalna terapia donanemabem spowalnia spadek funkcji poznawczych u osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera - poinformował producent leku w komunikacie dla mediów.
PAP / pk
Naukowcy sprawdzili, jak na ryzyko przedwczesnej śmierci wpływają diety niskotłuszczowe i niskowęglowodanowe. Badanie objęło prawie 400 tys. osób. Wyniki podkreślają znaczenie przestrzegania zdrowej diety niskotłuszczowej z niską zawartością tłuszczów nasyconych.
PAP / pk
Kiedy mięśnie pracują, wydzielają substancje pobudzające neurony w mózgu do działania. To może być jedna z dróg, którymi ruch wspomaga zdrowie psychiczne i intelekt. "Nasze badania mogą przyczynić się do rozwoju skuteczniejszych systemów ćwiczeń pomagających w zaburzeniach poznawczych takich jak choroba Alzheimera" - podkreśla naukowiec.
PAP / pk
Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu zmienia nasz mózg, a konkretnie układ nagrody, w sposób, który powoduje, że w przyszłości mamy jeszcze większą skłonność do sięgania po tego typu pokarmy. "Nasze pomiary wykazały, że mózg dosłownie się przebudowuje poprzez spożywanie chipsów, czekolad i innych słodyczy" - mówią naukowcy.
Deon.pl
Psycholożka: Często pierwsze sygnały o zaburzeniach odżywiania obserwujemy już w okresie nastoletnim
- Bardzo często jest tak, że pierwsze sygnały o zaburzeniach odżywiania obserwujemy już w okresie nastoletnim. Nierzadko zaburzenia odżywiania u dorosłych to niedoleczone zaburzenia odżywiania u starszych dzieci czy młodzieży. Kiedy prowadzimy z chorymi osobami dorosłymi wywiad, pytamy o to, jak wyglądały u nich sprawy żywieniowe w okresie szkolnym – mówi w rozmowie z DEON.pl psycholożka i psychodietetyczka Jagoda Różycka, autorka książki „Zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży. Pozytywny poradnik dla rodziców i bliskich”.
PAP / pk
Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi. - Odkrycie było nieoczekiwane. Natrafiliśmy na nieznany dotąd mechanizm wspierający zdrowie i wydłużający życie - mówią badacze.
PAP / mł
Jednym z powikłań po Covid-19 może być prozopagnozja, czyli niezdolność do rozpoznawania twarzy. Towarzyszyć jej mogą zaburzenia orientacji przestrzennej - uważają badacze z Dartmouth College (USA) .
PAP / tk
Regularne wizyty u dentysty i dobry stan przyzębia prawdopodobnie mogą również zapobiec przewlekłemu bólowi stawów – informuje pismo „Science Translational Medicine”.
PAP / tk
Ukierunkowana degradacja zmodyfikowanych białek, stanowiących kluczowy element rozwoju choroby Alzheimera, mogłaby potencjalnie stać się pierwszą skuteczną metodą leczenia tego schorzenia - uważają naukowcy z Seulu.
PAP / tk
Minimalnie inwazyjny zabieg, w którym do uszkodzonego krążka międzykręgowego wstrzykuje się zawieszone w specjalnym płynie komórki, pozwala znacząco zmniejszyć ból i poprawić sprawność. Terapia jest prosta w użyciu, a pacjent opuszcza szpital tego samego dnia.
Deon.pl
- W mojej ocenie, ale podejrzewam, że nie tylko w mojej, największą patologią ochrony zdrowia jest jej dwulicowość – nie chodzi w ogóle o dobro pacjenta. Liczą się procedury, pieczątki postawione w odpowiednich miejscach, poprawnie wypełnione formularze, a nie realne skupianie się na udzielaniu świadczeń - mówi Jan „Yanek” Świtała, ratownik medyczny i autor książki "Polski SOR. Uwaga, będzie bolało".
PAP / pk
U osób z niewydolnością serca ograniczenie spożycia sodu w diecie poniżej 2,3 grama dziennie nie przynosi dodatkowych korzyści zdrowotnych, może nawet zwiększyć ryzyko zgonu - ostrzega dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Zabrza.
PAP / tk
Przeszczep szpiku kostnego pozwolił całkowicie uwolnić od wirusa HIV kolejnego zakażonego tym patogenem pacjenta – informuje „Nature”. To dopiero trzecia taka osoba na świecie.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}