Deon.pl
- W mojej ocenie, ale podejrzewam, że nie tylko w mojej, największą patologią ochrony zdrowia jest jej dwulicowość – nie chodzi w ogóle o dobro pacjenta. Liczą się procedury, pieczątki postawione w odpowiednich miejscach, poprawnie wypełnione formularze, a nie realne skupianie się na udzielaniu świadczeń - mówi Jan „Yanek” Świtała, ratownik medyczny i autor książki "Polski SOR. Uwaga, będzie bolało".
PAP / pk
U osób z niewydolnością serca ograniczenie spożycia sodu w diecie poniżej 2,3 grama dziennie nie przynosi dodatkowych korzyści zdrowotnych, może nawet zwiększyć ryzyko zgonu - ostrzega dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Zabrza.
PAP / tk
Przeszczep szpiku kostnego pozwolił całkowicie uwolnić od wirusa HIV kolejnego zakażonego tym patogenem pacjenta – informuje „Nature”. To dopiero trzecia taka osoba na świecie.
PAP / tk
Zupełnie nową klasę antybiotyków, dzięki którym udało się wyleczyć myszy zakażone bakteriami uważanymi dotąd za praktycznie niewyleczalne, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Może być to przełom w leczeniu tzw. superbakterii.
PAP / pk
Łatwo przyswajalne cukry - dodawane do jedzenia czy obecne np. w sokach - wiążą się z większym ryzykiem chorób serca i udarów. Naukowcy doradzają zastąpienie ich węglowodanami naturalnie występującymi w owocach i warzywach oraz większe spożycie błonnika.
PAP / pzk
Trzeba odwrócić myślenie w profilaktyce raka i zamiast bać się badania w obawie, że coś złego wykaże, badać się, aby być spokojnym – podkreśla ginekolog onkolog prof. Paweł Knapp, koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
PAP / pk
To, w co zapakowane jest mleko, znacząco wpływa na jego smak, a kartonowe opakowania nie utrzymują świeżości tak skutecznie, jak szklane i plastikowe - odkryli badacze z North Carolina State University.
PAP / tk
Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).
Katarzyna Czechowicz / PAP / pk
Komórki odpornościowe człowieka traktowane kombinacją polifenoli i aminokwasów pochodzących z kawy z mlekiem były dwukrotnie skuteczniejsze w zwalczaniu stanów zapalnych niż komórki, do których dodano same polifenole, a więc związki wyizolowane z ziaren kawy.
PAP / tk
Współwystępowanie dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera w różny sposób wpływa na kobiety i mężczyzn – informuje „Journal of Alzheimer's Disease”. Kanadyjscy naukowcy z University of Alberta w Edmonton analizowali za pomocą narzędzi neuroinformatycznych dane dotyczące 623 osób w wieku od 53 do 97 lat.
KAI / nowe-zycie.pl / mł
"Przez wiele lat doświadczałam ogromnego bólu fizycznego, a odwiedzając kolejnych lekarzy słyszałam, że taka moja uroda." To początek historii jednego ze stu maluszków, które urodziły się dzięki uważnemu podejściu do niepłodności. Większości ich rodziców w innych miejscach nie dawano już nadziei na naturalne poczęcie, jako jedyne rozwiązanie proponując metodę in vitro.
PAP / tk
Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje „The Journal of Physiology”.
PAP / tk
W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.
PAP / tk
Trzy popularne i cieszące się dobrą opinią podejścia, mające na celu spowolnienie procesów starzenia - m.in. post przerywany, okazały się w dużej mierze nieskuteczne - informują naukowcy na łamach "Nature Communications".
PAP / pk
Aspartam, popularna substancja słodząca dodawana do żywności i napojów, u myszy wywołuje zaburzenia lękowe utrzymujące się przez dwa kolejne pokolenia - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
PAP / pk
Przyszłe pokolenia Nowozelandczyków, urodzone po 1 stycznia 2009 roku, nie będą mogły kupować papierosów przez całe swoje życie w ramach pakietu nowych praw antynikotynowych, jakie we wtorek przyjęto w parlamencie Nowej Zelandii. Są to jedne z najsurowszych takich praw na świecie - podała agencja Reutera.
PAP / tk
Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimer's & Dementia”.
PAP / pk
W 2021 roku w Finlandii na skutek zażywania narkotyków i środków odurzających zmarło 287 osób. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej, odkąd gromadzone są dane - podał w piątek centralny urząd statystyczny. Wiele zgonów dotyczy młodych osób.
PAP / pk
Obszerne kanadyjskie badanie pokazało, że w trakcie epidemii Covid-19, aż u jednej na osiem osób w wieku średnio 50 lat po raz pierwszy w życiu pojawiła się depresja. Większe ryzyko miały osoby niezamożne, z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej, samotne oraz z historią trudnego dzieciństwa.
PAP / tk
Wbrew rozpowszechnionym opiniom, osiem ćwierćlitrowych szklanek wody dziennie nie jest ilością odpowiednią dla każdego – informują naukowcy w piśmie "Science". Zastrzegają, że potrzeby są różne, m.in. zależnie od płci, wieku, wagi człowieka i podejmowanego przez niego wysiłku.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}