Dzwon życia. Jego dźwięk oznacza, że nadeszły lepsze czasy. To symbol nadziei i wytrwałości

Dzwon życia. Jego dźwięk oznacza, że nadeszły lepsze czasy. To  symbol nadziei i wytrwałości
Dzwon zycia (Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. F. Chopina w Rzeszowie/Facebook)
PAP/Facebook.com/dm

Od minionego czwartku dzwon życia bije w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Uderzają w niego pacjenci, którzy pokonali chorobę nowotworową, aby symbolicznie obwieścić powrót do zdrowia, a także dać nadzieję osobom w trakcie terapii onkologicznej.

Pierwszy w dzwon życia uderzył wicewojewoda podkarpacki Paweł Bartoszek. Wyjawił, że z chorobą onkologiczną zmagał się 11 lat temu.

- Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał bardzo często - powiedział po tym, jak trzy razy uderzył w dzwon życia.

Dyrektor USK dr n. med. Janusz Ławiński zwrócił uwagę, że dzwon życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby, a personel medyczny mobilizuje do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

DEON.PL POLECA

- Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, takie symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów. I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych - zaznaczył dyrektor szpitala.

Podkreślił, że dzwon niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. - Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły - przekonywał Ławiński.

Rzecznik szpitala Andrzej Sroka poinformował, że ceremonia bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym jest znana i praktykowana od wielu lat na całym świecie.

- Zapoczątkował to w 1996 r. amerykański kontradmirał Irve Charles Le Moyne. Na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył - przekazał Sroka.

Dodał, że w Polsce inicjatorem akcji jest pochodząca z woj. podkarpackiego prezes Fundacji „Pokonaj raka” Katarzyna Gulczyńska, która przekazała już 12 takich dzwonów. Są one kupowane z części funduszy pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego. Trafiają do szpitali w całym kraju.

Zdaniem Gulczyńskiej dzwon życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności.

- Jest on ostatnim punktem na drodze prowadzącej do wyzdrowienia, do momentu, w którym pacjent może z dumą uderzyć w niego jako znak zwycięstwa. Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem tak dla pacjenta, jak i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy - podkreśliła Gulczyńska.

PAP/Facebook.com/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska, Paulina Borkowska

Od postu do pełnowartościowego odżywiania - smacznie i prosto!

Ta książka to jedyna na rynku pozycja zawierająca zbiór przepisów na prawidłowe i zdrowe wyjście z diety warzywno-owocowej! Znajdziesz w niej:
- informacje dotyczące kolejnych...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzwon życia. Jego dźwięk oznacza, że nadeszły lepsze czasy. To symbol nadziei i wytrwałości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.